Boğaz manzaralı konduların yerine villalar yapılacak

  • 1
  • 21570

Beykoz'da İstanbul Boğazı'na bakan tepelerdeki 110 dönümlük alan 'kentsel dönüşüm' kapsamına alındı.

Eşsiz boğaz manzaralı Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün çıkışına yakın bölgedeki 362 gecekondu, kentsel dönüşüm kapsamına alındı.

Boğaz yamaçlarında yer alan gecekondular için 'kentsel dönüşüm' izni verildi. Gecekonduların yerine düşük katlı siteler ve villalar yapılacak. İşgalden tapulu araziye 30-40 yıl önce ormanlık alan olan Boğaz sırtları, arazi yağmasından nasibini almış, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yapılmadan önce ulaşımı zor olan bölgeye gecekondular yapılmıştı.

Hazine'ye ait arazilere yapılan gecekondular, geçtiğimiz yıllarda tapulandırılmıştı.

BEYKOZ'UN İstanbul Boğazı'nı gören bölümünde bulunan gecekondular için kentsel dönüşüm süreci başlatıldı. Eşsiz Boğaz manzaralı 110 dönüm arazide bulunan gecekondular, kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edildi. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne yakın noktada, denize yakın mesafelerde yer alan dönüşüm alanındaki 362 gecekondu, Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü plan çalışması sonucu yıkılarak yeniden yapılacak. Boğaz manzaralı gecekonduların yerine, düşük katlı site ve villalar yerleştirilecek. Kentsel dönüşüm kapsamına alınan gecekondularla ilgili plan çalışmalarının Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü yürütüyor. Büyükşehir Belediyesi, 110 dönümlük araziyi 'kentsel dönüşüm alanı' ilan ederek yapılaşmanın yolunu açtı.

Söz konusu arazi, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yapılmadan önce, gecekondu bölgesi olmuştu. Hazine'ye ait arazi işgal sonucunda yapılaşmıştı. Tarihi 50 yıla kadar ulaşan gecekondular, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yapıldıktan sonra kıymete binmişti. Hazine'den İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen arazilerle ilgili tapu mücadelesi 30 yıldır sürüyordu. Turgut Özal'ın Başbakanlığı döneminde çıkardığı "İmar Affı" kapsamına alınması için çaba harcanan araziler, zilliyet veya muhtar tapusu tabir edilen şekilde satışı söz konusu olmadığı için bu fırsattan yararlanamamıştı. Beykoz Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bölgenin ıslahı için revizyon imar planları yapmış, tapu sorunu geçtiğimiz yıllarda çözülmüştü. Gecekondularda oturanlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden arazileri ihale yoluyla yeniden satın almış ve tapularına kavuşmuştu.

Sabredip kazandılar

Büyükşehir Belediyesi'nin, söz konusu bölgeyi kentsel dönüşüm alanı ilan etmesiyle birlikte, arsa sahipleri gecekonduda yaşamaktan kurtulacak. Boğaz manzaralı gecekonduların yerini, düşük katlı siteler ile villalar alacak. Bazı gecekondu sahipleri kendi evlerini kendileri yapmak için planın detaylarının açıklanmasını bekliyor. Müteahhitler ise 'kentsel dönüşüm' fırsatını değerlendirmek için şimdiden gecekondu sahiplerinin kapısını çalmaya başladı.

Haber Merkezi

Beykoz'da onbeş bin işyeri denetlendi
Önceki Beykoz'da onbeş bin işyeri denetlendi
Beykoz Belediye Başkanı şampiyon takımı konuk etti
Sonraki Beykoz Belediye Başkanı şampiyon takımı konuk etti