Bölge

Bosnalı Sümeyye’nin tek hayali Türkiye

Bosnalı Sümeyye’nin tek hayali Türkiye
04.06.2017 20:16
| | |
7977

Video galeri

Dost Beykoz yazarı Büşra Şen’in, Bosna Hersek’e yapmış olduğu eğitim ziyareti sırasında karşılaştığı Sümeyye İkanoviç’in tek hayali Türkiye’ye gelmek.

Büşra Şen, Serkan Dereyurt ve Mehmet Özağaçkaya’dan oluşan Türk öğretmen heyeti, Yunus Emre Enstitüsü organizasyonundaki kardeş okul projesi kapsamında Bosna Hersek’e bir ziyaret gerçekleştirdi…

Burada; kardeş okul ve Zavidovici Belediyesi, Zavidovici de Askeri Barış harekatı için görev yapan Türk askerlerinin bulunduğu Lot evi, Bosna Hersek Parlamentosu ve Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü’ne ziyaretler gerçekleştiren Türk heyet 15 Temmuz FETÖ Darbe girişimini de anlattı.

Bosna’da 15 Temmuz Parkı

Yunus Emre Enstitüsü Organizasyonunda, Birikim Okullarını temsilen yer alan heyetin ziyaretinde oldukça memnuniyet duyduğunu ifade eden Zavodivici Belediye Başkanı Haşim Mujanoviç, Türkiye ve Bosna kardeşliğinin temelini bu tarz ziyaretlerin sağladığını ve sağlamlaştırdığını belirtti.

“Türkiye’nin üzüntüsü bizim üzüntümüzdür…” diyen Mujanoviç, Türkiye’nin 15 Temmuz’da yaşadığı üzüntüyü paylaşmak ve Türkiye’nin yanında olduğunu göstermek amacıyla Zavidoviciye bir 15 Temmuz parkı yapacağını belirtti.

Türk heyet daha sonra Barış Harekatı için görev yapan, Türk askerlerinin bulunduğu Lot Evini ziyaret etti.

Engelli Sümeyye’nin tek hayali Türkiye’ye gelmek…

Dost Beykoz Yazarı Büşra Şen’in evinde ziyaret ettiği Engelli Sümeyye İkanoviç Türk eğitimcilerin Bosna’ya yapmış oldukları eğitim ziyaretinin en anlamlı yanı oldu.

Türkiye’den bir heyet geleceğini duyan 11. sınıf öğrencisi Sümeyye heyecanla heyeti ağırlamak istediğini söyledi. Fiziksel imkânsızlıklar nedeniyle sürekli heyetin yanında olamayan Sümeyye’yi Birikim Koleji öğretmenleri evinde ziyaret etti.

Türkiye’yi ve Türkleri çok sevdiğini söyleyen Sümeyye Türk misafirlerinin geleceğini duyunca heyecandan uyuyamadığını kaydetti.

Tayyip Erdoğan Hayranı Bosnalı Sümeyye

Evinde Türk bayraklarının asılı olduğu bir Türk köşesi yapan Sümeyye, 8 yıldır Türkçe öğreniyor. Türkçeyi kendi çabalarıyla geliştiren Sümeyye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adeta hayranı…

15 Temmuz gecesi çok üzüldüğünü anlatan Sümeyye, “Türkler çok iyi insanlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da çok iyi bir insandır. Ben Recep Tayyip Erdoğan’ı çok seviyorum, herkes sevmek zorunda değil ama kimse saygısızlık yapamaz. Türkler çok iyi ama Türkiye’de Türkiye’yi hak etmeyen birçok insan var. Kendileri  ‘Müslüman’ım’ diyorlar fakat bize 15 Temmuz gecesini yaşattılar. 15 Temmuz gecesi çok ağladım. 15 Temmuzu bize yani Türklere yaşatanlar orayı Türkiye’mi hak etmiyorlar. Fatih Sultan Mehmet görseydi çok üzülürdü” ifadelerini kullandı.

İfadeleriyle, konuklarına zaman zaman duygusal anlar yaşatan Sümeyye İkanoviç, Türkçe-Boşnakça Tercümanı ya da Türkçe öğretmeni olmak istiyor.

Üniversiteyi Türkiye’de okumak isteyen Sümeyye’nin en büyük hayali bir an önce Türkiye’yi ziyaret etmek ve İstanbul’u gezmek. Maddi imkânlar ve fiziksel şartlardan ötürü Türkiye’yi ziyaret edemeyen Sümeyye,  “Ben umudumu asla kaybetmem… Biliyorum ben Türkiye’ye gideceğim, Allah’a sürekli dua ediyorum inşallah hemen dualarım kabul olur.” diyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Büşra Şen, Bosna Hersek, Ziyaret, Yunus Emre Enstitüsü, Birikim Okulları, Sümeyye İkanoviç, Türkiye, Ziyaret, Özlem, Hsaret

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"