Büyük Beykoz için değişmelisiniz

  • 0
  • 8279
Büyük Beykoz için değişmelisiniz
Büyük Beykoz için değişmelisiniz
Büyük Beykoz için değişmelisiniz
Büyük Beykoz için değişmelisiniz
Büyük Beykoz için değişmelisiniz
Büyük Beykoz için değişmelisiniz
Büyük Beykoz için değişmelisiniz
Büyük Beykoz için değişmelisiniz
Büyük Beykoz için değişmelisiniz
Büyük Beykoz için değişmelisiniz

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, ilçedeki muhtarlarla bir araya gelerek, durum değerlendirmesi yaptı:

İlçedeki muhtarlarla bir araya gelen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, oy için hakkı olmayan bir şeyi isteyen kişilere karşı bundan sonraki siyasi hayatında tavır alacağını açıklayarak, muhtarlara da bu konuda dik durmalarını öğütledi. "Ben Belediye Başkanı olmasam ne olacak? Kıyamet mi kopacak?" diyen Yücel Çelikbilek, muhtarları da kastederek, "Siz muhtar olmasanız batacak mısınız? Sizlerden bazılarının popülist yaklaşımlar sergilemesini gördükçe inanın kahrolmaması mümkün değil. Sizin onurunuz, dik duruşunuz her şeyin önündedir. Kimseye oy için eğilmeyin" şeklinde konuştu.

‘Alt limit 200, üst limit 320 lira’

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, ilçedeki muhtarlarla bir araya geldiği toplantıda, hem özeleştiri yaptı hem de muhtarların ve vatandaşın genel görünümüne dair gözlemlerini aktardı. Emlak değerlerindeki artışın da açıklandığı toplantıda Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gülyüzde 10 artış önerisini ortaya atarken, kimi yerlerde yüzde 30 olan kimi yerlerde ise beklentinin altına düşen 2014 Emlak Vergi Değerleri listesini tüm muhtarlar oy çokluğuyla kabul ederek imzaladı. Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu'nun itiraz ederek imzalamadığı listeleri genel olarak muhtarlar överek beğendiklerini dile getirdiler. İBB’den alınan yerler hakkında da bilgi veren Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, tümüyleBeykoz’daki yerleri kastederek, “58 milyon liraya aldım, 120 milyon liraya satacağım. Alt limit metrekare başına 200 lira üst limit 320 liradır” dedi.

Cavit Gül: “Ankara’ya sesimizi duyuramadık!”

Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül, açılış konuşmasını yaparken, 2B ve rayiç bedelleriyle ilgili olarak köylere tebligat gelmeye başladığını ifade ederek, "Bu saatten sonra Ankara'ya mı yürünür, ne yapılır bilmiyorum ancak Ankara'ya sesimizi duyuramadık diye düşünüyorum" dedi. Beykoz'da mahallelerde İBB tarafından veBeykoz Belediyesi tarafından gerçekleştirilen asfalt çalışmaları konusunda da bilgi almak isteyen Cavit Gül, şunları söyledi:

"2B ile ilgili muhtarlarımız olsun, sivil toplum örgütleri olsun, Başkanımızın da katkıları var ancak bir netice alamadık. Şu anda köylerde tebligatlar başladı. Müracaat yapılması için 3 ay süre verildi. Dolayısıyla bilemiyorum, bu saatten sonraki süreçte ne yapılır ama sesimizi Ankara'ya duyuramadık diye düşünüyorum. Şimdi ne yapmak gerekiyor, Ankara'ya yürümek mi gerekiyor? Burada Sayın Başkanımızla da ortak bir karar alırsak, Beykoz Halkı için yapmamız gereken ne ise onu elbirliğiyle yaparız diye düşünüyorum. Artı, 9 mahalleyle ilgili insanlarımız muhtarlarımıza soruyor. Çavuşbaşı'nda su havzasında kalan yerler var. Bununla ilgili bir netlik kazanırsa, oradaki muhtarlarımız da rahatlar. Büyükşehir'den tahsis edilen yerlerle ilgili söylenceler var. Belediye 60 bin liraya alıyor, 400 bin liraya satıyor deniliyor. Bu konuda da bir açıklık getirirseniz, en azından yanlış söylemler de ortadan kalkar"

Atagün: “Bir yalı iki Tokatköy ediyor”

Tokatköy Muhtarı Erkan Atagün ise kulaktan dolma bilgilerle yorumlar yapıldığından şikâyet ederek, Koç Ailesi'nin sahibi olduğu yalıyı emsal gösterdi ve "Hangimiz hak yiyoruz?"diye sordu. Koç Ailesi'nin Beylerbeyi'ndeki bir villasının ederinin 100 milyon dolar olduğunu savunan Atagün, şunları söyledi:

"Bizlerin yanlış değerlendirildiğini düşünüyorum. Bizlerin 70 milyonun hakkını yediğini iddia ediyorlar. Beykoz'da ve Sarıyer'de yalıların toplam sayısı 366'dır. Ben bunlardan bir tanesini örnek vereceğim: Koç'un Beylerbeyi'ndeki yalısını emsal alacağım. Bu yalının fiyatı 100 milyon dolardır. İkinci büyük yalılardan biridir. Bugün 20 bin kişinin yaşadığı Tokatköy'ün ederi 50 milyon civarındadır. Yani 2 tane Tokatköy’ü ediyor. Yani 40 bin kişinin karşılığı ediyor, sadece bir yalı. Diğer malvarlıklarının hiçbirini katmıyorum. Şimdi orada kimsenin hakkı yok ama Tokatköy'de bana düşen 140 metrede hakkı var ya da 70 milyonun hakkını ben yiyorum? O zaman bizimkini kim yiyor? Yani kimler yiyor, nerde bu para? O, Türk vatandaşı olup olmadığı bile şüpheli bir şahıs, ben Türk vatandaşıyım. Bu topraklarda doğdum ve bu topraklarda ölmeye razı biriyim. Bu anlamda Beykoz'da yönetici olanların, Beykoz'da görevli olanların konuşmalarına dikkat etmesi lazımdır"

Çelikbilek: “Ben kul hakkı yedim!”

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise zaman zaman özeleştiri yaptığı konuşmasında, "Ben hak yedim. Siz yemezsiniz, siz Allah için kul hakkı yemezsiniz ama ben yedim. Bu fakir Beykoz'da hak yedi. Tepeköy'de yer alacakken gidip Soğuksu'da bir yer aldık. Kim satmış, nedir diye de araştırmadık. Sonra bu yerin gerçek sahibi geldi. Biz daha sonra parasını yine ödedik ve o yeri aldık ama yerin gerçek sahibinin rızası olmadan da 20 yıl o yerde oturduk. Ben hak yedim. Ama sizi bilirim, siz yemezsiniz" diyerek başladı. "Ben de 1968 yıllarında solcuydum" diyen Yücel Çelikbilek, hava şartlarının çok kötü olduğu bir günde arabasıyla bir kadının, otobüs bekleyen kendi gibi 4 kişiyi köprünün diğer tarafa geçirmesi sonrası fikirlerinin değiştiğini söyledi. "Eğer bir gün arabam olursa herkese yardım edeceğim diye kendi kendime söz verdim" diyen Başkan Çelikbilek, arabası olduktan sonra Avrupa Yakası'ndan Beykoz'a 15 yıl boyunca insan taşıdığını söyledi. Kendisine yardım ederek, verdikleri parayı reddeden yardımsever kadının 'Hiç kimsenin malına, arabasına karşı kötü düşünmeyin. Gün gelir size de lazım olur' dediğini ve kendisine ders verdiğini belirten Çelikbilek, "Allah o hanımdan razı olsun" diye konuştu. Konuşmasında muhtarlara da “Beni Belediye Başkanı olarak değil, şu an bir ağabeyiniz gibi, Beykozlu bir vatandaş gibi görün” diyerek şunları söyledi:

Çelikbilek, oyla tehdit edenlere sert çıktı!

“Fakir fukara edebiyatı yapmaktan kendinizi kurtarmazsanız, kendimizi kurtarmazsak, Beykoz'u bir adım bile ileriye götüremeyiz. Kendinizi değiştirmezseniz, Allah da sizi değiştirmez. Hep ağlayarak hep yokluğa oynarsanız, Allah da bizi yokluğa mahkûm ediyor. Beykoz'u düşünmek için Büyük Beykoz'u düşünmek için değişmelisiniz. Eğer topyekûn Beykoz'u düşünmezsek Beykoz büyümez. Topyekûn düşünmeyi, topyekûn sevinmeyi ve topyekûn üzülmeyi bilmek lazım. Bugün için geldiğimiz noktada, sizleri kastederek söylüyorum bunu, basit ve popülist yaklaşımlarla açıklamalar yaptığınızı gördüğümde inanın kahrolmamak mümkün değil. Bu yaklaşımlar, bu bölgeye bir şey katmaz.  Kimseye oy için eğilmeyin! Ben eğilmiyorum kardeşim!

Adam geliyor, bir şey söylüyor; anlatıyorsun… ‘Seçimlerde görüşürüz!’ diyor. Arkadaşlar, bu diyen adam var ya, bütün haysiyet değerlerini çiğnemiş bir insandır. Böyle şey olmaz. Oy, ciddi anlamda bir namustur, bir karakterdir, bir duruş biçimidir. O duruş biçimini dünyanın en basit şeyleri için kullanmaya kalkarsanız, değeri o kadar düşer. Eğer sen yanlış şeyi yaparsam, seçimde bana destek vereceksin. Yapmazsam, doğru olanı yaparsam, destek vermeyeceksin; tehdit edeceksin beni… Ben de Belediye Başkanı olarak rıza göstereceğim ve ben de adam olacağım, öyle mi? Yok arkadaşlar… Bunu dikkate alan bir Belediye Başkanı adam değildir.”

‘Oy gelmese de hizmet götürülüyor’

Anadoluhisarı’nın tüm sokaklarını yenileyeceğini anlatan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, herhangi bir siyasi düşünceyle hareket etmiş bir kişinin böyle bir işe kalkışmayacağını belirtti. Osmanlı İmparatorları’ndan Yıldırım Beyazıt’ın Anadoluhisarı’nda bulunmasının burada yenileyecekleri sokaklara ilham olduğunu kaydeden Çelikbilek, şunları kaydetti:

“Şimdi ben Anadoluhisar’ında bütün sokakları yenileyeceğiz. Ama ben biliyorum ki Anadoluhisarı’ndan bana siyasi anlamda bir katkı olmaz. Eğer oy oranımız Hisar’da 4 ise 4,1 olur belki. Yok yani. Çıkmaz. Niye? E oradaki insanlar öyle insanlar, düşünceleri öyle. Anadoluhisarı’yla ilgili projeler tamamlandı. Yakın zamanda başlayacağız. Sizden oy gelecek diye değil, Anadoluhisarı bunu hak ettiği için bunu yapacağım. Buralarda Yıldırım Beyazıt’ın ayak izleri olduğu için yapacağım. Yıldırım Beyazıt burada kale yapmış, Otağtepe’de mescit yapmış. Bunu yapacağız. Şimdi ben siyasi olarak düşünmeye kalksam, hiç Hisar’a uğramamam lazım.”

‘Otağtepe yenilenecek’

Beykoz’da 117 adet merdiven yapacaklarını ve 30 kilometre uzunluğunda bordür ve tretuvar yapacaklarını da anlatan Çelikbilek, Otağtepe’de vatandaşın talebi üzerine kilit taşlarını sökerek başka mahalleye taşıyacaklarını ve oraya yeniden asfalt döküleceğini söyledi. Beykoz’un bu yıl 35-40 milyon liralık yatırım göreceğini açıklayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bu rakamın İBB’nin çalışmalarının dışında olacağını kaydetti. İBB’nin yapacağı yatırımın ise 150 milyon lirayı geçeceğini vurgulayan Başkan Çelikbilek, 2014 Emlak Vergi Değerleriyle ilgili olarak da şunları söyledi:

“Aslında normalde düşünürseniz, benim tapum yoksa ben niye emlak vergisi veriyorum kardeşim? Vermeyin? Ama veriyorsunuz değil mi? Neden? Çünkü madem sen orada oturuyorsun, o bölgenin giderine katkıda bulunacaksın. Normalde belediyelerde bütçedeki payı yüzde 25’in altına düşmez. Bizim 2014 yılı bütçemiz 180 milyon liradır. Tahsil edeceğimiz para 45 milyon civarındadır. Bizim sizden alacağımız para 25 milyonu geçmez. Yaptığımız zamlar ortada. Biz sizin bağırıp çağırmalarınızla kararımızdan dönecek adam değiliz. Siz ya bizi tanımadınız ya da bazı arkadaşlar durumun farkında değiller. Biz öyle ‘baskı yaptık da şunu değiştirdi’ dedirtmeyiz. Bunu hiçbir zaman yapmadık, hiçbir zaman da göremeyeceksiniz. Biz sizi dinleriz, elimizden gelen ne ise yaparız. Ama ‘biz bastırdık da şunu yaptık’ derseniz, bu nezakete sığmaz.

Çelikbilek: “İnsaf edin!”

Cavit Bey ‘yüzde 10 yapın!’ diyor. Bunu yapmayın. Yarın bir gün siz gelip bizden hizmet isteyecek misiniz? Ben nasıl yapacağım size? O zengin dediğiniz kişilerden kaba tabirle biz zorla alarak, size hizmet ediyoruz, bunu siz biliyor musunuz? Hem onlara kızıyorsunuz, hem de onların bu yaptığını kabul ediyorsunuz. O zaman şunu yapacaksınız: Vermiyorsanız, hakkınıza razı olacaksınız. Nerde var hiç vermeden isteme hakkı? Kim verdi size bu hakkı? Benim de öyle bir hakkım yok, sizin de yok”

“Biz şu an İstanbul’da halkından en az vergi alan belediyeyiz” diyen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, buna karşın il genelinde alanı en geniş olan ilçeler listesinde ilk 5’te yer aldıklarını kaydetti. Hem en geniş arazide hizmet bekleyip hem de en az vergiyi vermenin çelişki olduğunu anlatan Çelikbilek, burada halkın alım gücünün de diğer ilçelere göre daha düşük olduğunu kabul ettiğini söyledi. Bu gerçekler uyarınca yapılacak zammınyüzde 90 olamayacağını anlatan Yücel Çelikbilek, “Ama yüzde 10’da diyemezsiniz, o zaman benim elimi kolumu bağlarsanız” şeklinde konuştu. 

Aydın Düzgün için ‘ilk kez’ konuştu

Konuşması sırasında İBB’den satın alınan arazilere de yer veren Yücel Çelikbilek, Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül’ün ‘60 milyona alıp 400 milyona Belediye satacak diyorlar Sayın Başkan, bu konuda halk bilgilenmek istiyor’ sözlerine atıfta bulunarak açıklamalar yaptı. Bundan önceki toplantılarda ad vermeden konuşan Yücel Çelikbilek, ilk kez Aydın Düzgün ismini kullanarak bilgi verdi. “Bu sözleri ortaya atan Aydın Düzgün’dür” diyen Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, şunları söyledi:

“Adam bizden hesap soracağını söylüyor. Kendisi bir vatandaş. Kim bu Aydın Düzgün? Kart bastırmış bir vatandaşımız. Bir sene öncesinden çıkmış, piyasaya kart bastırmış. Ne kadar kolay oluyor bu işler, ben Belediye Başkanıyım şu anda, ikinci dönem aday olacağım noktasında benim bir garantim yok güvenemiyorum; adam çıkmış Başkan gibi konuşmaya gayret ediyor. Toplantı yapıyor, katılıyoruz, anons ediyorlar: ‘CHP Başkan Aday Adayı’. Arkadaşlar… Böyle bir kimlik yok yahu. O zaman ben de yarın 30 tane arkadaşımın cebine kart bastırır koyarım, 30 tane arkadaşıma kendini reklâm ettiririm. Böyle bir nezaketsizlik olmaz. Adaysan adaysın, banane kardeşim? Sana bir kimlik vermiyor ki bu? Sizler muhtarsınız, anons edilirsiniz. Belediye Başkanı anons edilir, Belediye Meclis Üyesi anons edilir. Ancak böyle adamların ne hakkı var?

Ben Büyükşehir’den 58 milyon liraya bu yerleri aldım. Ben bunu 120 milyon liraya satacağım kardeşim. Beykoz’un tamamında aldıklarımı söylüyorum, tamamını 120 milyona satacağım. 3 yıl vade yapacağım. Nakit aldım, nakit para verdim, ben vadeli satacağım. Bundan tabi ki kâr edeceğim. Alt limitimiz 200 lira üst limitimiz ise 320 liradır. Peşinde yüzde 10 indiriyoruz, 3 yıl da vade yapıyoruz. Siz bu yerleri 320 liraya alıp 1000 liraya vereceksiniz.

Yücel Çelikbilek: “Uyanıklık yapmak istediler”

Aydın Düzgün konusuna dönersek. Aydın Düzgün adlı vatandaşın bizimle yani Belediye’yle bir işi oldu. O arkadaşımız bu bölgede İsmet Özbek’in arsalarını pazarlayan arkadaşımızdır. İncirköy’de arsaları pazarlıyordu. Bu arkadaşımız geçen dönemde ne yapmış? İnsanları tanıyın da sonra onun hakkında karar verin. Arsaları satmışlar ama kamuya terk etmeleri gereken payı bırakmamışlar. Bun un doğalgazı, suyu, elektriği, atık suyu nereden geçecek? Arsa satan adam bu payı bırakır. Bunlar uyanık adamlar tabi. Ben kendi dönemimde geldim, bir baktım, bunlar bir pay bırakmamışlar. Belediye’ye 6 milyon bedel ödetiyorlar, biliyor musunuz? Biz Belediye olarak önce bu davayı kaybettik, sonra Allah’a şükür Yargıtay’da bunu kazandık da Belediye’yi bu bedelleri ödemekten kurtardık.

Ben bu arkadaşı çağırdım. Dedim ki: ‘Sen bu tapularını veriyorsun ama buradan yol geçecek, doğalgaz geçecek. Hizmet vermek için bize de yer lazım. Sen sattığın arsalardan Belediye’ye de tapu ver ki ben de yarın bir gün oraya hizmet götürürken, elimdeki tapuyu göstereyim’. Bunlar kabul etmediler. Ben de ‘mecbur muyum burada satılan yerlerde ve her defasında Belediye olarak ayrıca ücret ödemeye?’ diyerek, bunların tapu satmasına mani oldum. Bir tane yer sattırmadım ben bu süre içinde. Adamın düşmanlığı 4 yıl önce başladı, ta aday adaylığına kadar geldi”

Haber Merkezi

CHP gençliğinden 19 Mayıs yürüyüşü
Önceki CHP gençliğinden 19 Mayıs yürüyüşü
Türk-Alman Üniversitesi akademik kadrosu genişliyor
Sonraki Türk-Alman Üniversitesi akademik kadrosu genişliyor
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz