Bordro Programı Nedir?

  • 0
  • 9101

İşverenin, çalışanının yaptığı iş karşılığında çalışana tüm vergi ve kesintileriyle yaptığı ödemeyi gösteren belgeye bordro denir.

Her ay periyodik olarak işçi çalıştığı sürece bordro düzenlenir. Bordro programları da işletmelerin bordro ile ilgili tüm süreçleri online olarak daha etkin ve hızlı bir şekilde yönetebileceği yazılımlara denir. İşçi ile işveren arasında bir köprü niteliği taşıyan bordro programları, her işçi için tek tek hazırlanır. Bordro yazılımı sayesinde süreci daha iyi yönetebilir ve tüm bilgileri hatasız şekilde işleyebilirsiniz.

Bordro Programı Ne İşe Yarar?

Bordro programı süreci daha pratik hale getirdiği gibi bu işi yürüten personellerin üzerindeki iş hacmini azaltır. İş yükü azan personellere iş akışına uygun farklı sorumluluklar da verilebilir. Bu sayede personeller iş akışına daha fazla katkı sağlayabilir.

Geriye dönük bordro süreci ihtiyaçlarını en aza indirir.

İşletme çalışan tüm personellerin vergi kalemleri, izin günleri, hak edişleri gibi tüm kalemler tek tek işlenir. Bu sayede tüm kalemleri aylık olarak kolay bir şekilde takip edebilirsiniz.

Manuel girişlerin yerin online girişler aldığı için daha hızlı ve hatasız bir şekilde ilerlenir.

Bordro ile ilgili tüm hesaplamalar program tarafından hatasız bir şekilde gerçekleştirilir.

Program sayesinde çalışanların işe giriş ve işten çıkışları basit bir şekilde aylık olarak talip edilebilir.

Program aynı zamanda dijital bir arşiv görevi görür. Uzun yıllar tüm bordrolar saklanabilir. Gerekli olması halinde geçmişe dönük bordrolara hemen ulaşılabilir.

İşletme içerisi farklı birimler şeklinde ayrılıyorsa, organizasyon yönetimi yapılarak takibi kolaylaştırılabilir.

Çalışan personellerin tüm özlük ve kişisel bilgileri bordro programı kullanılarak saklanabilir. İhtiyaç halinde sistem üzerinden taranarak hızlı bir şekilde istenilen personel bulunur.

Neden bordro programı kullanılmalıdır?

Bordro yapan personel alanının en deneyimlisi de olsa bazen hata yapabilir. Özellikle kayıt ve hesaplama işlemlerinde küçük hataların yapılması normaldir. Bordro farklı hesaplamaları olduğu ve çalışandan çalışan hak ediş farklılıkları olduğu için dikkati sürekli tek noktada toplamak zor olabilir. Bordro programı kullanıldığında, bordro sitemi üzerine tanımlanan bilgiler ve oranlar sayesinde sistem her ay bordroyu otomatik olarak hazırlar. Hesaplama dijital olarak yapıldığı için çıkan bordrolar hatasız ve gerçekçi olur. Siz de Logo yazılımı üzerinden satın alacağınız bordro programı sayesinde işleri daha pratik bir hale dönüştürebilirsiniz.

Beykoz otobüsüne parası yetmedi yangın tüpünü çaldı
Önceki Beykoz otobüsüne parası yetmedi yangın tüpünü çaldı
İstanbul'da kiranın en yüksek olduğu 5. ilçe Beykoz
Sonraki İstanbul'da kiranın en yüksek olduğu 5. ilçe Beykoz