Bu kavga burada biter mi?

  • 0
  • 6701
Bu kavga burada biter mi?
Bu kavga burada biter mi?
Bu kavga burada biter mi?
Bu kavga burada biter mi?
Bu kavga burada biter mi?
Bu kavga burada biter mi?
Bu kavga burada biter mi?
Bu kavga burada biter mi?
Bu kavga burada biter mi?

Beykoz Belediye Meclisi'nin Eylül ayı 3. Birleşimi'nde kavga çıktı… Yerel seçimler yaklaştıkça tartışmaların dozu artıyor… O kadar ki, hakarete varan ifadeler kullanılıyor.

Beykoz Belediye Meclisi'nin 30. dönem 3. Birleşimi2 gün önceki birleşimdeki gibi'eksiksiz' olarak başladı. CHP ve AK Parti 'tam kadro' Meclis'teydi. Ancak toplantı başladıktan sonra yaşanılan gelişmeler, Beykoz Belediye Meclisi'ne hiç yakışmadı. Sözlü sataşmalar sürekli devam etti ve kavgaya karışmayan AK Partili ve CHP'li üyeler, uzun süre arkadaşlarını sakinleştirmeye çalıştılar.

'Söz alma polemiği ile başladı'

Meclis'in CHP'li Grup Başkan Vekili Hayrullah UstaBaşkan Çelikbilek'ten 'el kaldırarak'söz istedi. Göksu Evleri içinde yapılması planlanan Aqua Park’ın iptal olmasıyla ilgiliCHP'den Naci Candaş ve Halit Kılıç'a söz veren Başkan Çelikbilek, elektronik göstergeye çağrısı düşmeyen Hayrullah Usta'nın ‘elle’ söz istemesini eleştirdi: "Tamam ben yine söz vereceğim ancak bu söz istemenin de bir usulü var. Ben el kaldırmayla değil, burada duran panelle söz veriyorum. Diğer arkadaşlarınıza bu şekilde söz verdim. Yine konuş sen ama bu şekilde olmasın bir daha…" dedi. Bunun üzerine söz isteme konusunda CHP'li Üyeler Hayrullah Usta ve Hüseyin Okumuş bir süre 'elle söz alma'konusunda itirazlarını sürdürdüler.

'Varan 1: Hayrullah Usta'nın sözleri...'

CHP'li Hayrullah Usta, söz aldıktan sonra Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'i 'üslûp konusunda' eleştirdi. Söz alma konusunda kendisini eleştiren Başkan'ın tavrını beğenmeyenHayrullah Usta"Sayın Başkan, sizi artık bundan sonra ciddiyete davet ediyorum. Bizler burada Beykoz'un seçilmiş insanlarıyız. Sizin bize hakaret etme hakkınız yok. Siz aylardan beridir, yok size mi soracam ben, yok siz kimsiniz, yok bilmem ne... Siz beğenirsiniz, beğenmezsiniz. Sizin karşınızda Cumhuriyet Halk Partisi grubu var. Eğer bu tip davranışlarınıza devam ederseniz, karşılığını çok net sert alırsınız. Çok net söylüyorum!" şeklinde konuştu.

Hayrullah Usta'nın sözlerinden sonra AK Parti sıralarından, "Ne yaparsın?" şeklinde itirazlar yükseldi. Bu sırada ise Hayrullah Usta"Ne yapacağımı bilmem. O saygısızlık yaparsa, ben de ona saygısızlık yaparım" dedi.

'Varan 2: Başkan Çelikbilek, ortamı yumuşatmaya çalışıyor'

Hayrullah Usta, gerginleşen ve AK Parti ile CHP sıralarında karşılıklı atışmaların yaşandığı sırada, sözlerine sinirli bir şekilde devam etti. Sürekli olarak yan yana oturdukları Nusret Yılmaz'ı da örnek gösteren Usta"Geçen sefer Nusret Abi bir şey diyor, yok 'Senin kafan çalışmaz!'. Ne demek yahu bu?" diye konuştu.

Başkan Yücel Çelikbilek ise iyiden iyiye gerginleşen ve sertleşen atışmalara müdahale ederek, bir açıklama yaptı. Çelikbilek, dışarıda hemen her türlü ortamda birlikte olunduğunu ve arkadaş olduklarını belirterek, "Ben burada siyaset yapıyoruz diye siyaseten konuşuyorum. Meclis ayrıdır, dışarısı ayrıdır. Nusret de benim abimdir, kardeşimdir, ben ona senin söylediğin anlamda söylememişimdir. Ben inançlı adamım. O tür konularda hak geçsin istemem. Benden yana bir hak olayı olmuşsa helal ederim. Ancak Nusret abi için öyle bir şey demem. Kayıtları açar bakarız. Ha yine de o anlama geldi de kırıldıysa, ben özür dilerim, kendisinden helallik isterim. Ancak burada olanlar siyaseten konuşmalardır" dedi.

Bu sırada AK Parti sıralarından 'üslûp' konusunda CHP'nin de dikkat etmesi gerektiğine yönelik sözler yükseldi.

'Varan 3: Nevzat Oral'ın tespiti...'

Meclis'te çok sık söz almayan isimlerden birisi olan AK Partili Üye Nevzat OralBaşkan Çelikbilek'ten söz istedi. Bir kahvehaneye asılan yazıyla ilgili açıklamalarda bulunan Oral,"Sayın Başkanım, bu konuda sizlerin açıklama yapmasını istiyorum. Bir kahvehanenin camına, özel proje alanlarıyla ilgili olarak aslında TOKİ'ye verildiğiyle ilgili yazı asılmış. Vatandaşın bu şekilde kafası da karışıyor. Lütfen doğru bilgiyi veriniz" diye konuştu.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, söz konusu yazıyı yalanlamadı ancak devamında yapılan yazışmanın da bulunduğunu ve TOKİ'den söz konusu 4 mahallenin geri alındığını söyledi. Bunu yapan kişinin 'art niyetli' olduğuna dikkat çeken Çelikbilek"Bunu yapan kişi CHP'li olamaz. Ben ihtimal vermiyorum. Çünkü TOKİ'yle olan yazışmalarımız bellidir. Arkadaşlarımız sizlere yeniden dağıtabilir. Biz TOKİ'nin o kahvehaneye asılan yazısından sonra yeniden görüşmeler yaparak, tüm mahalleleri Belediyemize aldık. Ben 9 mahalledeki tüm vatandaşlarımıza tapularını dağıtacağım. TOKİ'nin bir yeri aldığı söz konusu değil. Ancak bu kahvehaneye asan kişi eğer CHP'liyse de buradaki arkadaşlara söylüyorum, lütfen bu kişiyi partinizden uzaklaştırın. Bu yalan haberdir çünkü. Bu şekilde yapılırsa doğru olmaz" dedi.

'Varan 4: İbrahim Hocaoğlu'nun açıklaması'

Gerginlik devam ederken söz isteyen AK Partili İbrahim Hocaoğlu2009 yılında CHPtarafından 2B konusunun mahkemeye götürüldüğünü hatırlatarak, CHP'nin destek değil köstek olduğunu söyledi. Bu sırada ise Hayrullah Usta itiraz ederek, "Beykoz Halkı'nın yararına olan hiçbir şeye CHP olarak hiçbir zaman biz hayır demedik!" dedi.

'Varan 5: Muharrem Kaşıtoğlu'ndan tepki'

CHP'li Meclis Üyesi Hayrullah Usta'nın sözleri üzerine Muharrem Kaşıtoğlu"Yapma Hayrullah abi, yapmayın bunu!" diye bağırdı. Muharrem Kaşıtoğlu"CHP olarak 3 ay önce proje alanlarını satın alabilmek için kredi alacaktık, ona bile hayır dediniz. Bu CHP'nin Meclis çatısı altında yaptığı en büyük hatalardan biridir!" dedi. Hayrullah Usta ise bu eleştiriye gülerek, "Peşin alsaydınız" diye konuştu.

'Varan 6: Erdoğan Coşkun Çap sinirlenince...'

CHP'li ve AK Partili üyelerin kendi aralarında bağrıştığı bir sırada AK Parti'nin sessiz üyelerinden Erdoğan Coşkun Çap, olağandışı bir reaksiyon gösterdi. CHP'nin süreci tıkadığına yönelik eleştiriler yapan ÇapCHP sıralarına doğru dönerek ve mikrofonsuz, bağırarak konuştu. CHP sıralarından da kendisine bağırarak yanıtlar gelmeye başlayınca devreye Meclis Başkanvekili Birzat Mermer girdi. Yerinden kalkarak, Erdoğan Coşkun Çap'ın yanına gelen Mermer, bir süre arka sıralarda kalarak, tansiyonu düşürmeye çalıştı. Bu karmaşada ise Başkan Çelikbilek sürekli olarak "Arkadaşlar, lütfen... Arkadaşlar..."diyerek, uyarılarda bulundu.

'Varan 7: Hüseyin Okumuş, bardağı taşırdı...'

Kargaşa sırasında CHP sıralarından Hüseyin Okumuş'un sesi duyuldu. CHP'li Okumuş,Görele Mahallesi'nde Ramazan'da yaşanan kargaşaya atıfta bulunarak, "Siz camiye ayakkabıyla girdiniz!" dedi. Bunu duyan AK Partili sıralarında ise tansiyon yükseldi. Kargaşadan dolayı Okumuş'un sözlerini duymayan ÇelikbilekAK Parti sıralarına bakarak'Ne oldu? Ne oluyor?' şeklinde meraklı gözlerle baktı. Ön sıralardan bir kişinin Hüseyin Okumuş'un sözleri Başkan'a bildirilince, Başkan Çelikbilek, herkesi susturup konuşmaya başladı:

"Arkadaşlar. Bir defa bırakın camide namaz kılmayı, ben ziyarete giderken bile abdestsiz camiye girmeyen bir kardeşinizim. (Hüseyin Okumuş'a dönerek) O dediklerini kimin söylediğini biliyorum. Hayatında camiye gitmemiş insanlar, tabi ayakkabının nerede çıkarıldığını da bilmezler, doğaldır. Ancak biz ayakkabımızla girmedik. Biz akşam namazı kılmak için gittik oraya arkadaşlar. Sonra namazdan çıkıp kapı önünde çay içtik, sohbet ettik. Sonra yatsı namazı için tekrar camiye girdik. Sonra öyle olsa bile bundan bir kahramanlık çıkar mı? Camiye ayakkabıyla insanları sokmak kahramanlık mı? Ayıptır"

'Varan 8: Göreleli gencin locadan bağırması filmi kopardı...'

Görele Mahallesi'nde yaşanan olaylarda ön planda duran gençlerden birisi, Meclis'i takip etmek üzere locaya gelmişti. Dost Beykoz’un daha önce Görele’de yaşanan olaylar ve AK Parti’nin verdiği her iki iftarda da objektifine takılan bu genç, ortalığı sakinleştiren kişilerin başında gelmekteydi. Pek çok kereler ‘galeyana gelen’ halka karşı tek başına ‘sağduyu’mesajları veren Göreleli genç, özellikle Görele’deki provokatörlere karşı durup, olayların şiddetle değil, konuşarak çözümlenmesi gerektiğinden yanaymış gibi bir izlenim bırakmıştı.

CHP Beykoz İlçe Başkanı Bahadır Yavuz'un yanına oturan ve kısa süre sohbet eden bu genç, CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Okumuş'un Görele Mahallesi'nde yaşananlarla ilgili sözleri ve Başkan Çelikbilek'in açıklamaları üzerine ayağa kalktı. Göreleli genç, Başkan Çelikbilek'in "Bizi ayakkabıyla camiye girmekle suçlayanlar haysiyetsizdir, şerefsizdir" sözlerinin ardından bağırarak, "Ama 200 kişi getirdin benim mahalleme..."dedi. Bu sırada Meclis Salonu'ndan "Çık dışarı! Terbiyesiz!" sözleri yükseldi. Başkan Çelikbilek de "Atın bunu dışarı!" diye bağırdı. Meclis locasından kendi kendine ayrılan göreli gencin ardından Başkan Çelikbilek, bu konunun son derece önemli olduğunu, locada bulunan kişilerin yalnızca dinlemek ve izlemek üzere burada bulunması gerektiğini söyledi.

'Gündem ve raporlar'

Tartışmaların ardından gündemdeki iki madde oy birliğiyle kabul edildi. Buna göre Elmalı Spor Kulübü'ne 5 bin liralık nakdi yardım yapılacak ve Beykoz İmam Hatip Lisesi'ne ek bina yapımı için 100 bin liralık nakdi yardımda bulunulacak.

'Başkan Yusuf Dinç, Dost Beykoz'a konuştu'

Toplantının sona ermesinin ardından Dost Beykoz'un sorularını yanıtlayan Elmalı Spor Kulübü Başkanı Yusuf DinçBelediye tarafından yapılacak 5 bin liralık yardımdan memnuniyet duyduklarını ifade ederek, şu açıklamayı yaptı:

"Yerel yönetimlerin spora katkı yapması, Beykoz'daki gençlerimiz için son derece önemli. Gençleri kötü alışkanlıklardan kurtarmalıyız. Beykoz'daki kulüplerin amacı budur. Yalnızca yerel yönetimler de değil, devlet bu konuda yardım etse, bizler pek çok gencimizi bu âlemlerden kurtaracağız.

Elmalı Spor Kulübü olarak 2. Amatör Küme'den 1. Amatör Küme'ye yükselmiştik. Bu yıl hedefimiz Süper Amatör. Bunu başarabilecek düzeydeyiz" 

Haber Merkezi

Uyarılar sonuç verdi... Fire yok!
Önceki Uyarılar sonuç verdi... Fire yok!
Beykoz 1908, lider Leventspor’dan 1 puan alabildi
Sonraki Beykoz 1908, lider Leventspor’dan 1 puan alabildi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz