Salih ŞİŞMAN
  • 01/01/2018 Son günceleme: 01/01/2018 16:21
  • 11.949

Son günlerde sıkça her platformda bitcoin ve yapay zeka haberleri görmeye ve işitmeye başladık.

Bitcoin denen kripto paranın değerinin birdenbire muazzam rakamlara ulaşması tabi ki medyanın da ilgisini çekecekti.

Vatandaşlar sistemini anlamadığı bu para birimine mesafeli yaklaştı belki ama hayal kurmaktan da geri kalmadı. Hatta bazıları riske girerek internet üzerindeki bazı sitelerden alım satım dahi yapmaya başladı.

Bitcoin nedir, nasıl üretimi yapılır gibi sorular internette sıkça tartışılan bir konu. Burada da uzun uzadıya yazacak imkânımız da maalesef yok. Zaten takip ettiğim kadarıyla alım satım yapanlar ne olduğuna bakmaksızın para kazanma arzusuyla riske giriyor, riske girmekten korkanlar ise bu nedir ne değildir diye değişik değişik yorumlar yapıyor.

Hasılı bitcoin denen kripto para biriminin nasıl oluşturulduğunu yani karşılığının olup olmadığını doğru dürüst bilen yok çevremizde.

Tabi ülkemiz dolandırıcıları da boş durmamış bu arada. Her revaçta olan konuda olduğu gibi bu konuda da yapılan dolandırıcılıklar medyada haber oluyor.

Konu bitcoin olunca dini hassasiyetleri olanlar için bir hatırlatma yapayım. Diyanet İşleri Başkanlığı’na sorulan bir soru üzerine bitcoin ile alakalı fetva yayınlamış. İlgililerin okumasını tavsiye ederim.

---

Yine uzun süreden beri gündemi yapay zeka konusu da işgal ediyor. Önceden yapay zekalı robotlar artacak işimizi gücümüzü elimizden alacak diye insanlar tedirgin olurdu. Ama bu tedirginlik artık iş, emek, ekmek üçgeninden çıkmış durumda. Yapay zekalı robotların savaşlarda kullanılması düşüncesi insanları germeye yetiyor.

Düşünsenize karşınızda etten ve kemikten bir düşmanınız var. Belki zalim biri ama yine de bir insan diyebiliyor ve belki vicdanını veya aklını kullanabilir diyebiliyorsunuz. Ama programlanmış bir robottan hangi vicdanı ve aklı hayra kullanmasını bekleyebilirsiniz. Ayrıca karşınızdaki yapay zekalı robotun programlanılanın da üzerine de çıkıp “yapay zekası” nı devamlı arttırdığını ve hamlelerinize çok güçlü bir şekilde cevap verdiğini…

Birleşmiş Milletler bile olayın farkına vardı ve konuyla ilgili yapay zekanın oluşturabileceği zararlar için bir merkez kurmaya bile karar verdi. 

Devamlı söylendiği gibi yapay zekâ insanlığın başına gelen en iyi şeyde olabilir, en kötü şeyde.

Ve en önemlisi yine de her şey insanda bitiyor. Sonuçta bu yapay zekalı robotlara komutları verecekte bir insan. İnsan iyi olursa iyi komutlarla insanlığın hayrına işler yaptırır, ama kötüyse kötü komutlarla insanlığın sonunu da hazırlayabilir.

Onun için neslimizi her zamankinden daha iyi yetiştirmeliyiz…

Yazarın Yazıları
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz