Bülent Ecevit'in Beykoz'da açılışını yaptığı hastane

  • 09.06.2020 15:23
  • Güncelleme: 09.06.2020 15:34
  • Okunma: 12615 kez
  • Yorum: 0
Bülent Ecevit'in Beykoz'un Paşabahçe semtinde yapmış olduğu hastane açılışının fotoğrafları ortaya çıktı.
Bülent Ecevit'in Beykoz'da açılışını yaptığı hastane

1961 yılında İsmet İnönü'nün kurmuş olduğu hükümette Çalışma Bakanı olan Bülent Ecevit 37 yaşında Ankara milletvekili olduğu sırada Beykoz'un Paşabahçe semtinde, bugün Beykoz Devlet Hastanesi ismiyle hizmet veren İşçi Sigortaları Kurumu Paşabahçe Hastanesi'nin açılışına katılmış.

1962 yılında açılışı yapılan  hastanenin açılış davetiyesinde,

"Baharı güzel,

Yazı güzel,

Sonbaharı, kış mevsimi güzel,

Her haliyle güzel...

Güzel İstanbul'un bütün güzelliklerini dört mevsimde; havasında, denizinde, gökyüzüne toplayan boğazın sabahları renk, akşamları ren renk olan Paşabahçe'de yeni hastane açıyoruz.

Hastalıklar bu hastanede eriyecek. Kendilerini eriyor sananlar, bu hastaneden erimemiş, hayata yeniden daha canlı kavuşmuş olarak ayrılacaklar.

Dileğimiz bu..." ifadelerine yer verilmiş.

1958 yılında 30 yataklı bir kurum olarak hizmet vermeye başlayan hastanenin 150 yatak kapasiteye çıkarılması sonucu 20 Temmuz 1962'de yapılan açılışın fotoğraflarında, dönemin Çalışma Bakanı Bülent Ecevit, kürsüden kalabalık bir halk topluluğuna hitap ediyor...

Henüz çevre düzenlemesi yapılmamış olan hastaneyi yaptığı konuşma sonrası dolaşan Bakan Bülent Ecevit, önce doğumhaneyi, ardından hastanenin diğer teknik birimlerini ziyaret ediyor.

Hastane yöneticileri ile de sohbet ettiği sırada Ecevit'in sigara içmesi fotoğraflarda ilginç bir ayrıntı olarak dikkati çekerken, açılış sırasında dev Türk bayraklarıyla süslendiği görülen hastanenin önünde dönemin en lüks makam araçları görülüyor.

Çalışma Bakanı Bülent Ecevit'in açılışını yapmış olduğu İşçi Sigortaları Kurumu Paşabahçe Hastanesi'nde; bölgede, Tekel, İspirto ve ispirtolu İçkiler Fabrikası, Sümerbank Şişe ve Cam Fabrikası,  Deri ve Kundura Fabrikası gibi  büyük işyerleri ve bunlardan başka sigortaya tabi orta ve küçük 80 işyerinde çalışan 8 bin kişinin yanı sıra Rumeli sahilindeki işyerlerinde çalışan işçilerinde bakılacağı belirtilmiş.

DİĞER FOTOĞRAFLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Haber Merkezi