Siyaset

Bundan sonra partim için çalışacağım

Bundan sonra partim için çalışacağım
2014.09.03 00:00
| | |
6069

AK Parti’nin Meclis Üyesi Adayları’ndan Ahmet Soylu, Dost Beykoz’a özel açıklamalarda bulundu.

İki dönem boyunca Gümüşsuyu Mahallesi’nin muhtarlığını yapan Soylu, kontenjan açığı konusunda kendisiyle görüşme yapan AK Parti’ye ‘Evet’ dediğini belirtti. Meclis Üyesi Adaylığı gerçekleşmemiş olsa bile yeniden muhtar adayı olmayacağını vurgulayan Ahmet Soylu“Ancak AK Parti’de çalışmak istediğimi söylemiştim. Zaten 2007 yılında milletvekili aday adayıydım. Bundan sonra partim için çalışacağım” şeklinde konuştu.

Ahmet Bey, nasıl oldu Meclis Üyesi adaylığınız? Nasıl gelişti?

“Muhtar adayı olmaktan ben tamamen çekilmiştim. Bizim muhtar arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmede AK Parti’den aday olmamızı söylediler. Yüce Başkanımıza gittik. Başkanımız da İlçe Başkanımızla yaptığı istişareden sonra diğer arkadaş ile ilgili yaşan sıkıntıdan dolayı bizi kadroya aldı. Ben Belediye Başkanımıza ‘hayırlı olsun’ ziyaretimde AK Parti için çalışacağımı söylemiştim.”

Milletvekili adaylığınız?

“Eyüp’teki kongre merkezinde yapılan toplantıda teşkilat içinde biz orada iyi bir oy aldık. Direk kaçıncı sırada olduğumuzu söylemediler ama 10 ile 18 arasında bir yerde olduğumuzu söylediler. Tabi bu bölge Başbakanımızın da aday olduğu bir bölgeydi. O dönemde aday gösterilmedik.”

Muhtarlık sürecinizi nasıl değerlendiriyorsunuz? 2 dönem devam ettiniz, öyle değil mi?

“Gümüşsuyu’nu ben iki döneme ayırıyorum. Birinci dönem; yapılanma dönemi, Muharrem Bey’in Başkan olduğu dönemde Gümüşsuyu’nun yüzde 80 alt yapı eksiklikleri giderildi. İkinci dönem daha çok biz mülkiyet problemine odaklandık. Muhtarlar Derneği Sekreteri olmamız hasebiyle çeşitli toplantılar ve ziyaretlerde bulunduk. Genel olarak ikinci dönem mülkiyet üzerine oldu ve ciddi yol kat ettik. Burada AK Parti kadroları bizim ve halkımızın içinde olduğumuz durumu gördü. Şu anda çalışmalar iyi gidiyor. Benim mahallem Özel Proje Alanı (ÖPA) olarak geçiyor biliyorsunuz…”

Tapu alan var mı mahallenizde?

“Şu anda mahallemizde tapu alan yok ama önümüzde ki günlerde o da başlayacak. Bir kısım insanımız parasını yatırdı.”

Fiyatlar konusunda neler duyuyorsunuz? Gümüşsuyu vatandaşı ne diyor bu konuda?

“Fiyatlar makul olan seviyeye çekildi. Vatandaş şu anda memnun… Ödeyemeyecek durumda olan elbette var. Hiç ödeme yapılamayanlar içinde illa ki bir çözüm bulunacaktır.”

Sizin bir de dernek geçmişiniz vardı Ahmet Bey? Biraz bahsedebilir misiniz bu konudan?

“Ben 3 sene Giresun Tirebolu’da maden sektöründe çalıştım. O dönem de madenciler için örgütlenme çalışmasında bulunduk. 1980 ve 84 yılları arasında bu çalışmayı yaptık. Ben askerlik nedeniyle ayrılmak zorunda kaldım. Bir süre sonra zaten ocak kapandığından dolayı yaptığımız örgütlenme çalışması da son buldu.

Paşabahçe Cam Fabrikası’nda çalışırken, Şube yönetim kurullarında ve başkan yardımcılığı görevinde bulundum. Tabii bizim yaptığımız çalışma orada amatörce oldu. Sadece başkanlar profesyoneldi. Çalışırken başkan yardımcısı olduk. Son dönemde de profesyonel olarak başkan yardımcılığı yaptım. Yani fabrika kapandığı dönemde başkan yardımcısıydım.

Ben bir dönem siyaset de yaptım. Refah Partisi’nde İlçe Yönetim Kurulu Üyesi’ydim. Daha sonra AK Parti’de Milletvekili adayı oldum. Fakat muhtar olduğum için siyasetle muhtarlığı pek bir birine karıştırmadım. Sonuç itibariyle Milletvekili adaylığımız süresince o çalışmayı yaptık.”

İstanbul’un Fetih tarihi 1453. Siz de seçimde tam 1453 oy almışsınız sanırım. Güzel bir tesadüf müydü?

“Gümüşsuyu’nda ilk seçime girdiğimizde 13 adayımız vardı. Bir tavaffuk oldu ve bin 453 oy aldık. Toplam 9 bin 500 oy vardı. Çok güçlü adaylar vardı. O zamanlar halkın istekleri fazlaydı, yapılacak işler çoktu. Bu nedenle adaylarımızın sayısı da fazlaydı.”

Ahmet Soylu’ya AK Parti dışında da teklif getiren partiler oldu mu?

“Bizi MHP’den de CHP’den de Büyük Birlik Partisi’nden de ciddi olarak yoklayan oldu. Ama biz teşekkür ettik. Olamayacağımızı söyledik.”

Hemşerilik ve hemşericilik konularında Beykoz’da güncel haline gelen bir tartışma var. Siz Gümüşhaneli olarak neler söylersiniz bu konuda?

“Ben muhtar adayı olmayacağımı söylediğimde Gümüşhaneliler’den muhtar adayı olmak isteyenler oldu. Ben bunun ‘şık’ olmayacağını söyledim, karşı çıktım. Biz Gümüşhaneliyiz ama Beykoz’da yaşıyoruz, Beykozluyuz. Beykozluluk bilinciyle de bu seçimlerden biz herkesten oy alacağız. Anadoluhisarı’ndan hisar ötesine kadar sevdiklerimiz var. Onlar da bizi severler. Bizi sevenler Gümüşhaneli olduğumuz için değil Ahmet Soylu olduğumuz için severler. Muhtarlık yaptığımız dönemi bildikleri için severler.”

Paşabahçe Fabrikası’nda çalıştınız. O dönemdeki arkadaşlıklar hep dile gelmiştir. Siz ne kadar çalıştınız? Ne oldu diğerleri?

“Paşabahçe’de ben 12 yıl çalıştım. O dönemde buradan 700 aile gitti. 100 kadarı geri döndü. Hâlâ emeklilik sonrası gelenler de var. Ancak yerleşenler de oldu: Trakya’ya yerleşen oldu, Tekirdağ’a Mersin’e Eskişehir’e yerleşenler oldu. Biz o zaman 800 işçiydik. 700 tanesine, zor olsa da diğer fabrikalarda ekmek kapısı çıktı. Eskişehir’e gidenlerde sıkıntı oldu ancak Tekirdağ’a Mersin’e gidenler rahat etti. Eskişehir’e giden arkadaşlar diğerlerine göre daha az ücret aldılar ama buradan da az değildi.”

Meclis Üyesi olarak Ahmet Soylu’nun nasıl bir ‘katma değeri’ olacak? Beykoz’a ve AK Parti’ye Ahmet Soylu ne katacak?

“Biz aktif çalışan bir müesseseden geliyoruz. İnşallah orada da aktif oluruz. İnsanların eli ayağı kulağı oluruz. Talepleri en iyi şekilde karşılamaya çalışacağız. Halkımız müsterih olsun. Biz orada halkın sesi olacağız.

AK Parti açısından da deneyimlerimizi en iyi şekilde partimize ve Belediyemize sunacağız. Öte yandan bizim sadece Gümüşsuyu’ndan değil diğer mahallelerden de Ahmet Soylu olarak oy katkımız olacaktır AK Parti’ye… İnsanların bir kısmı parti olarak belki vermeyecekler ama Meclis Üyesi olarak bize oy verecekler.”

Yücel Çelikbilek yeniden aday oldu. Siz birlikte çalışacaksınız. Yücel Bey hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı öğrenebilir miyiz?

“Yücel Bey, iyi bir takipçidir. Şunu söyleyebilirim: İsmi hiç şaibeye karışmamıştır. Her şeyin hesabını verecek bir kişidir. Son dönemde ise çok iddialı olduğunu gördüm. Bu seçimler kadar hiç dolu dolu görmemiştim ben Yücel Bey’i.

Yücel Bey, 30 yıllık siyasi yaşamında ilk defa seçimi bu kadar çok istiyor. O da haklı nedenleri vardır. Haklı nedenleri nedir? Bu mülkiyet meselelerinde çözüm sürecini başlatan kişilerden birisidir Yücel Bey. Onun yarım kalmasını istemiyor: ‘Bitirmem lazım’ diyor. Mülkiyet meselelerinde ‘Geriye çok fazla bir şey bırakmamam lazım’ diyor.

Mülkiyet konusunda şunu da söyleyeyim: Eski 20 mahallenin imar planları çıktı. Meclis’ten de geçti bu planlar biliyorsunuz. Burada Beykoz’un daha iyi olacağını biz gördük. Bize gösterdiler planları, açıklama yaptılar. Sonuçta önemli olanı, imar hareketleri önümüzdeki dönemde Beykoz’da başlayacak olmasıdır. İmar olayları tasdiklendikten ve tapu olayları da çözüldükten sonra Beykoz, belki de İstanbul’un değil dünyanın en güzel beldesi olacaktır.”

Haber Merkezi 

Anahtar Kelimeler: AK Parti, Gümüşsuyu, Ahmet Soylu

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"