Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş'ı mutlaka izleyin

  • 0
  • 9457
Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş'ı mutlaka izleyin
Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş'ı mutlaka izleyin
Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş'ı mutlaka izleyin

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, bu gece saat 22.00’de Semerkant TV’de yayınlanan Rahle isimli programa katıldı.Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, bu gece saat 22.00’de Semerkant TV’de yayınlanan Rahle isimli programa katıldı.

Beykoz Müftüsü Hüseyin DemirtaşSemerkand TV’de katıldığı programda "Kıvamlı Din- Kıvamlı İnsan" konusunu işledi. Sunuculuğunu Taha Kurt’un yaptığı RAHLE Programı'nda Müftü Demirtaş, İslam Dini’nin en son ve en kıvamlı din olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Kıvam kelimesi, gündelik hayatımızda da kullandığımız bir kelime... Bir işin kaliteli ve güzel olmasını ifade eden bu kelime Arapça’da  'Kıyam' kelimesinden alınmıştır. Kıvam, Makam, Kayyum, Kıymet, Takvim, Mukim, Müstakim gibi kelimelerle aynı kökten beslenen kelime Kur’an’ın temel kavramları arasında yer almaktadır. Yüce Rabbimiz En’am Suresi 161. Ayet-i Kerime'de 'De ki: Şüphesiz Rabbim beni doğru bir yola; kıvamlı bir dine, Hakk’a yönelen İbrahim’in dinine iletti. O, Allah’a ortak koşanlardan değildi' şeklinde buyurmak suretiyle 'dinin kıvamına' vurgu yapmaktadır.

Yine Yüce Mevlamız, İnsan'ın kıvamlı yaratıldığını, Kur’an’ın kıvamlı bir kitap olduğunu belirtmektedir. Ne var ki, bugün dünyada Müslümanlar her anlamda kıvamsız bir görüntü ortaya koyuyorlar. Bir yemek bile kıvamsız olduğunda örneğin tuzu eksik ya da yağı yetersiz ise o yemeği yemek mümkün olmuyor. Yemek metaforu ile konuyu anlatıyorum ki daha somut ve net olsun... Tadımız, tuzumuz iyi değil maalesef...

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş: “Hurafeler, dindeki kıvamı bozuyor!”

Ülkemizde, örneğin Trabzon ekmeği, marka olmuş bir ekmektir. Bir ürünün kaliteli olması ve marka olabilmesi için 5 unsuru içinde barındırması gerekir: Birincisi iyi bir usta, ikincisi kaliteli bir malzeme, üçüncüsü ölçülü karıştırma, dördüncüsü dikkatlice pişirme ve beşincisi de güzel bir sunumdur. Kalite ve marka olacak bir potansiyele sahip İslam Dünyası, insan fıtratına uygun bir bakış ile kendisine bakış yapar, Kur’an-ı Kerim’in dünyasını önyargısız bir okuma ile keşfederse; yeniden kendini bulacak, kalite ve kıvam yolunda ilerleyebilecektir. Din-i Mübin-i İslam, insanlığın son dinidir. Bu din, hakikaten bütün güzellikleri ve kaliteyi içinde barındırıyor. Kıvamı bozan şeylerin başında bid’at ve hurafeler gelmektedir”.

Rahle Programı, 13 Ocak Çarşamba günü (bugün) saat 22.00’de Semerkand TV’de yayınlandı... Programın tekrarı ise 16 Ocak Cumartesi günü saat 22.00’de yayınlanacak.

Haber Merkezi

Barış Manço Kanlıca'da anılacak
Önceki Barış Manço Kanlıca'da anılacak
Kavacık Yaşam Merkezi’nde iftar sonrası yaşam
Sonraki Kavacık Yaşam Merkezi’nde iftar sonrası yaşam
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz