Makaleler

Biz, EVET demiştik… Ya Siz?

12.08.2015 19:58
| | |
16618

Son günlerde 12 Eylül konusu yine gündemde.

Darbecilerden hayatta kalan iki kişi olan, 7. Cumhurbaşkanı ve 12 Eylül döneminin Genel Kurmay Başkanı Kenan Evren ile, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı dava, sağcısı solcusu, ülkücüsü kürtçüsü bir çok kesimden insanın dikkatini bu noktaya çevirdi.

12 Eylül mağduru olan birçok kesimden insanlar, idam edilenlerin yakınları, işkence görenler, sakat kalanlar, yaftalananlar, vesaire... Mahkemenin yapıldığı salonun dışında bir tarafta sağcılar , bir tarafta solcular 12 Eylül'ü ve darbecileri protesto eden biçok grup vardı geçtiğimiz gün. Üstelik de bu gruptakilerin içinde öyle tipler vardı ki, daha düne kadar orduyu göreve çağıranlar mı dersiniz, omzu sırmalıları görünce ayağa kalkıp neredeyse tekmil verecek olanları mı dersiniz?

Hele birde 12 Eylül referandumunda hayır diyenler vardı ya hani. Hani biz evet oyu verdik diye bizi neredeyse hain işbirlikçi ilan edecek olan tipler vardı referandum zamanı. Vay efendim kim çıkarıyor darbecilerin yargılanacağını. Zaman aşımı diye bir şey var bu ülkede. Zaten kaç yaşına gelmiş adamlar yargılansa ne olur. AKP her zaman ki gibi şov yapıyor diyenler vardı hani. Hatırladınız mı ? Evet onlarda oradaydılar. Hemde bazıları müdahil, bazıları seyirci , bazıları protestocu olarak.

Yıldıray Oğur Taraf Gazetesinde ki Çarşamba günki yazısında bunların bir kısmını ve 12 Eylül 2010 da yapılan referandum öncesi neler söylediklerini yazmış. Bakalım kimler ne demiş 12 Eylül davası hakkında ;

İlhan Cihaner ( Eski Özel Yetkili Savcı- CHP Milletvekili) : "12 Eylülcülerin yargılanması tam bir aldatmacadır". Cihaner izlemek üzere geldiği duruşmaya salonda yer olmadığı için giremedi.

Ahmet Hakan (Hürriyet Yazarı) : " Anayasa değişikliğine Evet dersek... 12 Eylül'ü yapanlara yargı yolu açılacakmış.Bunu söyleyenlere sadece şunu demek isterim: Siz kimi kandırıyorsunuz?"

Ece Temelkuran (Haber Türk Yazarı) : "Memleket bildiğin enayi yerine konuyor. 12 Eylül hesaplaşması martavalını alan yürüyor."

Nuray Mert ( Hürriyet Yazarı ):" İsteyen bu Anayasa değişikliği paketinin 12 Eylül ile bir şekilde hesaplaşma olduğu hayaline kendini kaptırabilir "

Oğuzhan Müftüoğlu (Birgün Yazarı- Eski DEV-YOL Lideri) : "...AKP'nin bu meseleyi bir demokratikleşme ve 12 Eylül'le hesaplaşma gibi yutturmaya çalışmasının sol adına nasıl savunulabildiğidir." Oğuzhan Müftüoğlu davaya katılıp müdahil oldu...

Sırrı Süreyya Önder (BDP Milletvekili) : Ortada 2 Eylül generallerinden sorulacak bir hesap zırvalığıda kalmadığına göre ne yapacaksınız ?

BDP Boykot bildirisinden : " AKP'nin 12 Eylül'le hesaplaşacağız söylemi yalanların en büyüğüdür" Ahmet Türk, Sırrı Sakık ve Ertuğrul Kürkçü'nün aralarında bulunduğu BDP 'liler de duruşmadaydı.

Devlet Bahçeli (MHP Lideri) : "AKP 12 Eylül'ü yargılayamaz" Mahkemenin önünde gösteri yapanlar arasında Ülkü Ocakları da vardı.

Evet böyle demişlerdi.Bazıları bizi AKP ye yakın olmakla itham etmişlerdi. Halbuki biz her zaman milletin hayrına olacak işlere evet, zararına gördüğümüz işlere hayır demiştik. Anayasa değişiklik paketinde ki tüm eksikliklere rağmen sırf milletin çocuklarını " asmayıp da beslesemiydik" diyerek darağaçlarına gönderen, millet iradesini hiçe sayanların gün gelipte hesap verme ihtimali içinde olsa "Evet" demiştik.

Bugün darbecilerden hayatta kalan ikisi yargılanıyor. Üstelik de sağlık sebeplerini bahane ederek katılmadıkları ilk duruşmada mahkeme iddianamenin "yüzlerine okunmasına" karar verdi. Yaşı tutmadığı için mahkeme kararıyla yaşı büyütülerek asılan solcu Erdal Eren'in yakınları oradaydı. İdamları esnasında orada bulunan imamın, asıldıktan sonra yönlerinin değiştirilmesine rağmen yüzlerinin kendiliğinden tekrar tekrar kıbleye döndüğünü görünce "vallahi bu çocuklar şehit" dediği Ülkücü Halil Esendağ'ın annesi de oradaydı.

İşkencede ölenlerin, sakat kalanların, hayatı kararanların,insanlık onuru zedelenenlerin , sürgüne gidenlerin ruhları kalpleri oradaydı. Vicdanlar 30 yıllık bir ızdırabın muhasebesi için oradaydılar.

Ha sahi, 12 Eylül referandumunda biz "evet" demiştik. Ya siz?

Anahtar Kelimeler: 12 Eylül, Darbe

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"