Biz değerlendirdik, KARAR SİZİN!

  • Güncelleme: 06.03.2014 00:11
  • Okunma: 12200 kez
  • Yorum: 0
Tarihi bir süreçten geçen Beykoz’u önümüzdeki 5 yıllık dönemde yönetmeye talip olan AK Parti, CHP ve MHP kadrolarını sizin için karşılaştırdık.
Biz değerlendirdik, KARAR SİZİN!

Tarihi bir dönemeçte bulunan Beykoz için kader seçimi anlamına gelen 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri’ne AK Parti Adayı Yücel Çelikbilek,“Beykozlunun Beykoz’da kalması ve başlattığımız çalışmaların başarıyla sonuçlandırılması için istikrar sürmeli” vurgusu yaparken,  CHP Beykoz Belediye Başkan Adayı Hızır Yılmaz ise Beykoz’un tarihindeki en önemli kazanımı olan 2-B ve Özel Proje alanları için “2-B talanını ve Özel Proje Yalanını çöpe atacağım” ifadelerini kullanıyor.CHP’den aday gösterilmeyince haksızlığa uğradığı düşüncesiyle MHP’den Beykoz Belediye Başkan Adayı olan Alaattin Köseler ise “Beykoz’u seven gelsin” diyerek oluşturduğu meclis üyesi listesiyle göreve hazır olduğunu iddia ediyor. 

Türkiye için istikbal, Beykoz için istikrar mücadelesi anlamı taşıyan 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri’nde karşı karşıya gelen AK Parti Beykoz Belediye Başkan Adayı Yücel Çelikbilek, CHP Beykoz Belediye Başkan Adayı Hızır Yılmaz ve MHP Beykoz Belediye Başkan Adayı Alaattin Köseler’in kadroları arasındaki fark ise büyük dikkat çekiyor. 

AK Parti, meclis üyesi adaylarında akademik kariyer ve belediyeciliği ön planda tutarken,CHP’de ise Hızır Yılmaz da dahil olmak üzere, eğitim düzeyinde arzu edilen seviyeye ulaşılamadığı görülüyor. MHP’de de akademik kariyere CHP’ye nazaran daha fazla önem verildiği gözlenirken adayların yerel yönetim tecrübelerinin olması avantaj olarak değerlendiriliyor. 

Diğer yandan, CHP Meclis Üyesi Aday listesinde Beykoz dışından isimlerin olması, başta CHP teşkilatı olmak üzere Beykozlu seçmenler tarafından da tepki çekiyor. 

İşte Başkan ve Meclis üyesi adaylarının profilleri:

AK PARTİ YÜCEL ÇELİKBİLEK

İkametgah                : Soğuksu-Beykoz

Eğitim                        : Üniversite

Mesleği                      : Mali Müşavir

1951 yılında Kars’ta doğdu. 1956 yılından beri Beykoz’da oturuyor. Gümüşsuyu Fatin Hocaİlkokulu’nu, Beykoz Ortaokulu’nu, Kadıköy Ticaret Lisesi’ni, İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ile Mahalli İdareler Enstitüsü’nü bitirdi.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde mahalli idarelerle ilgili yüksek lisans çalışması yaptı. 1985 yılından itibaren yönetim kurulu üyeliğini yaptığı Türkiye’nin en önemli sivil toplum kuruluşlarından İlim Yayma Cemiyeti’nin2002–2004 yılları arasında başkanlığını üstlendi. Kurucu üyesi olduğu İlim Yayma Vakfı’nın da Başkanlığını sürdürmektedir. 

1989–1994 yılları arasında Refah Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı yaptı. 1994 yılında Beykoz BelediyeBaşkanlığı görevine seçildi. Görevde bulunduğu süre içerisinde Beykoz’un her köşesinde önemli hizmetlerin yapılmasının yanı sıra, borçsuz bir belediye devretti. 1999 seçimlerine kısa bir süre kala “Beykozlunun parasını sokağa atamam” diyerek popülizm yapıp “SEÇİM ARASI” vermediği yoğun alt yapı ve üst yapı çalışmaları çok az bir oy farkıyla seçimi kaybetmesine neden oldu. Çelikbilek bu durumu seçim kazası olarak değerlendirirken, “bu gün aynı şey olsun asla popülizm yapıp vatandaşlarımızın parasını sokağa atmam” diyor. 

1999 yılından itibaren 10 yıl süreyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Başkan Danışmanı ve Yerel Yönetimler Koordinatörü olarak görev yaptı. 15 seneyi aşkın yerel yönetim tecrübesiyle birçok başarılı projeye imza attı.Beykoz’un İBB eliyle aldığı desteklerde önemli rol oynadı.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı kurucuları arasında yer aldı. Mali ve İdari İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AK Parti'den Beykoz Belediye Başkanlığına seçildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yakın bir isim olan Yücel ÇelikbilekBelediye Başkanlığı yaptığı son beş yıl içinde Beykoz’da önemli projelere imza attı. Hepsinden önemlisi ise 2B arazilerinin satışına ilişkin açıklanan rayiç bedellerin yüksek olması üzerine tarihi girişimlerde bulunarak Beykoz’a Özel Proje statüsünü kazandırdı. Bu uygulama Türkiye’de tek örnek olması açısından büyük bir başarı olarak değerlendirildi. Beykoz’un 21 mahallesine Özel Proje statüsü kazandırarak, arazilerin Beykoz Belediyesi kanalıyla satılacak olmasının yolunu açan Yücel Çelikbilek, Beykoz Belediye Meclisi’nin AK Partili üyelerinin desteğiyle İller Bankası’ndan 20 milyon TL kredi alarak, 2B arazilerini Beykoz Belediyesi’ne devreden Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne ilk taksiti ödedi. 

Bu girişim sonucunda Beykoz’daki 2B arazilerinin satış fiyatlarında yüzde 50 oranında indirim yapan Başkan ÇelikbilekİBB’den takas yoluyla almış olduğu arazileri de makul fiyatlara kullanıcılarına satarak Beykoz’da 30 yıldır devam eden bu büyük soruna köklü çözüm üreten isim olarak tarihe geçti. 

Çelikbilek 26 Şubat Çarşamba günü TBMM’deki Torba Kanun görüşmelerine Milli Emlak’tan Yüksek Rayiç değerleriyle tapularını alan 1500’e yakın Beykozlu mağdur aile için Beykoz’a özel bir madde ekleterek % 50 indirim hakkından faydalanmalarını sağladı. 

AK PARTİ BEYKOZ BELEDİYE MECLİS LİSTESİ AYRINTILAR

AK Parti Meclis Üyesi Listesi’nde adayların eğitim durumları göz kamaştırıyor. 9 Yüksek Lisans ve 8 Lisans Eğitimi almış adayla çıtayı bir hayli yükseğe koyan AK Parti’de Lise Mezunu sayısı 3 olurken, Listede Ortaokul Mezunu 10 ve İlkokul Mezunu 1 kişi yer aldı.

AK Parti teşkilatını unutmadı

AK Parti Beykoz Belediye Başkan Adayı Yücel Çelikbilek ve İlçe Başkanı Adem Sefer’in belirlediği meclis üyesi aday listesinde teşkilat ön planda tutulurken mahalle dağılımları ve demografik yapının 250 bin Beykozluyu kucakladığı gözlendi.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in seçimi kazanması durumunda meclise girecek olan Kontenjan Adayları büyük bir titizlikle belirlenirken Beykoz’undemografik yapısına uygun bir Kontenjan listesi yapıldığı gözlendi.

Kontenjanın birinci sırasında Kastamonu asıllı Yenimahalle’den Muharrem Kaşıtoğlu yer alırken, ikinci sırada Giresun asıllı Çiğdem Mahallesi’nden Şahin Emanet ve üçüncü sırada ise Ordu Mesudiyeasıllı İncirköy Mahallesi’nden Erdal Demir yer aldı.

Mahallelere hizmet esaslı eşit dağılım

AK Parti’de aday belirleme sürecinde mahalle dağılımlarına dikkat edildiği açıklanan listede açıkça görülüyor. Beykoz’un en büyük mahallesi olan Kavacık’tan 4 aday listede yer alırken, Çavuşbaşı 3, Gümüşsuyu 2, Soğuksu 2, adayla temsil edilecek. ListedeTokatköy,  Çamlıbahçe, Ortaçeşme, Beykoz Merkez, İncirköy, Çiğdem, Çubuklu, Göztepe, A. Hisarı, Rüzgarlıbahçe ve Yenimahalle de göz ardı edilmezken bu mahallelerden listeye giren adaylar mahalleleri için şimdiden kolları sıvamış durumda.

AK Parti’de geçen dönemden 6 kişi devam edecek

“Meclis’in bir hafızası var, önemli noktalarda görev yapan başarılı arkadaşlarımızla bu hafızanın devamlılığı için yola devam edeceğiz” diyen Beykoz Belediye BaşkanıYücel Çelikbilek Çavuşbaşı eski Belediye Başkanı ve 6. Dönemde Yardımcılığını yapan M. Hanefi DilmaçMeclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğluİmar Komisyonu Başkanı ve Beykoz İmar Planlarının mimarı İbrahim Hocaoğlu, 2-B ve Proje alanları konusunda uzmanlaşan Nevzat OralBeykoz Belediyesi’nin bütçe ve mali yapısının mimarı sayılanSalim Öztürk, yine Beykoz’da çok önemli hizmetler yapan Engin Yıldız 30 Mart seçimlerinden sonra Beykoz Belediyesi’ndeki çalışmalarına devam edecek.

2-B, Proje Alanı ve İmar çalışmaları konusunda önemli atılımların yapılacağı 2014-2019döneminde akademik kariyer ve vizyon sahibi meclis üyeleriyle yola devam etmeye özen gösteren AK Parti’de Beykoz’da yaşanacak bu önemli değişim için listenin çok önemli olduğuna vurgu yapılıyor.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CHP HIZIR YILMAZ

İkametgah                : Ümraniye

Eğitim                        : Ortaokul Mezunu

Mesleği                      : Müteahhit

CHP Beykoz Belediye Başkan adayı Hızır YILMAZ 1961 Rize Kalkandere doğumludur. 40 yıla yakın bir süredir İstanbul'da yaşamını sürdürmektedir. Evli ve 3 çocuk babası olan YILMAZ'ın bir de torunu var. Hızır Yılmaz Ortaokul Mezunu olup Müteahhitlik yapıyor. 

Gençlik yıllarında eline almış olduğu bir sol pankart yüzünden 7 ay ceza alarak Turuncu renkli dosyaya fişlenmiş ve siyasi hayatı başlamıştır.  

Uzun yıllar Ümraniye’de ikamet eden Hızır Yılmaz siyasi hayatına Beykoz’da devam etme kararı aldıktan sonra ikametini Beykoz Dereseki köyüne almıştır. YILMAZ, Dereseki’de Cumhuriyet Halk Partili arkadaşları ile beraber İstanbul'da ilk köy temsilciliğini açtı. Çok kısa zaman içerisinde 7 olan üye sayısını 150'lerin üzerine çıkarmıştır. 

1 Nisan 2012’de yapılan CHP Beykoz İlçe Başkanlığı Kongresini 1 oy farkla dönemin İlçe Başkanı Nagihan Akan’dan olaylı bir şekilde devralan Hızır Yılmaz’a kongre sonrasıBayan Akan tarafından hakaret ve tehdit suçlamalarından Beykoz Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştu

27 Haziran 2013’te görülen 6. Celsede Sulh Ceza Mahkemesi dosyayı karara bağladı. Yargılama sonucunda Hızır Yılmaz TCK 125. Maddesine göre bin beş yüz lira adli para cezasına çarptırılırken TCK 53. Maddesine göre ise 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörülmüş bu nedenle dosya bir üst mahkeme olan Beykoz Asliye Ceza Mahkemesi’ne temyiz yolu açık olmak üzere gönderilmişti. Yargılama halen devam etmektedir. 

CHP Beykoz İlçe Başkanı olarak görevini sürdüren Hızır Yılmaz bu görevinden 2014Mahalli İdareler Yerel Seçimlerinde Belediye Başkan Adayı olabilmek için istifa etmiş ve Beykoz Belediye Başkan Aday Adaylığını açıklamıştır. Şu an 30 Mart 2014 seçimlerinde 14 aday adayının arasından çıkarak CHP’nin Beykoz Belediye Başkan Adayı olmuştur.  

CHP BEYKOZ BELEDİYE LİSTESİ 

AYRINTILAR

CHP Meclis Üyesi Listesi’nde Yüksek Lisans Mezunu 3, Lisans Mezunu 7 ve Lise Mezunu olan 1 kişi görünüyor. Ortaokul Mezunlarının sayısı 15 kişiyle dikkat çekerken İlkokul Mezunu 2 aday var.

Yılmaz’ın listesi CHP’de toplu istifalara yol açtı

CHP Beykoz Belediye Başkan Adayı Hızır Yılmaz oluşturduğu meclis üyesi listesiyle büyük tepki toplarken, teşkilatı yok sayması ve Beykoz’la alakası olmayan ithal adayları listesine koyması başta İlçe Başkanı Bahadır Yavuz olmak üzere birçok önemli ismin istifasına yol açmıştı. Hızır Yılmaz’ın listesinde en çok tepki çeken isimler ithal ve tepeden inme adayların yanı sıra mütahit ve hafriyat işleriyle iştigal eden isimler oldu. Diğer bir tepki çeken isim ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in kardeşi Tuncer Tekinoldu. İstifa eden birçok CHP’li etkili isim, “Tuncer Tekin çok daha kolay seçilebileceği Kadıköy’den neden aday olmadı da Beykoz’a geldi? Beykoz’u cazip kılan bir durum mu var?” diyor.

6. Dönemden kimse yok!

Hızır Yılmaz’ın mevcut Meclis Üyelerinden hiç kimseyi listeye koymaması büyük bir strateji hatası olarak değerlendiriliyor. Zira 5 yıllık dönemde edindiği tecrübeleri yeni seçilecek meclis üyelerine aktarabilecek kimsenin olmaması büyük bir handikap olarak ifade ediliyor.

Meclis Üyesi Listesini oluştururken CHP Örgütünü yok sayan Hızır Yılmaz Mahalle dağılımlarında da dengeleri altüst etmişe benziyor. 

En kalabalık mahalleden tek aday

Beykoz’un seçmen yönünden en kalabalık nüfusuna sahip olan Kavacık Mahallesi’nden sadece 1 Adayın listede olması tepki çekti. Son anda İlçe Seçim Kurulu’na Hızır Yılmaz kanalıyla yapıldığı iddia edilen itirazla liste dışında kalanDİSK 2 No’lu Şube Başkanı Nevzat Karataş’ın yerine getirilen Aydın Habil Kavacık Mahallesi’nden listeye giren tek aday oldu. 

65 bin seçmen listede yok

CHP Beykoz Belediye Başkan Adayı Hızır Yılmaz’ın Meclis Üyesi listesinde hiç yer vermediği mahallelerdeki seçmen sayısının yaklaşık 65 bin kişi olması yapılan hatalı tercihlere duyulan tepkinin şiddetini arttırıyor.

Beykoz’un en büyük mahallelerinin başında gelen Gümüşsuyu ve SoğuksuMahallesi’nden hiçbir CHP’li Hızır Yılmaz’ın listesinde yer bulamazken, Ortaçeşme,ÇamlıbahçeRüzgarlıbahçe ve Merkez Mahallesi’nden de listeye hiç kimseyi koymaması büyük tepkilere yol açıyor.

Tokatköy’ü de yok saymış

Beykoz’un en sorunlu mahallelerinden biri olan Tokatköy’den ise listeye sadece bir kişi koyan Yılmaz’ın o kişiyi de 14. Sıraya koyması tepkilerin dozunu arttırıyor. CHP’nin en çok oy aldığı mahallelerde başı çeken Paşabahçe, Acarlar, Anadoluhisarı ve Kanlıca’dan da listede hiç kimsenin olmaması dikkat çeken diğer bir ayrıntı.

---------------------------------------------------------------------------------

MHP ALAATTİN KÖSELER 

İkametgah                : Kadıköy

Eğitim                        : Üniversite

Mesleği                      : Mimar

Köseler 1960 yılında Paşabahçe’de doğdu. 1972 yılındaPaşabahçe İlkokulu’nu bitirdi. 1975 yılında Beykoz  Ziya Ünsel Ortaokulunu, 1978 yılında da Paşabahçe Ferit İnal Lisesini bitirdi.

1983 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi MimarlıkFakültesini bitiren Köseler Beykoz Spor Kulübü’nünBasketbol şubesinde Yıldız, Genç ve A Takım olmak üzere, 12 sene basketbol oynadı. Mimar olarak;inşaat firmalarında, proje müdürü ve şantiye şefliği görevlerinde bulundu. Kendi ofisini kurdu ve Bahçeşehir TicaretMerkezi gibi pek çok büyük projeye imza attı. 1999 Yerel seçimlerinde DSP’den Beykoz Belediye Başkanı seçildi. 2004 yılında depreme yönelik başlatmış olduğu çalışmalar, Bakırköy Belediyesi tarafından kullanılarak Afet KararDestek Modelleri oluşturulmuş, bu projeler; 2 kez E-TRolmak üzere, birçok ödül almıştır.

Döneminin en büyük ve en modern Hayvan Barınağı’nı faaliyete geçirdi. Zamanla Beykoz’un sembolü olan BayrakAnıtı’nı, Beykoz halkının beğenisine sundu. Rüzgarlıbahçe’de, Hizmet Binası’nı hayata geçirdi. Düzgün ve planlı bir Beykoz için, tüm paftaları bilgisayar ortamına aktartarak sayısallaştırılmasını sağladı. Beykoz’un en önemli sorunlarından biri olan işsizliği çözmek için, İTKİP ile ortak proje geliştirip, 1200 iş imkanı sağladı. TMMOB (Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği) üyesi olan Köseler evli ve bir çocuk babasıdır.                                                                              

MHP BEYKOZ BELEDİYE LİSTESİ AYRINTILAR

MHP Meclis Üyesi Listesi’nde Yüksek Lisans Mezunu 7Lisans Mezunu 6 ve Lise Mezunu olan 3 kişi görünüyor. Ortaokul Mezunlarının sayısı 12 olurken İlkokul Mezunu 2 aday var. Bu eğitim profiliyle AK Parti’den sonra MHP ikinci sıraya yerleşiyor.

Bütün çabalarımıza rağmen, MHP’de henüz detaylı bir çalışma yapılmadığı için adayları mahalle ve demografik yapı açısından değerlendirmeye alamadığımızı üzülerek bildiriyoruz.

CHP’de başlayan aday adaylığı sürecinin ardından yaşadığı hayal kırıklığına rağmen, “üç kuşaktır Beykozluyum ve taşın altına elimi koyacağım. Ne olursa olsun 30 Mart’ta ben de varım” çıkışını yapan Alaattin Köseler için adaylık sürecinden önce iki senaryo konuşuluyordu; ya bağımsız aday olacaktı, ya da henüz adayını belirlememiş olan MHP’den…

DOST BEYKOZ / ÖZEL HABER

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz