Kültür

Bu kitap Beykoz’un işine yarar mı?

Bu kitap Beykoz’un işine yarar mı?
30.01.2017 13:55
| | |
4363

Beykoz Halkının yakından tanıdığı merhum Dr. Özer Odabaşı’nın eşi Yrd. Doç. Dr. Fatma Odabaşı’nın, “Gençlerde Din ve Sivil İtaatsizlik” isimli kitabı çıktı.

Rağbet Yayınları’ndan piyasaya çıkan eserin yazarı Yrd. Doç. Dr. Fatma Odabaşı, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Sosyolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak görev yapıyor.

“Gençlerde Din ve Sivil İtaatsizlik” isimli kitap,  üniversite öğrencileri üzerine sosyolojik bir araştırmayı içeriyor… Eserde; kuşak sınıflamasında “y kuşağı” olarak geçen ve halen yüksek öğrenimini lisans ve lisansüstü seviyelerinde gören gençlerin, kendi nesilleri, sivil itaatsizlik ve siyaset hakkındaki düşünceleri ve dinle ilişkileri ele alınıyor.

Yazar, kitaplaştırmış olduğu araştırmasının amacını, üniversite gençliğinin ‘din’ ve ‘sivil itaatsizlik’ hakkındaki tutum ve davranışlarını inceleyerek, gençlik araştırmaları alanına akademik katkı sağlamak olarak açıklarken, eser iki bölüm ve sonuç kısmından oluşuyor.

Giriş bölümünde, çalışmanın konusu, amacı ve önemi üzerinde durulurken, birinci bölümde; sosyal bir kategori olarak gençliğin ne olduğu ve toplumsal bir hareket olarak sivil itaatsizlik, sivil itaatsizlik din ilişkisi, ikinci bölümde ise üniversite öğrencilerinin din ve sivil itaatsizlik ile ilgili tutum ve davranışları ele alınmış…

Denekler üzerinden objektif ve bilimsel sonuçlara ulaşılmaya çalışılan eserle, gençlik araştırmaları alanına akademik katkı sağlamak amaçlanmış.  Sonuç kısmında ise çalışmanın bir özeti ve değerlendirilmesi yapılmış.

Kitap, Rağbet Yayınlarının ragbetkitap.com adresinden elde edileceği gibi kitapyurdu.com online kitap satış sitesinden de temin edilebiliyor.

Rağbet Yayınları Tel: (0212) 528 85 19

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Yardımcı Doç. Dr. Fatma Odabaşı, Kitap

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"