Spor

BİSK Yönetimi Beykoz’u kucakladı

2014.08.06 00:00
| | |
25881

BİSK'in gerçekleşen 3.Olağan Kongresi sonunda Asım Özdemir Başkanlığında yeni bir dönem daha başladı.

Beykoz’un; iş, siyaset, eğitim, medya gibi kesimlerinin temsilcilerinin değişik kurulları oluşturduğu yeni yönetim pek çok projesi ile önümüzdeki süreçte dikkatleri fazlası ile çekecek gibi.

Beykoz Belediyesi Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen kongrede Divan Başkanlığını verilen bir öneri listesi ile Çubukluspor Kulüp Başkanı Coşkun Tosun yaparken, yardımcılıklarını ise BİSK Kurucu Başkanı Abdullah Yümsel ile Fikret Ustaoğlu yaptı.

Saygı duruşu ve hep birlikte seslendirilen İstiklal Marşı’nın ardından kongrede yasal süreç gereği maddelere geçildi. Yönetim ve Denetleme Kurulları raporu Mustafa Babuz tarafından okunduktan sonra oybirliği ile ibra edildi. Müteakiben tahmini bütçede okunup aynı şekilde oy birliği ile ibra edildi.

BİSK Başkanı Asım Özdemir 3. Olağan Kongrede yaptığı konuşmada; geçmiş döneme ait faaliyetlerin aktarımında bulundu. Beykoz İlçesindeki Amatör Spor Kulüplerinin maddi sıkıntılar başta olmak üzere, tesis ve diğer çözüm bekleyen sorunları olduğunu belirten Asım Özdemir,“Amacımız ilçede daha geniş kesimi ve özellikle de çocuk ve gençlerimiz sporla buluşturabilmek. İşte bu amaç doğrultusunda Beykoz İlesi Köyleri arasında yıllardır yapılmakta olan Dostluk Futbol Turnuvasını bu sene BİSK olarak biz düzenlemekteyiz. Ancak bu turnuvada yaşanan sıkıntı ve istenmedik olaylar da göstermekte ki fair-play ruhuna aykırı davranış ve tutumlar köy turnuvalarına bile bulaşmış durumda. Biz organizasyon komitesi olarak aynen resmi lig müsabakalarında olduğu gibi kural dışı hareketlere cezalar vermekteyiz. İnanın ceza verilen futbolcuların yüzde 99’u değişik spor kulüplerinde lisanslı futbol oynayan isimlerden oluşmakta. Köy sakinlerinden olup ta takımlarda yer alan hiçbir kulüpte lisans sahibi olmayan isimler ise çift sarı kart gibi basit cezalar almakta. Bu da göstermekte ki bizim futbolcularımız onca müsabaka resmi maçlar yapmalarına karşın fair-play ruhunu yakalayamamış ve bir dostluk turnuvasında da bu olumsuzlukları devam ettirmiştir. Demek ki eğitim anlamında vasıflı insan yetiştirilmesi konusunda sıkıntılar yaşanmakta. Bun çaresi eğitimden geçmekte. Beykoz’da bu alanda eğitim verebilecek, seminer düzenleyebilecek birikime sahip birçok spor adamı var ve biz Marmara Üniversitesi BESYO’da Doç.Dr. olan ilçemizin yetiştirdiği kaliteli spor adamlarından Mehmet Yorulmazlar ile isimlerden yararlanmak zorundayız.” diye konuştu.

Beykoz ilçesinde sportif faaliyetleri gerek köyler gerekse de mahalleler bazında aktif kılmak zorunda olduklarını söyleyen Asım Özdemir bu konuda her kuruma ve spor kulüplerine yerel idarecilere de görevler düştüğünü sözlerine ekledi. “Beykoz’da spora yakın konumda olan bir Aydın Ergün gibi İlçe Kaymakamı, Yücel Çelikbilek gibi Belediye Başkanı ve İrfan Bekaroğulları gibi İlçe Emniyet Müdürünün olması bir avantaj olmuştur. İlçedeki Sivil Toplum Kuruluşları ile de birtakım ortak projelerimiz, hedeflerimiz var. Mesela bir Veteranlar Futbol Ligi kurup, Ramazan ayı süresince maçlar oynayıp derneklerin de olaya dahil olması ile güzel bir ortam olabileceği fikrindeyiz. Bizler sorumlu mevki ve görevlerde bulunan insanlar olarak çocuk ve gençlerimizi kahve köşelerinden kurtarıp sporla buluşturmak gibi bir misyona da sahibiz. Tabii ki Spor Kulüplerimizin sorunları bulunmakta, bazıları Ecri Misil cezalarının muhatabı olmakta, bazıları saha sorunu yaşamakta, sahası olanlarda suni çime kavuşabilme düşüncesinde. Beykoz 1908 A.Ş.Takımında da maddi sıkıntılar yaşanmakta, Anadoluhisarı İdmanyurdu Kulüp Tesisleri yıkılmak sureti ile bazı sıkıntılar ortaya çıkmakta

Tabii ki bunların yanında güzel şeyler de olmuyor değil, değişik yaş kategorilerinde ilçemizden şampiyon takımlar çıkmakta, bu kez ilk kez düzenlenen İlçelerarası U-14 Karmaları müsabakalarında temsilcimiz 2. olmakta ve birçok genç yeteneğimiz profesyonel kulüplerin transfer listelerinde bulunmakta. Mesela sportif bir faaliyet olarak nitelendirmekte olduğumuz Folklor, Halk Oyunları gösteri ekibi ki sanırım Ortaçeşme Fevzi Çakmak Lisesinin ekibi idi çok güzel performanslar ortaya çıkarabilmekte, Anadolu Ateşine atıfta bulunursak Beykoz Ateşi gösterileri ile alkışları fazlası ile hak edebilmekte.” diye konuşan Asım Özdemir yeni seçilecek yönetim kurulu ve diğer oluşturulan kurumların Beykoz’da çok şeyleri değiştirecek nitelikte isimlerden oluştuğuna dikkatleri çekti.

A.MUHAMMED TANRIYAŞÜKÜR, “BEYKOZ ÇOK ŞANSLI BİR İLÇE”

BİSK Kongresini takip eden ve Beykozluları yalnız bırakmayan İASKF Genel Sekreteri Ali Tanrıyaşükür ise konuşmasının başında Beykoz’un bir özelliği ile çok şanslı bir ilçe olarak nitelendirilebileceğini söylerken, “Diğer ilçelerde pek de görülmeyecek şekilde Beykoz’da sportif olaylar ve faaliyetlerde İlçe Kaymakamı, İlçe Belediye Başkanı ve İlçe Emniyet Müdürü gibi makam sahibi insanların aktif performans sergilemeleri dikkatlerden kaçmamalı.İşte Beykoz bunun için şanslı bir ilçe. Beykoz Spor Kulübü ev Anadoluhisarı İdmanyurdu gibi asırlık tarihe sahip iki kulüp bu ilçede bulunmakta. Türk futbolunun kaynağı ve özüne bakıldığında Karadeniz ve Balkan-Rumeli insanının yoğunluk arz ettiği gibi bir istatistik ortaya çıkmakta. Beykoz’da bunu görmek mümkün. Asım Özdemir kardeşimiz yakından takip ettiğimiz ilçesinde başarılı çalışmalara imza atmasını bilen bir arkadaşımız ve bu göreve fazlası ile yakışan hak eden bir görüntü çizmekte.” dedi.

BAŞKAN AKSU “ VERİLEN SÖZLER YERİNE GETİRİLMEDİ”

BİSK Kongresinde söz alıp bir konuşma yapan Beykozspor 1908 A.Ş.Başkanı Zeki Aksu yaşadıkları sıkıntıları dile getirirken yalnız bırakıldıklarını söyleyip“Göreve geldiğimizde kulüp yönetimine geldiğimizde bizlere destek olacağını vaat edenler maalesef bunların gereğini yerine getirmemişlerdir. Bu sebeple ortaya çıkan mali tablo bizleri derinden yaralamakta verilen sözlerin ancak yüzde 40’ına mukabil gelen miktar aktarılmış yüzde 60 verilmeyince tarihi kulübümüzü uçurumun kenarına getirmiştir. Öte yandan genel manada olaya bakılmak istersek 2012 Avrupa Spor Başkenti olan İstanbul’da bir ilçe olan Beykoz’da spor alanları ve sahaları yapılmamış ve bu konuda spor kulüpleri tesis sorunu yaşamıştır. Biz kendi kulüp binamızı bile kullanamıyor hale getirilmişizdir. İstanbul’un en rant getiren ilçelerinden Şişli ilçesinde o kadar dar alan az boş alan bulunmasına karşın tesisleşme anlamında büyük hedefler yakalanmış iken Beykoz gibi kamu ve 2B alanlarının yoğunluk arz ettiği bir ilçede tesis anlamındaki gelinen noktayı varın siz hesap edin” diye konuştu.

