Kültür

Biz bu ülkenin en sadık bireyleriyiz

Biz bu ülkenin en sadık bireyleriyiz
2014.08.02 00:00
| | |
13359

Video galeri

Beykoz Batum Havalisi Derneği 9. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan iş adamı İsmet Acar, “Gürcüler olarak Biz bu ülkenin en sadık bireyleriyiz” dedi.

Batum Havalisi Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç ise, “dinimiz İslam, bayrağımız ay yıldızlı Türk Bayrağı ve devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’dir” sözlerinin altını çizdi.

Çok sayıda dernek üyesi Gürcü vatandaşın katılığı kongrede, Acarlar Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Acar, Emekli Vali Sami Seçkin, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Baki, MHP Beykoz İlçe Başkanı Ali Emanet, İl Dernekleri Birliği Dönem Başkanı Hasan Karakaya, Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül ve Beykoz’da faaliyet gösteren çok sayıda yöre derneğinin başkan ve yöneticileri de hazır bulundu.

Önceki dönem İl Dernekler Birliği Dönem Başkanı da olan Beykoz Batum Havalisi Derneği Başkanı Ali Kemal Kılıç’ın tek aday olarak girdiği kongreyi Erdal dalcı sunarken Divan Başkanlığı’na Abdullah Yümsel, yardımcılıklarına ise Hayrullah Kurdoğlu ve Ekrem Başlantı seçildi.

1997 yılından beri Beykoz’da faaliyet gösteren Batum Havalisi Derneği’nin 9. Olağan Kongresi düğün havasında geçerken, bölge kültürünü yansıtan armoni ve tulum büyük ilgi gördü. Kongrede ayrıca dernek faaliyetlerini anlatan bir slayt gösterisi vardı.  

Kaybedilmiş ülkelerimizin milli değerleri

Kongre öncesi Gürcülerle ilgili kısa bir bilgi veren Erdal Dalcı, “İki Bayram tanırım ışıktan nurdan, Biri Ramazan diğeri Kurban, Yarabbi Bayram eyle bayramımızı, Temizle bizleri kirden çamurdan” ifadelerine yer vererek, Mustafa Kemal Atatürk’ün Gürcüler için;‘bu dostlarımız bu arkadaşlarımız kaybedilmiş ülkelerimizin birer milli değerleridir’dediğini hatırlattı.

1877-78 yılları arasında yapılan Osmanlı Rus savaşı sırasında, Osmanlının mağlubiyetinin ardından zaruretten doğan bir göç meydana geldiğini, Gürcülerin oralardan ayrılıp Anadolu’da Osmanlı topraklarını mesken tuttuğu bir yolculuk olduğunu kaydeden Erdal Dalcı, tam bir insanlık dramı olan bu yolculuğun kara ve deniz yoluyla yapıldığını söyledi.

Bu yolculukta aclık, sefillik ve hastalık olduğunu dile getiren Dalcı, “binlerce insan kaybolduğunu ve bu çileli yolculuğun sonunda kendilerini Hıristiyan toplumlardan ayırmışlar, Gürci olarak anılmış ve kendilerini Müslüman Topluluklar olarak ayrıştırmışlardır… Gürcüler savaşlarda Osmanlı Kuvvetlerinin yanlarında bulunmuşlar” dedi.

Batum havalisi bölge derneği olacak

Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç ise konuşmasına, derneğin kurucularına ve başkanlık yapmış isimlere teşekkür ederken, hayatta olmayanlara da Allah’tan rahmet diledi. Yapacakları tüzük değişikliği ile Yönetim Kurulu üye sayısını 14’e çıkardıklarını ve yeni yönetimle birlikte bölge derneği olma yolunda önemli bir mesafe alacaklarını sözlerine ekleyen Başkan Kılıç, Batum’da bir temsilcilik açacak ve bölgeye turlar düzenlemeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Batum ve Beykoz Kardeş şehir olacak mı?

“Batum ve Beykoz’un kardeş şehir yapılması için girişimlerde bulunduklarını, iki şehir insanının daha yakın ilişkiler kurması ve mevcut potansiyelin en iyi şekilde kullanılması için hazır olduklarını dile getiren Ali Kemal Kılıç, Beykoz’un en önemli özeliklerinden birisi de Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden göç almış olmasıdır. Çok zengin bir kültüre sahip olmasıdır. Bizlerde bu kültürün bir parçasıyız. Olmaktan onur duyuyoruz. Asil olan insanlık ve adalettir” şeklinde konuşan Kılıç, insanların nereden geleceğini seçme yetkisinin kendilerinde olmadığını fakat devletini, bayrağını ve dinlerini seçme iradesinin kendilerinde olduğunu ve Batum havalisi olarak dinlerinin İslam, bayraklarının ay yıldızlı Türk Bayrağı ve devletlerinin de Türkiye Cumhuriyeti devleti olduğunu söyledi.

Biz Beykozluyuz.

Kılıç şöyle devam etti: Bizler yüzyıllardır bu topraklarda yaşıyoruz… Örfümüzde adetlerimizde hep birlikte yaşıyoruz. Kız aldık, kız verdik… Birlikte ağladık, birlikte güldük. Bu vatan için birlikte savaştık. Birlikte şehit olduk. Bizle ne ötekiyiz ne berikiyiz. Bizler iç içe geçmiş, ayrılmaz et ve tırnak gibiyiz. Biz Beykozluyuz.

Türk Gürcü Eğitim Vakfı’nın da başkanıyım

İş adamı İsmet Acar’da oldukça duygulu ve heyecanlı olduğunu dile getirdiği konuşmasında, sadece iş adamı olmadığını aynı zamanda Türk Gürcü Eğitim Vakfı’nın da Başkanı olduğunu söyledi.

ismet Acar: "Bizler bu ülkenin en sadık bireyleriyiz"

Bugün kendimi suçlu hissettim. Beykoz Batumlular Derneği’nin bu kadar becerikli işler yaptığını hiç düşünmemiştim. Ve bende ilgisiz kalmışım. Bundan sonra her türlü yanlarında olacağımı söylüyor ve başarılarınızın artmasını temenni ediyorum” şeklinde konuşan İsmet Acar, Biz gürcüler bu ülkenin en sadık bireyleriyiz” dedi.

“Her toplantıda söylerim önce vatan sonra anavatan. Bu ülkede doğmuş, bu ülkede yaşayan ve bu ülkede her türlü imkâna sahip olan hiçbir ayrımcılığa tabi tutulmayan biz gürcüler her gittiğimiz yerde hep öncü olmuşuzdur” ifadelerini kullanan İsmet Acar,parlamento’da her dönemde 20 milletvekili ve en az iki tane bakan oluyor” ifadelerine yer verdi.

Şişli’de Eğitim ve Kültür Tesisi

Katolik Gürcü Vakfı’nın, başkanı olduğu Türk Gürcü Eğitim Vakfı’na Şişli’de 5 bin metrekare arazi tahsisi yaptığını ve Tüm Türkiye’de ki Gürcülerin kültürlerini yaşatabilmeleri orada yapacakları Eğitim ve Kültür Tesisi’nin projesinin onama aşamasında olduğunu kaydeden Acar, Türkiye’de yaşayan tüm Gürcülerin kültürünü ve dilini unutmaması için çalışmaların yapılacağı tesisin gençlere bırakacakları en önemli miras olarak kalacağını kaydetti.

25 yıldır Beykozluyum

25 yıldır Beykozlu olduğunu ve Beykoz’da irili ufaklı çok sayıda dernek olmasını doğru bulmayarak derneklere tek çatı altında birleşmelerini ve siyasete bulaşmamalarını öneren İsmet Acar, Batum Havalisi Derneği’nin Beykoz’da bu kadar güçlü hale gelmesinden onur duyduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada Ali Kemal Kılıç Dernek Başkanlığı’na yeniden seçilirken, Yönetim Kurulu da şu isimlerden oluştu:

Ali Kemal Kılıç

Ali İhsan Başkıran

Nuri Dik

Osman Kurtoğlu

İsa Şahin

Üzeyir Aydın

Mikail Oral

Şefik Akçay

Hilmi Vural

Hatice Oral

Fatma Uzun

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Ali Kemal Kılıç, Batum Havalisi Derneği, İsmet Acar, Kongre, Beykoz

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"