Bu kez protesto yerine alkışlar vardı

  • 0
  • 11070
Bu kez protesto yerine alkışlar vardı
Bu kez protesto yerine alkışlar vardı
Bu kez protesto yerine alkışlar vardı
Bu kez protesto yerine alkışlar vardı

2-B alanlarıyla ilgili Karlıtepe’de yapılan toplantıya vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. 2-B ve imar planlarını anlatan AK Parti’den Beykoz Belediye Meclis Üyesi İbrahim Hocaoğlu sorulan soruları da cevaplandırırken Beykoz’da ilk defa mülkiyetle ilgil

2-B alanlarının üzerindeki kullanıcılarına devrine yönelik çalışmalar son aşamaya geldi. Ocak ayının sonuna kadar satış işlemlerinin başlayacağı öngörülürken, Gümüşsuyu Mahallesi’nin 2-B taşınmazlarının satış işlemlerinde ilk sırada olduğu belirtildi.

Meydana getirilen bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve vatandaşları en doğru şekilde bilgilendirmek için sık sık mahallelerde 2-B ile ilgili toplantılar düzenlenirken, Karlıtepe Derneği’nde de Beykoz Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı İbrahim Hocaoğlu konuyla ilgili vatandaşlarla bir araya geldi. Vatandaşların arasında yine İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Yüksek, Beykoz Belediye Meclis Üyesi Engin Yıldız ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Aday Adayı Salih Birinci de yer aldı.

Son derece verimli geçen toplantıda İbrahim Hocaoğlu, “buraya gelirken siyasi kimliğimi bir kenara koyarak geldim. Siyaset yapmayacağım. Vaatlerde de bulunmayacağım. Size yaptıklarımızı ve biten çalışmalarımızı anlatacağım” şeklinde konuştu.

“Gümüşsuyu’nun % 80’i yeşil alandı”

Hocaoğlu bu güne kadar yapılan planların Beykoz’un ihtiyaçlarına cevap vermekten uzak olduğunu belirttiği konuşmasında şu cümlelere yer verdi, “Beykoz’un mevcut planları vardı ama bu planlar ihtiyaçlara cevap vermiyordu. Biz de vatandaşlarımızı, muhtarlarımızı, STK ve Siyasi Parti temsilcilerini 2010 yılında bir araya getirerek bu planlar için bir çalışma başlattık ve onların talepleri ve önerileri çerçevesinde bu günkü planları meydana getirdik. Ön görünüme bizim müdahale etme şansımız yok. Çavuşbaşı ve Köylerle ilgili planlar ise sonraki aşama. Biz Haziran Meclisi’nde Boğaz Alanı ve köyler arasında kalan bölgemizi yaptık. Aralık ayında ise Boğaz Alanı planlarını Meclisimizden geçirdik. Haziran meclisindeki planlarımız Bakanlığa bağlı İl Çevre Koruma Kurulu’nda. Aralık Meclisi’nde geçirdiğimiz planlar ise şu an görüş için İBB’de oradan İl Çevre Koruma Kurulu’na gidecek ve son olarak onaylanmak üzere bakanlığa gönderilecek. Biz planları ve 2-B, hazine, İBB ve vakıf arazileri ile ilgili çalışmaları eş zamanlı olarak yürüttük. Eğer böyle yapmasaydık önemli hak kayıpları yaşanabilirdi. 2-B parselleri ve planları eş zamanlı çözmeseydik özellikle Gümüşsuyu’ndaki birçok kardeşimiz gözyaşı dökebilirdi. 2-B yasası ile ilgili çıkan kanun sadece planlarda konut ve ticaret alanında kalan yerlerin satışını öngörüyordu. Eski planlara göre Beykoz’da binlerce insanımız mağdur oluyordu. Gümüşsuyu’nun % 80’i yeşil alandı. İstanbul’un en büyük bölge parkı Karlıtepe’de idi. Böyle bir durumda yüzlerce kardeşimiz yeşil alanda veya bölge parkında kalıyordu.

“Başkanımız sizler için Anakara’yı suyolu yaptı”

Burada en can alıcı hamleyi Sayın Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek yaptı. 2-B alanı olan bu mahallelerimizi ikili ilişkilerini ve ağırlığını kullanarak Özel Proje Alanı kapsamına aldırdı. Eğer Başkanımız gece-gündüz demeden Ankara’yı suyolu yapmasaydı, elini taşın altına sokmasaydı, Beykoz’u Özel Proje Alanı yaptırmasaydı sadece Gümüşsuyu’ndaki 1800 2-B parselinden 300 kişi tapu sahibi olabilecekti. Bu sayıyı aileye vurduğunuzda en az 3 bin aile bu işten mağdur olacaktı. Yasa son derece açık; ‘yolda, yeşil alanda, sosyal donatı alanında kalan yerlerin satışı yapılamaz’ diyor. Biz ne yaptık, Gümüşsuyu’nda hiç kimsenin mağdur olmaması için 2-B’ye eş zamanlı olarak plan çalışması yaptık. Bunu yaparken de 2-B hak sahiplerinin tamamının mutlu olmasını merkeze koyduk. Gümüşsuyu ile ilgili yaptığımız en radikal çalışmayı Bölge Parkı’nı kendi içinde küçültmek suretiyle yaptık. Böylece konut yoğunluğunu arttırmayı hedefledik. Eski planlarda % 75’e yakın olan DOP oranını da % 38’e çektik. Bütün bunların ışığında şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki hiçbir vatandaşımız en ufak bir hak kaybına uğramayacak. Fiyatlarla ilgili de şu kadarını söyleyeyim; ay sonuna kadar açıklanacak ve inşallah Beykoz’un % 95’i açıklanan fiyatları duyunca Başkanımıza Allah razı olsun diyecek.”

“Alım gücü olmayanlar da hak kaybına uğramayacak!”

“Başkanımız bu çalışmaları yürütürken elbette Beykozlu vatandaşlarımızın ekonomik koşullarını göz önünde bulundurdu. Açıklayacağımız fiyatlar izah ettiğim gibi % 90’ı memnun edecek. Ancak her şeye rağmen bu fiyatlarla da ödeme yapamayacak vatandaşlarımız için şöyle bir çözüm bulduk. Tabi bu istisnai bir durumdur ve çok ince araştırılacaktır. Bunun sonucunda vatandaşımızın yerini alacak ekonomik gücü olmadığı yasal olarak tespit edildiğinde bu vatandaşımızın yeriyle ilgili çalışmayı biz yapacağız. Buna karşılık bize ödemesi gereken normal rayiç bedeline ilave olarak birlikte belirleyeceğimiz cüzi bir metrekareyi de ayrıca belediyemize terk edecek. Böylece biz de vatandaşımıza anahtar teslim olarak yerini yapıp teslim edeceğiz.”

Bu açıklama üzerine salonda bulunan Beykozlular “daha ne olsun. Allah Başkanımızdan razı olsun” diyerek alkışlamaya başladı. İbrahim Hocaoğlu imar, dönüşüm, satış ve imalatkonularında açıklamalarına devam ederken vatandaşların sorduğu soruları da cevapladı. Program yaklaşık 2 saat sürerken Karlıtepe sakinlerinin takdir dolu sohbetleriyle sona erdi.

Haber Merkezi

Alarçin ailesinin sevenleri camiye sığmadı
Önceki Alarçin ailesinin sevenleri camiye sığmadı
Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Sonraki Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz