Son Dakika

Bu kez planlarını kendisi yaptı

  • 0
  • 8749
Bu kez planlarını kendisi yaptı
Bu kez planlarını kendisi yaptı
Bu kez planlarını kendisi yaptı
Bu kez planlarını kendisi yaptı
Bu kez planlarını kendisi yaptı
Bu kez planlarını kendisi yaptı
Bu kez planlarını kendisi yaptı

Başkan Çelikbilek’in yönettiği Beykoz Belediye Meclisi Haziran ayı 3. Oturumu’nda, tamamı Beykoz Belediyesi tarafından hazırlanan 1/5000 ve 1/1000’lik planlar onaylandı.

Beykoz Belediye Meclisi'nin çalışmalarında 5. yıla girdi. Haziran ayı 3. Oturumu yapıldı. Haziran ayı oturumlarında Beykoz’u yakından ilgilendiren kararlar alındı… Önceki oturumda, Beykoz’da belirlenen 9 Özel Proje alanının Beykoz Belediyesi’ne devredilebilmesi için hazineye ödenecek % 20 peşinat olan kırk trilyon lira için Başkan Yücel Çelikbiklek’e kredi alma yetkisi verilirken, bir sonraki oturumda da1/5000 ve 1/1000 ölçekli planlar kabul edildi.

CHP muhalefet etti

Özel Proje alanlarının Beykoz Belediyesi’ne devrine yönelik kredi alma kararına ret veren CHP Grubu bu konuda da muhalif tavrını sürdürdü.

1. Etap olarak nitelendirilen Boğaz Alanı, Çavuşbaşı ve köyler arasında kalan kısımların 1/5000 ve 1/1000’lik planları eş zamanlı olarak Beykoz Belediye Meclisi’ne sunuldu. Daha önce İBB tarafından hazırlanan planlar bu kez Beykoz Belediyesi tarafından hazırlandı.

Haziran ayı 3. Oturumunda görüşülen planlar üzerinde CHP muhalif tavrını sürdürürken, AK Parti Grubu’nun oylarıyla planların 1. ayağı tamamlanarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı İl Komisyonu’na gönderilmek üzere ilgili birime verildi.

6 mahallenin bir kısmı 2 mahallenin tamamı

Beykoz’un 6 mahallesinin bir kısmını, 2 mahallesinin ise tamamını kapsayan planlar; Gümüşsuyu, Soğuksu, İncirköy, Yenimahalle, Çubuklu ve Kavacık mahallelerinin bir kısmını, Rüzgarlıbahçe ve Göztepe mahallelerinin tamamını ilgilendiriyor.

Yerleşim alanları arttı.

Büyüklüğü 1068 hektar civarında olan planlar bölgelerde yerleşim alanlarında da önemli ölçüde artış öngörürken, eski planlarda 53.000 civarında olan nüfus, yeni planlarda ilgili mahallerde 97 bine yükseldi.

237 hektar 257’ye çıkarıldı

Eski planlarda 237 hektar olan konut alanı yeni planlarda 257 hektar civarında, eski planlarda yerel ve çevresel ticaret alanları 21 hektar iken yeni planlarda ise bu sayı 32 hektar oldu.

İtirazlar ve görüşleri dikkate aldık

Beykoz Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı İbrahim Hocaoğlu konuya ilişkin Dost Beykoz’a yapmış olduğu açıklamada planları tamamen kendilerinin hazırladığını ve bu süreçte sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve siyasi partilerin temsilcileri ile istişareler neticesindeki öneri ve itirazları dikkate aldıklarını söyledi.

Beykozlu Beykoz’da kalacak

“Bu planlarda, Beykoz’un genel ihtiyaçlarını dikkate alarak, özel proje alanlarının Beykoz’a ve Beykoz halkına getirmiş olduğu tüm avantajları dikkate alarak ve tüm Beykozlunun Beykoz’da kalması üzerine çalıştık” şeklinde konuşan Hocaoğlu, “Birilerinin üzülmesi birilerinin, sevinmesi için değil herkesin sevinmesi üzerine bir plan çalışması yapılmıştır. Bu planların bu kadar gecikmesi bölgemizin doğal sit alanı olması planların onay sürecinin onay yetkisinin Büyükşehir Belediyesi’nden, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilmesi ile ilgilidir. Bu planlar,  İl Komisyonu’nda incelenip onaylandıktan sonra son süreç olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Genel Müdürlüğü tarafından incelenip onaylandıktan sonra yürürlüğe girecektir.” dedi.

Köseler ile Hızır Yılmaz yan yana

Yerel basının ilgi gösterdiği oturumu CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz ve Beykoz Belediyesi eski Başkanı Alaattin Köseler ve eski İlçe başkanlarından İsmet Konca’da locadan izledi.

Öte yandan oturumda alınan diğer karalar ise şunlar oldu:

1- Belediye Emir ve Yasakları Uygulama Yönetmeliğinde değişiklik yapılması hakkındaki Hukuk Komisyonu raporu okundu ve karara bağlandı.

2- Anadoluhisarı'nda bulunan taşınmazın ihale yoluyla satılması hakkındaki Hukuk Komisyonu raporu okundu ve karara bağlandı.

3- Sosyal donatı alanı ihtiyaçlarının yerinde giderilmesi amaçlı sitelere yapılacak protokol ve çalışmalar hakkındaki Hukuk Komisyonu raporu okundu ve karara bağlandı.

4- Camla ilgili yapılacak çalışmalar hakkındaki Kültür ve Turizm Komisyonu Raporu okundu ve karara bağlandı.

5- Hilvan İlçesi'yle kardeş şehir ilişkilerinin başlatılması hakkındaki Kültür ve Turizm Komisyonu Raporu okundu ve karara bağlandı.

6- Gümüşsuyu Mahallesi'ndeki Arıkan Çıkmazı'ndan ayrılan çıkmaz sokağa Morgül Çıkmazı adının verilmesi hakkındaki Basın ve Halkla İlişkiler Komisyon Raporu okundu ve karara bağlandı.

Muharrem Kaşıtoğlu, Güneydoğu gezisini anlattı

Toplantı sonunda İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu, geçtiğimiz hafta CHP'li ve AK Partili Meclis Üyeleri'yle gerçekleştirilen Güneydoğu Anadolu Gezisihakkında bilgi vermek üzere kürsüye geldi. Beykoz Belediyesi fotoğrafçısı Muzaffer Topçu'nun gezide çektiği fotoğraflar 'slayt gösterisi' olarak sunulurken, Kaşıtoğlu geziye dair bilgiler verdi. "Bu geziye katılan tüm üyeler Karadenizliydik ve Güneydoğu'ya yönelik önyargılarımızı da bu geziyle yendik" diyen Muharrem Kaşıtoğlu, gerçekleştirilen geziden son derece memnun ayrıldıklarını belirtti.

GAP Gezisi sırasında çekilen fotoğrafları perdeden dikkatlice izleyen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de Diyarbakır Sur Kaymakamı Aydın Ergün ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ve Beykoz'un eski Kaymakamı da olan Ergün'ün GAP Gezisiyle bölgeye gelen Meclis Üyesi Heyetini 'akrabalarını kucaklar gibi kucakladığını'söylediğini, kaydetti. 

Haber Merkezi

Alaattin Köseler kanaat önderlerini dinliyor
Önceki Alaattin Köseler kanaat önderlerini dinliyor
Beykoz’un bir altın kızı daha oldu… Elif Naz Soyer
Sonraki Beykoz’un bir altın kızı daha oldu… Elif Naz Soyer
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz