Yaşam

Bu isim Beykoz’u dünyaya taşıyor?

Bu isim Beykoz’u dünyaya taşıyor?
27.07.2015 20:06
| | |
7083

Beykoz'un en önemli değerlerinden birisi olan Yûşa Hazretleri, ilçenin adını dünyaya taşıyor.

Dört büyük kitaptan birisi olan Tevrat'a göre Hazreti Musa'nın ölümünün ardından İsrailoğullarının lideri olan Hazreti Yûşa, Beykoz'un adını dünyaya taşıyor. Dünyanın en önemli ve tarafsız çevrimiçi ansiklopedisi olan Wikipedia'nın İngilizce uzantılı adresinde, Hazreti Yûşa'nın anlatıldığı bölümde Beykoz'un da isminin geçtiği ortaya çıktı. Buna göre, yurt dışından Wikipedia'nın sayfasından 'Joshua' olarak Hazreti Yûşa'yı arayan bir kişi, burada yer alan tüm bilgilerin arasında Beykoz'u da görebilecek.

Wikipedia, Hazreti Yûşa ile ilgili 'Joshua' maddesinin sonuna İslamiyet'e göre anlamını irdeliyor ve yazının sonunda da Hazreti Yûşa'nın Beykoz'daki Yûşa Tepesi'ne gömülü olduğunu yazıyor.

Yeşu veya Yûşa... Latince Jesus olarak bilinen Hazreti Yûşa, aslında Hazreti İsa ile aynı adı taşıyor. Hazreti İsa da Latince'de 'Jesus' olarak biliniyor.  Hazreti Yûşa, 'Eski Ahit' ya da 'Tanah' olarak bilinen ve Peygamber Hazreti Musa'ya indiğine inanılan Tevrat'ta uzun uzun bahsedilirken, Müslümanların kitabı Kur'anKerîm'de de 'isim verilmeden' yer alıyor. Diyanet Vakfı'nın çevirisiyle, Kur'an-ı Kerîm'in Maide Suresi 23. Ayeti'nde şöyle deniyor:

‘Kur’an-ı Kerîm, Hazreti Yûşa’dan “Allah’ın nimete erdirdiği iki adamdan biri” olarak bahsediyor…’

"Korkanlar arasında bulunan, Allah'ın nimete erdirdiği iki adam: 'Üstlerine kapıdan yürüyün, oradan girerseniz şüphesiz galip gelirsiniz; eğer inanıyorsanız Allah'a güvenin' demişlerdi."

Maide Sûresi 23. Ayeti'nde geçen "Allah'ın nimete erdirdiği iki adam" ifadesindeki kişilerden birisinin Hazreti Yûşa olduğuna inanılıyor. Öte yandan, Kur'an'da geçen bu Ayet'in uzun bir şekilde Tevrat'ta yer aldığı biliniyor. Hazreti Yuşa'nın adıyla 'Joshua' olarak kayda geçen kitap, toplamda 24 konu başlığı altında toplanıyor ve Eski Ahit'in (Tevrat'ın) 6. kitabı olarak biliniyor. Ayrıca, Hazreti Yûşa'nın adı, Yahudiler'in kitabı Tevrat'ta tam 230 ayette geçiyor ve hem kendisinden hem de döneminden uzun uzun bahsediliyor. Bu ayetlerin tamamı okunduğunda ise Kur'an-ı Kerîm'de Maide Suresi'nde 22. ve 23. ayetlerde anlatılan konunun ayrıntılarına ulaşılıyor. Maide Suresi'nde "Allah'ın nimete erdirdiği iki adam" sözünde geçen kişilerin isimleri, Tevrat'ta Yûşa ve Kalev olarak geçiyor. Tevrat'ta bu iki kişinin 'neden Allah'ın nimete erdirdiği iki kişi' oldukları ise şu şekilde anlatılıyor:

‘Eski Ahit’e (Tevrat) göre de Yûşa, Allah’ın sözünü araştırarak onaylayanlar olarak arasında gösteriliyor…’

"Yahudiler hala çöldeyken, İsrailoğullarından kabile başına birer kişi olmak üzere toplam on iki kişi Musa tarafından, 40 gün süreyle bilgi toplamak amaçlı İsrail Diyarı'na casus olarak gönderildi. Tanrı İsrailoğulları'nın Kenan topraklarını ellerine geçireceğine dair söz verdiyse de İsrailoğulları önce bu toprakları gözlemlemek istedi.

Musa, casusların özellikle tarım ve yer şekilleriyle ilgili bilgi toplamasını istedi. Casuslar, kale şehirler ve devler gözlemleyince korktular ve İsrailoğullarının Tanrı'nın sözünün aksine bu diyarı ele geçiremeyeceklerini düşündüler. Casuslardan 10 tanesi daha çok vazifenin zorluğu üzerinde duran yanlış raporlar sundular. Diğer 2 casus - Yeşu ve Kalev - çoğunluğa uymayarak İsrailoğullarının bu ülkeyi fethedebileceği konusunda halkı ikna etmeye çalıştılar fakat İsrailoğulları çoğunluğa inandı.

İsrailoğullarının bu yanlış raporları kabul etmesi, Tanrı gözünde büyük bir günah olan Laşon Hara'yı (iftira) kabul etmekle eş değerdi. Bunun üzerine yapılan her bir casusluk günü için halkı bir yıl cezalandırarak İsrailoğullarının 40 yıl çöllerde dolaşmasını buyurdu. Böylece iftiraya inanan nesil yok olup (Yeşu ve Kalev hariç) iftiraya inanmayan yeni neslin doğması sağlanmış oldu."

‘Wikipedia’nın İngilizce sayfasında, Hazreti Yûşa’nın mezarı için Filistin’deki Zükifl Haris ile birlikte Beykoz da anılıyor…’

Hazreti Yûşa'yı anlattığı 'Joshua' sayfasına Beykoz'u da ekleyen Wikipedia, İbrani takvime göre 26 Nisan'da ve 110 yaşında öldüğüne inanılan Yûşa'nın mezarının Batı Şeria'nın 6 kilometre batısında Zülkifl Haris'te (Kifl Hares) olduğuna inanıldığını yazıyor. Ancak aynı Wikipedia, Hazreti Yûşa'nın Yahudiler ve Hıristiyanların olduğu kadar Müslümanlarca da kutsal ve saygı duyulan bir isim olduğunu anlatarak, Beykoz'daki Yûşa Tepesi'ne işaret ediyor. Hazreti Yûşa'nın Müslümanlara göre Boğaz'ın 4 Manevi Bekçisi'nden birisi olduğuna inanıldığını anlatan Wikipedia, Aziz Mahmud Hüdai, Telli Baba ve Yahya Efendi'yle birlikte Hazreti Yûşa'nın önemine dikkat çekiyor.

Özellikle Ramazan ayında büyük bir kitle tarafından ziyaret edilen ve Beykoz'da 'inanç turizmi'ni hareketlendiren Yûşa Tepesi'nin Wikipedia'nın bu bilgilendirmesi sonrası 'dış turizmde' de hatırı sayılır bir artış yaşatacağı bekleniyor. Tamamen tarafsız olan ve kayda değer hemen her türlü bilgiyi sayfalarına taşıyan Wikipedia'yla birlikte gelecekte de pek çok uluslararası kaynakta Hazreti Yûşa ile birlikte Beykoz'un da adının anılacağı tahmin ediliyor. Şu halde ise Tevrat'ta Joshua olarak geçen Hazreti Yûşa'yı her yönüyle görmek ve bilmek isteyen uluslar arası pek çok vatandaşın, ziyaret takvimi ve haritasına Beykoz'u da ekleyeceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Hazreti Yûşa ile birlikte Beykoz'daki Yûşa Tepesi, görünen o ki, gelecekte Müslümanlar kadar Yahudi ya da Hıristiyanları da ağırlayacakmış gibi görünüyor.

Dost Beykoz / Özel Haber

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Wikipedia, Yuşai Yuşa Tepesi, Hazreti Yuşa, İsrailoğulları, Joshua, Jesus, Tahudi, Tevrat, Kur'an-ı Kerim

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"