Yaşam

Boğaziçi için radikal karar

Boğaziçi için radikal karar
2014.08.14 00:00
| | |
3871

Avukat Uğur Poyraz, yapılaşma izni verilmeyen Boğaz'daki arsasının kamulaştırılması için Büyükşehir Belediyesi'ne açtığı davayı kazandı

Avukat Uğur Poyraz'ın, Boğaz'da bulunan ve yapılaşma izni verilmeyen arsasının kamulaştırılması için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı aleyhine açtığı dava, Beykoz 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görüldü. Poyraz, annesi ve halası adına kayıtlı Kanlıca'daki 912 metrekare arsa üzerinde Boğaziçi Öngörünüm Yasası gereğince 30 yıldır yapılaşma izni verilmemesinin, Anayasa ve İnsan Hakları Sözleşmesi ile güvence altına alınan mülkiyet hakkına aykırı olduğunu savundu. Poyraz, Kanlıca sahiline kuş uçumu 460 metre, Hidiv Kasrı'na 200 metrede bulunan arsanın yakın çevresinde 4-5 katlı ve dubleks villa sitelerin bulunmasına rağmen kendilerine yapılaşma izni verilmemesinin hukuka aykırı olduğunu belirtti.

2 MİLYON LİRA BEDELLE 

Poyraz, arsanın bedeli ödenerek, Büyükşehir Belediyesi'nce kamulaştırılmasını talep etti. Mahkeme, bilirkişiye değer tespiti yaptırıp imar planında park ve çocuk bahçesi alanı olarak yer alan arsanın 2 milyon TL bedelle kamulaştırılmasını kararlaştırdı.

EMSAL OLACAK

"Kamulaştırma yapılmaksızın mülkiyet hakkının kısıtlanamayacağı" kararını veren mahkeme, mevcut uygulamanın Anayasa, AİHS ve AİHM kararlarına aykırı olduğuna hükmetti. Mahkemenin kararı doğrultusunda davacılara ait tapu kaydı iptal edilerek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adına tescil edilecek. Bunun karşılığında da belediye, yasal faiziyle birlikte 2 milyon lira kamulaştırma bedelini davacılara ödeyecek. Karar, Boğaziçi öngörünüm bölgesindeki arsalar için emsal olacak.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, Kanlıca, Avukat Uğur Poyraz

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"