Cam Ocağı Vakfı, Beykoz'da hünerlerini sergiledi

  • 16.08.2016 00:26
  • Güncelleme: 16.08.2016 00:30
  • Okunma: 8381 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediyesi ve Cam Ocağı Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilen Artistin Recidence Misafir Sanatçı projesinde ortaya çıkan el emeği ürünler sergilendi.
Cam Ocağı Vakfı, Beykoz'da hünerlerini sergiledi

İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle gerçekleştiren projenin sergilendiği programa Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Cam Ocağı Vakfı Başkanı Yılmaz Yalçınkaya, Meclis Üyeleri ve Beykoz'un tanınmış simaları katıldı.

"Beykoz Belediye Meydanı'nda 15 - 21 Ağustos tarihleri arasında sergilenecek"

4 ayda 4 farklı dönem olarak gerçekleştirilen çalışmalara sekiz yerli ve sekiz yabancı cam sanatçısı katıldı. Beykoz Belediyesi'nin himayelerinde gerçekleştirilen Artistin Recidance Misafir Sanatçı Programı projesinde ortaya çıkan sanat eserleri 15-21 Ağustos tarihleri arasında Belediye avlusunda ziyaretçilerine açık olacak."Çabaların karşılık bulması en büyük dileğimdir"

Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, sergi sorumlularından eserler hakkında bilgi aldı ve hatıra defterini imzaladı. "Camın sanatla buluşmasına ev sahipliği yapan bir belediye olan Beykoz Belediyesi, sanat adına yerli ve yabancı cam sanatçılarını ilçemizde buluşturmak adına kıymetli bir iş yapmıştır. Bu çabaların karşılık bulması ve gelişmesi en büyük dileğimdir" satırlarını yazarak imzalayan Kaşıtoğlu, projenin faydalı olacağına inancının tam olduğunu söyledi.

Cam Ocağı Vakfı Başkanı Başkanı Yılmaz Çetinkaya ve cam sanatçıları adına Elif Çetinkaya bir selamlama konuşması gerçekleştirdi. Böyle projeleri desteklemesinden dolayı Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'e teşekkür ettiler ve desteklerinin uzun süre devam etmesini dilediler.

Daha önce galası ve ilk sergisi Tophane-i Amire'de yapılan sanat eserlerinin ortaya çıkış sürecinden bahseden Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, babasının da cam fabrikasında çalışan bir işçi olduğunu ve bu şekilde geçimlerini sağladıklarını söyledi.

Başkan Çelikbilek şöyle dedi:

Bu mirasın canlı kalması sağlanacaktır"

"Beykozlular için cam, sanatın çok ötesinde bir aşk ve kıymet belirlenemeyen bir cevherdir. Kültürel zenginliklerimizin öncülerindendir. Camdan kazanılan lokmayı, ekmeği yıllarca Beykoz'un evlatları olarak, bu büyülü maddenin bizim için ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Atalarımızdan bize, bizlerden gelecek nesillere kalacak mirastır. Bu mirasın canlı kalması da sanatçıların üretmesi ve sanat eserleri oluşturmasıyla sağlanacaktır."Yapılan konuşmaların ardından Vakıf Başkanı Yılmaz Çetinkaya, Cam Ocağı Vakfı'nda üretilen bir eseri Başkan Çelikbilek'e hediye etti. Daha sonra ürünleri incelemeye başlayan Çelikbilek, Başkan Yalçınkaya'dan eserler hakkında bilgi aldı. Sanatçılarla bir de hatıra fotoğraf çektiren Başkan Çelikbilek, hatıra defterini de imzaladı.

Çelikbilek şu satırları kaleme aldı: "Bugün belediyemiz bünyesinde açılan özgün cam işleri sergisini gezdik. Çok özel tasarımlar bu çalışmalar. Kalkınma ajansımızla birlikte yapılan ortak bir çalışmadır. Cam Vakfımız bu çalışmamızla bizim her şeyimizdir. Camın manevi babasıdır. Herkesin ellerine sağlık..."Haber Merkezi
 

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz