Boşanma davalarında karşı dava nasıl açılır?

  • 30.06.2017 20:12
  • Güncelleme: 30.06.2017 20:13
  • Okunma: 6235 kez
  • Yorum: 0
Evliliklerin istenildiği şekilde devam etmemesinde boşanma davası açılabildiği gibi davacının ileri sürdüğü boşanma nedenlerine karşı da dava açılabilir.
Boşanma davalarında karşı dava nasıl açılır?

Kendisine boşanma için dava açılan eş kendi savını yeterince anlatamayacağı için bu sebeple karşı dava açması söz konusu olabilir. Çekişmeli boşanma davalarında daha çok ortaya çıkan karşı dava açılmasında her eş kendi haklılığını ispatlamakla yükümlü olacaktır. Karşı dava açılmaması halinde dava neticelendiğinde nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminat gibi konularda hak kaybı yaşanabilecektir. Beylikdüzü boşanma avukatı sayesinde devam eden dava içinde kendi savını savunabilmek için davayı avukat eşliğinde açtığında haklılığını ispat edebilir. Boşanmalarda en çok yaşanan olaylardan biri de aldatma olayıdır. Aldatan tarafa açılan dava davayı açan kişinin haklı olduğunu gösterse de dava edilen şahıs da karşı dava açarak cinsel birlikteliklerinin eşiyle yaşanmadığı gerekçesiyle karşı dava açtığında birey kendi savını savunabilir. Karşı dava boşanma aşamasında dava için cevap dilekçesiyle beraber açılabilir. Karşı dava açma süresi dolduğunda ise sonradan açılan davalar içinde hakim asıl boşanma davasıyla karşı davayı birbirinden ayırır.

Boşanma Davalarında İyi Avukat Seçmek Önemlidir

Büyük şehirlerde yaşayan insanlar mahkemelere çok fazla boşanma davası açtığı için mahkeme süreci de zorlu geçer. Fazla sayıda olan davanın en iyi şekilde hazırlanması için boşanmak isteyen çiftler, boşanma avukatı bulma konusunda da sıkıntı yaşayabilirler. Boşanma süreci her iki tarafı da yıpratan zorlu süreç olarak bir an önce sonuçlanmasını isterler. İyi bir boşanma avukatı bulma konusunda farklı yollara başvurulur ve netice de kişinin çevresinde tanıdık avukata yönlendirilir. Boşanma avukatı bulma konusunda iyi bir araştırma yapılması ve davayı neticelendirebilecek avukatın tercih edilmesi gerekir. Beylikdüzü avukatları boşanma sürecinin tarafları yıpratmadan sonuçlanabilmesi için süratle dava dilekçesini, protokolünü hazırlayacak ve delillere ulaşarak mahkemeye sunacaktır. Eskişehir barosunda boşanma konusunda deneyimli avukatlar sayesinde deneyimleriyle tarafların ayrılmalarında yardımcı olacaklardır. Sözü edilen davanın tarafları yıpratmadan yapılabilmesi önem arz ettiği için avukatsız tek başına mahkemeye gitmek yerine avukat desteğiyle süreç daha kolay gerçekleşecektir. Avukatlara düşen sorumlulukların başında her iki tarafında dinlenmesi ve davanın istikametinde karar verilmesinin sağlanmasıdır.   

Anahtar Kelimeler: Beylikdüzü, Boşanma, Dava, Mahkeme, Avukat, Dilekçe