Yaşam

Bizi uyardı, kendisi öldü

Bizi uyardı, kendisi öldü
2014.08.02 00:00
| | |
10862

Üzerine devrilen 90 tonluk vincin altında kalarak yaşamını yitiren Nezahat Türkoğlu’nun oğlu, "Annemiz, o yolun ne kadar tehlikeli olduğunu biliyor ve bizi uyarıyordu. Ama kendisi o yolda öldü" diyor.

NEZAHAT Türkoğlu, Beykoz’un Elmalı Köyü’nde oturan teyzesine çok sık giderdi. Teyzesinin evine varmadan Elmalı Kavşağı’ndaki fırını, un kurabiyesi almadan geçmezdi. Geçen pazar canı çok sıkılmıştı. Çınarcık’tan gelen kuzenine "Hadi bizi gezdir" diye yalvardı. Diğer kuzenini de alarak Beykoz’da balık yediler. Sonra Hıdiv Kasrı’na çıktılar. Ama içindeki sıkıntı hiç gitmedi. Zaten 10 gündür oğulları Mehmet, Ahmet ve Bekir Çevikel’e, "Bir mezar buldum. Ölmeden önce alırsan bin, sonra alırsan 7 bin YTL" diyordu. Oğulları hayat dolu, yardımsever annelerine ölümü hiç kondurmamışlardı.

Nezahat Türkoğlu, teyzesine gitmek için ısrar etti. Yine kavşaktaki o fırının önünde durdular. "Siz gidin bir şeyler alın. Ben otomobilden inmeyeceğim" dedi. İki dakika sonra kavşaktan hızla gelen 90 tonluk vinç, onun bulunduğu otomobilin üzerine devrildi. 47 yıllık hayatı, çok sevdiği Beykoz’da son buldu.

Hayatını oğulları Mehmet, Ahmet ve Bekir ile yakınlarına adamıştı. Ahmet Çevikel annesini, "Mükemmeldi. 47 yaşındaydı ama 7 yaşında çocuk gibiydi. Morgda yıkandıktan sonra onu gördüm. Melek gibiydi" diye anlatıyor.

O hep bizim için yaşadı

Kazanın olduğu yerde tedbir alınması gerektiğini söyleyen Ahmet Çevikel, "Otobandan çıkıp, yokuş aşağı indiğinizde karşınıza direkt kavşak çıkıyor. İnsanlar otobandan çıkınca hızlarını kesemiyorlar. Orada hata olduğunu kabul etmek lazım" diyor.

Ahmet Çevikel, vinç operatörü Yasin Pehlivanlar’ın, "Frenim boşaldı" ifadesinin yalan olduğunu belirterek, "Olay yerinde çok sert fren izleri vardı. Bu nasıl fren boşalması? Vincin bağlı olduğu firmanın internet sitesinde, ’Deneyimli, tecrübeli elemanlar’ diye yazmışlar. Bu mu deneyim? Bu davayı takip edeceğiz. Karayolları’na da dava açacağız" diyor. Ahmet Çevikel, "O yolda dikkatli olmamız için annem hep bizi uyarıyordu. ’Aklım sizde kalmasın’ diyordu. Orada olan kazaları biliyordu" derken gözyaşlarını tutamıyor. Bekir Çevikel ise, görgü tanıklarının vincin hızının yaklaşık 100 km. kadar olduğu ifadelerini hatırlatarak, "22 yaşındaki operatöre nasıl 90 tonluk bir vinci emanet ederler?" diyor. Sevgilisinin olay akşamı annesini rüyasında gördüğünü de anlatan Bekir Çevikel, "Annem ona, ’Canım hiç yanmadı. İyi bir yerdeyim. Çocuklarıma sen sahip çık’ demiş. Öldükten sonra bile bizi düşünen mesajlar veriyor. O hep bizim için yaşadı" diye yád ediyor annesini.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: NEZAHAT Türkoğlu, Beykoz, Elmalı, Çınarcık

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"