BİSK Kurucu Başkanı olan Abdullah Yümsel ise Kongrede yaptığı konuşmada BİSK’in Türkiyede İlçeler arasındaki ilk Kulüpler Birliği olduğunun altını çizerken, “Biz 8 arkadaş kuruluş aşamasında 9. kişiyi bile bulmakta zorlanır olmuştuk. Bizden sonraki süreç bir anlamda örnek oldu ve İstanbul genelinde bu sayı sanırım 26’yı buldu. Biz BİSK’i kurarken kulüplerimiz arasında sağlam diyalogun, dostlukların,iş birliklerinin oluşunu arzulamıştık. En büyük yatırımın insana yapılabileceği fikrinde idik. Genç ya da bir çocuğun okuldan eve geldiğinde sırtındaki çantayı atıp kendini sokaklara atması, ne yaptığı konusunda fikirlerin oluşmadığı ortamlardan uzaklaşıp okul çantasını bırakırken spor çantasını sırtlanıp bir spor okuluna, bir spor kulübüne antrenmana gitmesi arzusunda idik. Şükürler olsun ki aradan geçen bunca zamanın ardından ciddi mesafelerin alındığına şahitlik ettik. Aramıza siyaseti siyasetin gerektirdiği ayrışma ortamını sokmak istemedik. Tabii ki yeri geldiğinde siyasi makam sahiplerinden sportif açıdan belli katkılar yapılması için temaslarımız olacaktı ve oldu da.” diye konuştu. Abdullah Yümsel kongrede bir önemli mesaj verirken Beykozspor’un mevcut sıkıntılarından kurtulması için Başkan Aksu’nun görevi bıraktığını söylemesini bekledikleri mesajını iletirken Beykoz İlçe Spor Kulüp Başkanlarından oluşacak yeni bir yönetim anlayışının yerel yöneticilerden destek almak sureti ile bir yapılanma oluşturabileceğini söyledi. Bu düşünceye karşın Beykozspor Başkanı Zeki Aksu ise bu konunun düşünülecek, çözüme ulaşılabilecek yerinin Kulüp Kongreleri olduğunu söyleyip, “Ben her defasında eğer ki aday çıkarsa bırakacağımı beyan etmeme karşın maalesef kongrelerde aday çıkmamakta” diye konuştu. BİSK Kongresinde konun Beykozspor ile ilgili kilitlenmesine tepki gösteren bazı delegeler ise bunun kongre gündemi ile alakasının olmadığını ve uzatılmaması gerektiğini dile getirdiler.

BİSK 3.Olağan Kongresinde daha sonra Çavuşbaşıspor Başkanı Yaşar Şahin, Çiğdemspor Kulübü Başkan Yardımcısı Mustafa Gökdemir, Ali İhsan Ayar, Beykoz Belediyesi Gençlik Spor Kulüp Başkanı Lale Enç, Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Dernek Başkanı Mustafa Babuz, Marmara Üniversitesi BESYO’dan spor adamı Yrd. Doç. Dr.Mehmet Yorulmazlar, Ortaçeşmespor Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Ergin gibi isimlerde söz alıp değişik konularda fikir ve düşüncelerini beyan ettiler. Kongrenin kapanmasının ardından salona gelen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise Kongreye katılanlar ile aynı fotoğraf karesinde buluşup desteğini beyan etti.

Beykoz Spor Dünyasının pek çok tanınmış simaları ki aralarında Paşabahçespor ve Beykoz U-14 Takım Karması Antrenörlerinden Uğur Sakaloğlu, Paşabaheç İlköğretim Okulu Atletizm Takımı ile madalyalara ambargo koyan Antrenör Uğur Özdemir, Beykoz Belediyesi Meclis Üyelerinden Erdal Öztürk ve Hayrullah Usta, Beykoz Giresunlular Dernek Başkanı Hasan Karakaya ve kalabalık bir yönetim kurulu üyeleri, Kavacık Mahallesi Muhtarı Yaşar Kesici, Anadoluhisarı İdmanyurduspor Başkanı Kamil Adnan Güner ile eşi, Tokatköyspor delegeleri Ahmet Yener ve Engin Yılmaz, Paşabahçespor Dlegesi Songül Emanet, Kanlıcaspor Delegesi Hasan Gökbudak, Dr.Yaşar Kansak, Mesudiyespor Delegesi Muhittin Şinel ve diğer kulüp ve STK temsilcileri hazır bulundu.

Kongre sonunda Asım Özdemir Başkanlığında Yeni Dönemde görev yapacak yönetim kurulundaki isimlerde belli oldu.

Songül Emanet,

Coşkun Tosun,

Kamil Adnan Güner,

Mahmut Akyıldız,

Yaşar Şahin,

Mustafa Arman,

Yusuf Kesici,

Hasan Avcı,

Yusuf Dinç,

Haydar Çelik,

Bayram Önal,

Muhammed Yüksel,

Rukiye Taş,

Hasan Gökbudak,

Necati Kakıcı,

Ali İhsan Ayar,

Engin Yılmaz

Samet Çolak

Spor Servisi

Anahtar Kelimeler: Asım Özdemir, Kongre, BİSK

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"