Bu okul gazetesi alkışlanır…

  • Güncelleme: 16.05.2012 00:11
  • Okunma: 48315 kez
  • Yorum: 0
İlçemizin güzide eğitim kurumlarından olan Paşabahçe İlköğretim Okulu’nun çıkarmış olduğu gazete birbirinden ünlü konukları ile yaptığı röportajlar ile dikkatleri fazlası ile çekmeyi başardı.
Bu okul gazetesi alkışlanır…

Okulun İngilizce Öğretmenlerinden Emin Koç’un Yayın Yönetmenliğini üstlendiği ve Okul Öğrencilerinden Atiye Küçükyılmaz, Hilal Büyük, Yağmur Karakelle, Çağla Yıldız ve Berk Ular’ın Yayın Kurulu’nu oluşturduğu “Boğaz Esintisi” 3. Sayısına ulaştı.

Büyük emek harcanan ve profesyonel gazetecilik anlayışından izler taşıyan okul gazetesinde yok yok gibi. Gazetede kimlerle röportajlar yok ki. Ünlü Tiyatro Sanatçısı ve Televizyon dizilerinden yüzüne aşina olduğumuz Zeki Alaysa, Beykoz’da da yüksek bir izlenme oranına sahip “Umutsuz Ev Kadınları” dizisinin başrol oyuncularından Ceyda Düvenci, “Akasya Durağı” ve en son olarak “Dinle Sevgili” adlı Diziden tanınan Zeynep Dörtkardeşler, televizyon spor programlarının ünlü siması sivri dilli yorumcusu Ahmet Çakar, Ünlü Gazeteci Televizyon Programcısı Uğur Dündar, Eğitim Dünyasının nabzını yakından tutan Gazeteci-Program Sunucusu Abbas Güçlü,Türkiye’de Yemek Programları ve Yemek Sanatının en tanınmış simalarından Emine Beder.

Gerçekten de ortaya güzel bir çalışma çıkaran Emin Koç yönetimindeki öğrencileri tebrik etmeden geçemeyeceğiz. “Boğaz Esintisi” sadece ünlülerle yapılmış röportajlardan oluşmuyor.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü’nün, gazete adına kendisini makamında ziyaret eden öğrencilerden gelen bir soru üzerine verdiği cevap herkes için anlam ifade edecek cümlelerle süslü.” Zaman en kıymetli hazinedir. Sizin paranızdan, mülkünüzden, arabanızdan, servetinizden yani eşya olarak düşünülen her şeyden daha kıymetlidir. Hayatımda en çok sevdiğim kişiler zaman bilincine sahip olan insanlardır. Ben zamana sahip çıkıyorum, sizlerde mutlaka sahip çıkın” İl Milli Eğitim Müdürü bir soru üzerine ise her öğrencinin Tablet Bilgisayarla buluşup özdeşleşeceğinin de altını çizmiş.

Bu arada okul gazetesi olur da okul müdürünün düşünceleri yansıtılmadan olur mu? Okul Müdürü Korkmaz Gülen’de Okul Müdürlüğünün nasıl olması konusunda gelen bir soruya öylesine içten cevaplar vermiş ki… “Okul Müdürü sürekli güler yüzlü, tatlı dilli olmalıdır. Öğrencilere karşı hoşgörülü ve sevecen olmalı. Daima doğru mesajlar vermeli, asla ön yargılı olmamalı”

Dediğimiz gibi “Boğaz Esintisi”nde bir birinden ünlü konuklarla röportajlar var. Berk Ular imzalı Zeki Alaysa röportajının bir bölümünde ünlü sanatçının en büyük hobilerinden birisinin fotoğraf çekmek olduğunu hatta 7-8 yıl amatör fotoğrafçılık yaptığını öğrenmekteyiz. “Ünlü olmak gibi bir hayalim yoktu. Şimdiki yerimden çok mutluyum. Ama ben Bilim Adamı olmak isterdim veya doktor.” Evet Zeki Alasya’ya ait belki de ilk kez yansıyan notlardı bunlar. Berk Ular’ın röportajı ilginç soru-cevaplarla devam edip gitmekte.

Ve özellikle öğrenci annelerinin sıkı bir takipçisi olduğuna emin olduğumuz “Umutsuz Ev Kadınları” dizisinin Elif’i, Metehan Topçu’nun konuğu olmuş. Düvenci’nin verdiği en ilginç mesaj ise son değişikliklerin ardından gelen okula başlama yaşı konusunda olmuş ve,”5 Yaşında bir çocuğun ilkokula başlaması çok saçma. Ayrıca birçok işsiz öğretmen de var” demiş.

Televizyon ekranlarında genç yaşına karşın aranılan bir sima olmayı başarmış Zeynep Dörtkardeşler…Aşk Her şeyi affeder mi?  diye soran öğrencilere net bir yanıt vermiş “Affeder”. Bir başka soru üzerine ise,”İyi niyetli birisiyim ama hayır demeyi bilmem gerekir.Herkesi kendim gibi zannetmem çok iyi değil.Herkesi kendiniz gibi bilmeyin.”

“Boğaz Esintisi”nin sayfalarında gezintimiz devam ederken bu kez karşımıza Sivri Dilli Spor Yorumcusu eski hakem Ahmet Çakar ile yapılan ilginç bir röportaj çıktı. Erman Toroğlu ile tabiri caizse -Kanlı Bıçaklı-olan Çakar bunu gelen bir soru üzerine sarf ettiği cümlelerde yansıtmakta tereddüt etmemiş.” Erman’ı sevmiyorum. Beraber program yapmam. Farklı dünyaların insanıyız. O çok avam biri. Derinliği olmayan biri. Belli oranda da ondan nefret ediyorum

Televizyon Dünyasının en ünlü simalarından Uğur Dündar ile röportajı yapan öğrenciler Kevser Bekar ve Şeymanur Çoşkun olmuş. Türk Televizyonlarının yaptığı haberler ile korkusuz ismi neden korkarmış peki? Fobileri nelermiş röportajı okuyunca öğrenmekteyiz.”Yükseklik fobim var ve böceklerden korkarım”

Paşabahçe İlköğretim Okul Gazetesinde sayfalara konuk olan bir diğer isim ise Eğitim Camiasından yaptığı haberler ile gerek gazete gerekse de televizyon ekranlarında bir hayli ilgi çeken Abbas Güçlü. Yurt dışındaki eğitim sistemi ile ülkemiz eğitim sistemi arasındaki farkı bakın nasıl açıklamış.”Yurt dışındaki öğrencilerin neleri bildiği ölçülür, bizde neler bilmediği ölçülür. Yurt dışındaki eğitim sistemi üreten insan yetiştirir, bizde ise tüketin insanı yetiştirilir

Peki sayfalardaki son ünlü konuk yemeğin üstadı olarak anılan bir kişi yani Emine Beder. Peki yemek ustasının gerçek mesleği ne imiş dersiniz? Elektrik teknisyeni! Lezzetli yemeklerde her şeyin bir ölçüsü var ve bunu tariflerinde birçok kez veren Beder için her yemeğe katılacak en önemli şey ise –Bir tutam sevgi-imiş.

“Boğaz Esintisi” Gazetesinde Ödüllü sorulardan, resim köşesine, Örnek öğrenciler kürsüsüne, Sigara içmenin vücuda etkileri yazısından, Spor haberlerine, öğretmenlerle yapılan röportajlara,Okul gezilerinden yansıtılan resimli haberlere,Etkinlik haberlerine değin öylesine çeşitli yansımalar var ki…

Gelin son sözü Gazetenin Yayın Yönetmeni Emin Koç’a bırakalım…

“Boğaz Esintisi Gazetesinin üçüncü sayısını gerçekleştirdik. Sayılarımıza yapılan olumlu değerlendirmeler bizleri mutlu etti, teşekkür ederiz. Bunu daha iyi sayılar hazırlanması yönünde bir destek primi olarak değerlendiriyoruz.Yapılabilenler, daha iyilerinin de yapılabileceğini göstermekte”

Evet, Beykoz İlçesinde birçok gazete çıkmakta, ancak daha 3.sayısına yeni ulaşan bir okul gazetesinde bu kadar ünlü-tanınmış sima ile röportaj yapılabilmesi büyük bir başarı olsa gerek. Emin Koç Yönetimindeki ekibi bu mesleğe yıllarını vermiş bir kişi olarak kutlamamak elde değil.

Talip Ercan /Dost Beykoz/ ÖZEL HABER

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz