Bu dernekte siyasi propaganda yapılamaz

  • Güncelleme: 26.03.2008 00:11
  • Okunma: 14839 kez
  • Yorum: 0
Soğuksu Mahallesi Karslılar Sokakta yaşayan bir gencin uyuşturucu nedeniyle hayatına son vermesi mahalledeki gençleri harekete geçirdi.
Bu dernekte siyasi propaganda yapılamaz

Yaşanan bu acı olayın gençleri düşünceye sevk etmesi yeni projelere de öncülük etti. Bir araya gelen 10 kişilik genç grup kurmuş oldukları dernekle mahalledeki gençleri tek altında toplayarak sosyal aktiviteye yöneltti.

Yaklaşık üç ay önce kurulan Soğuksu Gençlik Yardımlaşma Eğitim ve Kültür Derneği kısa sürede azımsanmayacak bir destek kitlesi oluşturdu. Dernek yönetimi, Beykoz’a ve gençlere faydası olduğuna inandığı bütün aktivitelere ilgi gösterip gençlerin bu alanlara yönetmesine ön ayak oluyor.

Karslılar Sokakta kurulan dernek merkez binasına gelen gençler ve öğrenciler eğitim adına her şeyi dernek merkezinde bulabiliyor. Kütüphaneden tutunda, internete kadar, satrançtan masa tenisine kadar birçok branşta gençlere hizmete veren Soğuksu Gençlik Yardımlaşma Eğitim ve Kültür Derneği’nin Başkanı Serkan Cengiz derneklerinin kuruluş amacını şu cümlelerle anlatıyor:

Soğuksu Mahallesinde gençlerimizin diğer deyimle öğrencilerimizin de sosyal ve kültürel çalışmaların içinde yer alabilecekleri her hangi bir kurumunun olmaması, diğer yandan mahallemizdeki bir gencin talihsiz bir şekilde hayata veda etmesi bizi oldukça üzdü… Tabii bu bizi yeni arayışlara da sürükledi. Böyle bir ortamda sosyal bir derneğin gerekliliği, mahallemizdeki birçok kişi tarafından olumlu karşılandı. Ve derneğimiz kuruldu. Henüz resmi açılışımız olmadı. Önümüzdeki günlerde Beykoz idari erkanından bazı isimlerinde katılacağı bir programla açılışımızı yapmayı planlıyoruz.

32 yaşındaki Serkan Cengiz başkanlığında kurulan Soğuksu Gençlik Yardımlaşma Eğitim ve Kültür Derneği’nin atama yönetimi, Osman Kaya, Güven Demirci, Selim Ocak, Suat Sefer, Aytekin Koçak, Ramazan Göçek, Olcay Gökçek Begsefa Demirci’den oluşuyor.

Dernek yönetimi Beykoz’un gerek basketbol gerekse futbol maçlarına toplu olarak katılarak hem gençlerin spora duydukları ilgiyi arttırmayı hedefliyor, hem de her iki takımada taraftar desteği vermiş oluyor. Derneğin spora vermiş olduğu bu destek türbinlerde kendini gösterirken kulüp yöneticileri ve mahalleliler tarafından da takdirle karşılanıyor.

Gençler sağlığa da ilgi duyuyor

Soğuksu Gençlik Derneği sağlık alanında yapmış olduğu çalışmalarla da halkı bilinçlendirmeye çalışıyor. Kızılay Derneği ile yapılan görüşmeler sonrasında mahallede başlatılan kan bağışı kampanyasına ilgi giderek artıyor.  İlk olarak kendilerinin kan vermesiyle başlattıkları kan bağışı kampanyasına giderek artan ilgi dernek yönetimini memnun ederken Dernek Başkanı Serkan Cengiz, mahalle sakinlerini de kan vermeye davet ediyor.

Yaşanan bir olay üzerine gençlerin kurmuş olduğu dernekteki kurallarda dikkati çekiyor…

Soğuksu Gençlik Yardımlaşma Eğitim ve Kültür Derneği’nde siyaset yapılamıyor, sigara içilmiyor, sesli konuşulamıyor, alkollü girilemiyor, küfürlü konuşulamıyor, izinsiz kitap alınamıyor ve üye olmayanlarda giremiyor. 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Soğuksu Mahallesi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz