Bu gece Kadir Gecesi… Mübarek olsun

  • 0
  • 7113

Ayetlerde, '1000 aydan daha hayırlı' olduğu işaret edilen Kadir Gecesi, bu gece inananların ruhunu aydınlatacak.

Müslümanların inandığı Kur'an-ı Kerîm'in Nur Dağı Hira Mağarası'nda Peygamber Hz. Muhammed'e indiği gece olduğuna inanılan Kadir Gecesi, 13 Temmuz 2015 Pazartesi'ni (Bugün) 14 Temmuz 2015 Salı (Yarın) gününe bağlayan gecede başlayacak ve sabahın ilk saatlerine kadar devam edecek. Kutsal kitap Kur'an-ı Kerîm'in Kadr Suresi'nde belirtildiği üzere "1000 aydan daha hayırlı" olan bu gecede, inananlar dûa okuyacak ve günahları nedeniyle Allahû Teâlâ’dan mağfiret (af) dileyecek. Dost Beykoz, ilçede yaşayan inananlar için Kur'an-ı Kerîm'in Kadr Suresi'nin anlamını, Kadir Gecesi'nin tarihini ve bu geceye özel dua ve mesajların yer aldığı Sahih Hadisleri araştırdı.

Kur'an'ın 97. Suresi olan Kadr Sûresi, Abese Suresi'nin ardından Mekke'de indirildiğine inanılan suredir. İsmini, Kur'an'ın indirildiğine inanılan Kadir Gecesi'nden alan Kadr Suresi 5 ayettir ve Latin Alfabesi'yle yazılışı ila Diyanet Vakfı'na göre tercümesi şu şekildedir:

‘Kadr Suresi, 5 ayetten oluşuyor’

İnnâ enzelnâhu fî leyletil kadr (Biz onu -Kur'an-ı Kerîm'i- Kadir gecesinde indirdik)

Ve mâ edrâke mâ leyletul kadr (Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin?)

Leyletul kadri hayrun min elfi şehr (Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır)

Tenezzelul melâiketu ver rûhu fîhâ bi izni rabbihim min kulli emrin (O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh -Cebrail-, her iş için iner dururlar)

Selâmun, hiye hattâ matlaıl fecr (O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir)

‘H. Muhammed (sav), Hz. Âişe (ra)’ya bir dua okumasını buyuruyor’

Kadir Gecesi'ne dair birçok rivayet söz konusudur ve bunlardan en önemlilerinden birisi de Tirmizî’de yer alan Hz. Âişe'ye dair rivayettir. Tirmizî'de yer alan hadise göre bir gün Hz. Âişe (ra), Hz. Muhammed'e (sav) "Ey Allah'ın elçisi! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu anlarsam, o gece nasıl dua edeyim?" diye sorar. Resûlullah ise kendisine şu dûayı okumasını buyurur: "Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbü’l-afve fa’fü annî". Diyanet İşleri Başkanlığı'na göre bu dûanın Türkçesi ise şu şekildedir:

"Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle"

‘Buhârî’den aktarıldığına göre Hz. Muhammed (sav), Kadir Gecesi faziletine inanılarak edilen ibadetin, geçmiş günahları bağışlayacağını müjdeliyor’

Tirmizî'nin yanı sıra Buhârî'de Müslim'de Ebu Dâvûd ve Nesâî'de yer alan hadislere göre, Âişe radıyallâhu anh, Hz. Muhammed'in Ramazan ayı geldiğinde diğer aylardan daha çok ibadet ettiğini bildirmiştir. Hz. Ayşe (ra), 5 büyük hadis kaynağından da aynı şekliyle nakledildiği üzere, Hz. Muhammed (sav)'ın Ramazan'ın son günlerinde ise ibadetlerini biraz daha artırdığını söylediği aktarılmıştır. Ayrıca Buhârî'nin Kadir Gecesi ile ilgili bir hadisinde, Ebû Hüreyre (ra)'nın şu rivayeti nakledilmiştir:

Peygamber Efendimiz, şöyle buyurmuştur: "Kim Kadir Gecesi'ni faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah'tan bekleyerek ibadet ve taatla (Allah'ın buyruklarını yerine getirme) geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır."

Haber Merkezi

Beykoz Spor Kulüpleri’nde yoğun iftar programı
Önceki Beykoz Spor Kulüpleri’nde yoğun iftar programı
Beykoz Nöbetçi Eczaneler Haziran 2024
Sonraki Beykoz Nöbetçi Eczaneler Haziran 2024
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz