Boğaziçi İmar planları oy çokluğu ile geçti

  • 2
  • 10800

Yücel Çelikbilek önderliğinde başlayan mülkiyet ve imar seferberliği bütün hızıyla devam ediyor.

Yücel Çelikbilek önderliğinde başlayan mülkiyet ve imar seferberliği bütün hızıyla devam ediyor. Ekim ayı olağan meclis toplantısında 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planı teklifleri AK Parti Grubu’nun oylarıyla kabul edildi. Bu çalışmayla Boğaziçi Gerigörünüm ve etkilenme bölgelerinde kalan alanların projeksiyon nüfusu 195 bin olarak planlandı.

Açılış ve yoklamanın ardından İmar Komisyonu Başkanı İbrahim Hocaoğlu Komisyon Raporu’nun kısa bir özetini yaparak locada oturumu izleyen STK temsilcileri ve muhtarları bilgilendirdi. Hocaoğlu açıklamalarında Poyrazköy’den başlayıp Göksu Mahallesi’ne kadar uzanan Boğaziçi Alanı Gerigörünüm Bölgesinde kalan bantta yapılan imar çalışmalarını özetledi. Hocaoğlu şöyle konuştu, “Beykoz mevcut yasalar ve yönetmelikler nedeniyle çok rahat çalışma yapılabilen bir bölge değil maalesef. Ancak biz bu çalışmaları yaparken Beykoz’un gelişmesi açısından üç ana temel üzerinde durduk. Bunlar sağlık, eğitim ve turizm alanları. Yine planları hazırlarken Beykozlu vatandaşlarımız açısından iki konuda taviz vermedik bunlardan birincisi herkesin mülkiyet sahibi olabilmesi için bir plan çalışması yaptık, ikincisi ise herkesin imar hakkına sahib olabilmesi için bir plan çalışması yapıldı. Burada bizim temel prensibimiz Sayın Belediye Başkanımızın da talimatıyla Beykozlu Beykoz’da kalsın ve asla hak mağduriyetine uğramasındı. Sadece Boğaziçi Gerigörünüm Etkilenme Alanı’nı ilgilendiren bu planlarla projeksiyon nüfus 105 bin olarak planlanmıştır.”

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek plan çalışmalarıyla ilgili kısa bir değerlendirme yaparak İmar Komisyonu’na teşekkür etti. Çelikbilek Yapılan planlarla Beykoz’un projeksiyon nüfusunu 400 bin olarak planladıklarını belirtirken sözlerine şöyle devam etti, “Bildiğiniz gibi Beykoz’un yüzölçümü 312 km kare ve bunun % 84’ü sadece ormanlara aittir. Geriye bizim kullanımımız için % 16 gibi bir alan kalıyor. Bunu nüfusa vurduğunuzda km kareye yaklaşık 20, 25 bin nüfus düşer ki bu ideal bir sayıdır. İstanbul’un birçok ilçesinde bu sayı 40 bin, 50 bin hatta 60 bin. Dolayısıyla bizim imar çalışmalarıyla hedeflediğimiz 16 km karelik alanda km kareye 20 ila 25 bin civarında bir nüfustur. Biz daha kalabalık bir Beykoz bina etmek istemiyoruz. Bu Beykoz’a da Boğaz’a da yakışmaz. İnsanlarımız burada nefes alabilmeli. Arkadaşlarımız bu konuda büyük bir gayret sarfettiler. Yaklaşık 3 yıllık bir çalışmanın eseridir bu planlar.”

CHP Grubu adına söz alan Grup Başkanvekili Aydın Düzgün planların CHP Grubuyla paylaşılmamasına tepki gösterdiği konuşmasında, “gelin bu planları iptal edelim ve hepbirlikte yeni bir plan çalışması yapalım. Biz CHP Grubu olarak eksik gördüğümüz bu planların oylamasında çekimser kalacağız ancak ben aYdın Düzgün olarak red oyu vereceğim” dedi.

Yapılan oylama sonucunda 1/1000 ve 1/5000’lik Boğzaiçi Gerigörünüm Etkilenme Bölgeleri’nin İmar Planları AK Parti Grubu’nun oylarıyla kabul edilirken, CHP Grubu’ndan Aydın Düzgün red, diğer CHP üyeleri ise çekimser oy kullandı.   

Haber Merkezi 

Biz kimiz?
Önceki Biz kimiz?
AK Parti Beykoz İlçe Başkanı 2 ay sonra sokağa çıktı
Sonraki AK Parti Beykoz İlçe Başkanı 2 ay sonra sokağa çıktı
Yorumlar (2 Yorum)

Hasan Tas (10 yıl önce)

Peki ya cavsbasi ve benzeri 2B alanlari icin imar ne durumda. Sozde secimden once olacakti. Sanirim 2020 secimlerini kastetmistiniz.

MERT ALİ (10 yıl önce)

Sayın Dost Beykoz yönetimi neden CHP meclis üyesinin verdiği dersten bahsetmiyorsunuz.Bu mu tarafsız gazetecilik

Yorum Yaz