Çalışmayan Kadını Unutmayalım

  • 2014.09.11 00:00
  • Güncelleme: 04.11.2021 11:43
  • Okunma: 7148 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Belediye'nin kadın çalışanlarına verdiği kahvaltı ile Kadınlar Günü'nü kutladı.
Çalışmayan Kadını Unutmayalım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beykoz Korusu Sosyal Tesisleri'nde belediyenin kadın çalışanlarıyla bir araya gelen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Dünya Kadınlar Günü'nün kutlanmasında çalışmayan kadınların ayrı tutulmasını eleştirerek, "Bu günün Dünya Çalışan Kadınlar Günü olarak değil, tümüyle kadınlara ait bir gün olarak kutlanmasının daha doğru olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Beykoz Belediyesi'nin kadın çalışanlarına verdiği yemeğe Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcıları Hanefi DilmaçNevin ÇalışkanMetin Torun, AK Parti Beykoz Kadın Kolları Başkanı Sevim Gülşen ve Belediye'nin kadın çalışanlarından yaklaşık 300 kişi katıldı. İkram edilen kahvaltının tamamlanmasının ardından kürsüye gelen Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan, Beykoz Belediyesi çalışanlarının Kadınlar Günü'nü kutladı. Erkeklerin de en az kadınlar kadar önemli olduğunu dile getiren Çalışkan, "Ben kadın erkek birliktedir diye düşünüyorum. Biz bugün, böyle kadınlar olarak toplandık ancak hepimiz bir bütünüz. Ne biz olmasak onlar ne de onlar olmasa biz burada olabilirdik" diye konuştu.

Nevin Çalışkan'ın ardından kürsüye gelen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de toplumumuzda kadınlar günü, anneler günü, çiftçiler günü gibi günlerin aslında bir gün gibi algılanmadığını, kültürümüzü ve alışkanlıklarımızı ortaya koymamız halinde kadınlar gününün çok geride kalacağını ifade etti. Tarihimizde köleliğin 1400 yıl önce kaldırıldığına işaret eden Çelikbilek, anne gibi kız çocuğu gibi kavramlara yönelik zaten toplumumuzun bir hassasiyeti olduğunu söyledi. Zengin edebiyatımızda kadınlara ve özellikle de annelere dair çok sayıda güzel yakıştırma bulunduğunu vurgulayan Çelikbilek, "Aslında biz kadınlarımıza her gün kadınlar günüymüş gibi kıymet veriyoruz" dedi.

Beykoz Belediyesi’nin kadın çalışanlarına da seslenen Yücel Çelikbilek, herhangi bir belediye çalışanı için kötülük yapmayı düşünmediklerini ifade etti. Başkan Çelikbilek şunları kaydetti:

"Biz hiçbiriniz hakkında kötülük yapmayı düşünmüyoruz. Olabilir mi böyle bir şey? Zaman zaman eksiklikler olur, cezalar verilir. Ancak bunlar iş idaresine yöneliktir. Bunlar iş ile ilgili konular. Biz size neden kötülük edelim? Belediye olarak Beykoz Halkı'na hizmet veriyoruz ve bu konuda da azami gayret göstermeye çalışıyoruz. Daha iyisi olsun diye uğraşıyoruz. Bakın mesela bir cenazesi vardı vatandaşımızın. Ben taziyelerimi bildirmek üzere aradım ancak konuşmayı da uzatmak istemedim. Adamcağızın acısı vardır, saygı duyayım diye düşündüm. Ancak o benimle 5 dakika boyunca konuştu. Ne konuştu biliyor musunuz? Cenaze hizmetlerimizden memnun kaldığını belirtti ve memnuniyetini anlattı. Gurur duydum. Demek ki belediyemiz, vatandaşımızın en acı gününde dahi elinden geleni yapıyor."

Belediye olarak sinemadan da uzakta durmadıklarını dile getiren Beykoz Belediye BaşkanıYücel Çelikbilek, hep birlikte vizyonda olan Lincoln (*) Filmi'ni izlemeye gittiklerini söyledi. Salondaki belediye çalışanlarına da filmi tavsiye eden ve mutlaka gidilip görülmesi gereken bir film olduğunun altını çizen Başkan Çelikbilek, filmde anlatılanların etkileyici bulduğunu kaydetti. Filmde sözü geçen Amerika'nın henüz 400 yıllık bir medeniyete sahip olduğunu anlatan Yücel Çelikbilek, "Almanya'da daha 1800'lü yıllarda kuruldu. Avru'pa da öyle. Biz ise binlerce yıllık bir medeniyetiz. Dünyaya baktığınızda bizim medeniyetimizin ayak seslerini görürsünüz. Bugün bizi dinlemek için dünya ülkemize akın ediyor. Büyük bir devlet olma yolundayız. Sizler de devletim bu büyüklüğünü tamamlayan kişilersiniz. Hep birlikte kadın-erkek çalışmaya devam etmeliyiz" diye konuştu.

Sözlerini bitirirken espri yapmayı da unutmayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, toplantıya katılan kadınları eşleri konusunda uyardı:

 "Bugün eşleriniz alınganlık gösterebilirler. 'Bizim neden günümüz yok' diyebilirler. Onlara elden bir şeyin gelmeyeceğini söyleyin. Erkekler günü yok, olsa onu kutlardık. Bugün Kadınlar Günü olduğu için kadınlarımızı kutluyoruz".

"Gülen yüzleriniz hiç solmasın" dedikten sonra kürsüden ayrılan Başkan Çelikbilek, salondan ayrılırken kapı önünde bekledi ve salondan ayrılan tüm belediye çalışanı bayanlara birer çiçek verdi.

Lincoln: Sinema’nın Dâhi Çocuğu olarak tanınan ünlü yönetmen Steven Spielberg’in filmi. Bu yıl 2 Oscar alarak, dikkatleri üzerine çeken film aslında 2012 yılında vizyona girmişti. 2013 yılında tam 12 dalda aday olan filmde, Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. Başkanı Abraham Lincoln’ün hayatı konu ediliyor.    

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz