Bu sezon zor geçecek

  • 19.11.2021 22:31
  • Okunma: 1407 kez

Talip ERCAN


Bu pandemi süreci spor dünyasında olumsuz çok etki bıraktı. Bazı branşları es geçsek de futbolda bunun izlerini görmek mümkün.

25-30 yaş arasında futbolcu kalmamış gibi takımlarda ya gençler var ya da 30’u devirmiş isimler… Tabii ki bu sezona bak bize bir izahta bulunun derseniz ne diyebilirim ki, Beykoz cephesinde aynı tas aynı hamam söz konusu, inanın ben bile bu işten yoruldum artık, yaş da kemale erdi… Yorgunluk, yılgınlık bıkkınlık hali var üzerimde… Beykoz 1908 için saatlerce yazsak çizsek ne yazar, yıllardır aynı şeyleri yazıp duruyoruz, değişen ne oldu ki? Var mı bir kurtuluş reçetesi… Hele ki sezona kötü bir başlangıç yapılmış iken… İyi niyetle, taşıma suyla değirmen daha ne kadar dönebilir ki? Sezon öncesi ne demiştim ilk yorumumda Beykoz’da birkaç takım dışında hedefini tutturabilecek takım maalesef göremiyorum… Ancak bir avantajlı durum daha var ki gruplarındaki diğer takımların hali de onlardan farklı değil… Hele ki kapıda maddi bir kriz hali söz konusu iken 35 haftaya kalmaz liglerden çekilmeler başlar.
Düşünün Beykoz ilçesinde bir spor kulübünün her hangi yaş grubunda bir takımın Şile’de, Tuzla da, Orhanlı da ya da karşı yakanın uzak ilçelerinde maçlara gidecek güç dahi zar zor temin edilebiliyor, belli maçlar için oda sınırlı sayıda Beykoz Belediyesi araç tahsis edebilmekte… Geçen günlerde çok ilginç bir maç takibi yaptım… Ortaçeşme Sahasında Cumhuriyetköyü Gençlik ile Poyrazköy Gençlikeli Spor Kulüplerinin U16 maçı vardı… Cumhuriyetköy Gençlik onca kilometreyi tepip maça gelebildi ama Poyrazköy 10 kişi ile çıkabildi… Maç saati bir hayli geçmesine karşın iyi niyetli hakemler ve iyi niyetli bir rakip olunca hatta maçtan alkışlanacak derecede galip de ayrıldılar… İşin özeti yarın öbür gün uzak deplasmanlara da gidilecek, Covid temaslı oyuncular nedeni ile de birçok maçta iptal edilecek, hükmen yenilgiler gelecek sonra ligden çekilme halleri… Hem maddi hem de Pandemi süreci çok ama çok etkileyecek süreci. Mesela Beykoz 1908 takımının Zonguldak, Düzce deplasmanları olacak, maçlara 1 gün önceden gidilip kamp da şart, yoksa onca kilometre günü birlik gidilebilir de. Elini taşın altına koyanlar var, hepsine çok teşekkürler de daha ne kadar devam eder bu iş, şu şartlarda küme düşülmeyeceğinin garantisi de yok, çok zor günler geçecek çok… Şu da bir gerçek ki altyapısı olmayan, futbolcu havuzu olmayan kulüplerin işi daha da zor… Bakkal, kasap, manavların durumu da ortada semtlerinin kulüplerine verecek parayı bırakın kiralarını zor karşılıyorlar. Ben bile bu sezon sınırlı sayıda maçlara gideceğim, Kavacıkspor, Ortaçeşme gibi takımlar ile medya iletişim danışmanlığı şeklinde anlaşmalarım var… Vaktim olduğunca diğer takımlara da gideceğim… Maalesef spor medyasında yer almak isteyen gönüllülerde yok… Kulüpler ise zaten kendi maçlarından takım kadrolarını çekip sosyal medyalarında paylaşmakta… Her ne olursa olsun Beykoz ilçesinde gazeteler anlamında bir tek Dost Beykoz bu işe sayfalarını ayırmakta. Çünkü spor kulüplerinden sayfalarına gelecek reklamlar yok… Adamların yeri geldiğinde futbolcusunun cebine 50 lira harçlık, yol parası verecek durumları bile yok… Piyasanın en düşük fiyatlı topları ile antrenmanlar yapılmakta… Çoğu takımın giyecek ikinci takım formaları bile yok… Biz gerek Dost Beykoz Spor Servisi gerekse de şahsi çalışmalarımız ile ilçe spor camiasının yanında olmaya çalışacağız…

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları