Makaleler

Büyük Ortadoğu Projesi?

2014.07.22 00:00
| | |
13040

Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim üyelerinden Doç. Dr. Çağrı Erhan ve Emekli Büyükelçi Onur Öymen’in Büyük Ortadoğu Projesi hakkındaki açıklamalarını aşağıya aktarıyorum;

        - Amerika Birleşik Devletleri’nin ekonomisi petrol üzerine kuruludur. Petrol alanlarını terk ederse ekonomisi çöker.

         - Ortadoğu ülkeleri Dünya petrol enerji rezervinin yüzde 64’üne sahiptir. Bu nedenle Ortadoğu ülkeleri’nin petrol rezervleri Amerika’nın iştahını kabartan vazgeçilmezidir.

         - Kısa adı BOP olarak belirtilen Büyük Ortadoğu Projesi’nin, siyasal düzleme taşınma çabaları 2000 yıllarından itibaren başlamıştır.

         - Büyük Ortadoğu Projesi,  Amerika’nın geniş bir coğrafyada petrol kaynaklarına ulaşabilme ihtiyacından doğmuştur.

         - Diğer yandan Büyük Ortadoğu Projesi, Büyük İsrail’e giden bir yol olmaktadır.

         - BOP olarak tanımlanan Büyük Ortadoğu Projesi, Türkiye’nin su alanlarına uzanma planı içindedir.

         - Amerika Birleşik Devletleri BOP aracılığı ile Türkiye üzerinden Karadeniz’e girmek amacındadır.

         - BOP petrol kaynaklarına ulaşabilmek için (Böl Yönet Yöntemi) ile bölgede ki üniter yapıları çözmeye yöneliktir.

          - Amerika Birleşik Devletleri petrol alanlarında egemen olabilmek için Büyük Ortadoğu Projesi aracılığı ile kendi çıkarlarını gözetecek hükümetlerin iş başına gelmelerine özen göstermektedir. Amerikan çıkarlarını gözetecek yöneticilerin bulunduğu ülkeler ise, Büyük Ortadoğu Projeleri’ne kolayca av olabilmektedir.

         -  PKK Büyük Ortadoğu Projesi’nin bir parçasıdır.

         - Bu doğrultuda Büyük Ortadoğu Projesi; batılı ülkelerin bölgedeki çıkarları doğrultusunda Türkiye ve Arap Ülkeleri’nin milli sınırlarının ve haritalarının değiştirilmesi amacına yönelik gelişim içindedir.     

Türk Subayları toplantıyı terk ediyor 

         Olay, 2006 yılında Nato’da ki Savunma Koleji’nde Ortadoğu da son gelişmeler konusunda Amerikalı Albay’ın verdiği brifing esnasında patlak vermiştir.

         Amerikalı Albay Büyük Ortadoğu Projesi doğrultusunda brifing katılımcılarına benimsetmek istediği haritada; Türkiye’nin Güney ve Doğu bölgeleri ile Irak ve Suriye’nin Kuzey Bölgelerini Kürdistan Devleti sınırları içinde göstermiştir.

           Amerikalı Albay’ın Türkiye’yi bölme haritasını kullanmaya yeltenmesi karşısında, Türk Subayları salonu topluca terk etmişlerdir. Karşılaşılan durum, komutanlarına bildirilmiş, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Amerika Birleşik Devletleri Genel Kurmay Başkanı Org. Peter Pace’i arayarak olayı sert bir dil ile protesto etmiştir.  

Sonuç: 

         Büyük Ortadoğu Projesi ile Türkiye’nin yüksek menfaatleri arasında çelişkili olup olmadığını, okurlarımızın sağduyularına sunuyorum.

Anahtar Kelimeler: Ferda Kazancıbaşı, Dost Beykoz, Ortadoğu, Türkiye, Amerika

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"