BİSK ve Yeşilay elele verdi

  • Güncelleme: 17.03.2015 16:13
  • Okunma: 5750 kez
  • Yorum: 3
Beykoz Amatör Spor Kulüpleri Destekleme Derneği (BİSK), Yeşilay ile bir araya geldi ve ilçedeki uyuşturucu bağımlılığına karşı savaş açtı.
BİSK ve Yeşilay elele verdi

'Sporla Gelen Sağlıklı Yaşam' projesini Çalıştay'da açıklayan BİSK Başkanı Abdullah Yümsel, "Bu projeyle her kulüp için ailelere de ulaşmaya çalışacağız. Sporcu sağlığı, aile sağlığı, beslenme ve toplumsal yaşam konularında en yetkili kişilerden, uzmanlardan ve konusunda başarılı örnek kişiler ile birlikte aile ve sporcu günleri düzenleyeceğiz" şeklinde konuştu. Yeşilay Beykoz Şube Başkanı Ziya Gümüş ise zengin bir sunum gerçekleştirirken, "Beykoz'da sporla uğraşan gençlerimizi, mahallelerde diğer çocuklara örnek birey olarak donatacağız" diye konuştu.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen Çalıştay'ın Onur Konuğu Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu'ydu. Çalıştay'a Kaşıtoğlu'nun yanı sıra BİSK Başkanı Abdullah Yümsel, BİSK eski Başkanı ve Dost Beykoz Yazarı Asım Özdemir, Leventspor Teknik Direktörü ve Dost Beykoz Yazarı Mehmet Yorulmazlar, BJK Beykoz Futbol Okulu Antrenörü Ercan Acar ve çeşitli amatör kulüp yöneticileri katıldı. Salonda oldukça büyük boşluklar göze çarparken, bir ara Beykoz Gençlik Meclisi Üyeleri de Başkan Recep Yaman'ın öncülüğünde salona geldi ve BİSK'in Çalıştay'ına destek verdi.

Ziya Gümüş: “Uyuşturucu bağımlısının tedavisi daha zor ve daha masraflı”

Sporun önemi konusunda ve sağlıklı yaşam hakkında bilgiler veren Yeşilay Beykoz Şube Başkanı Ziya Gümüş, özetle Çalıştay'da şunları söyledi:

"Türkiye'nin her yerinde uyuşturucu çok ciddi bir sorun haline geldi. Ben 1990'lı yıllardan bu yana Yeşilay'ın içindeyim. Ankara'dayken öğrencilik yıllarımda da bu işlerle uğraşırdım. Ama artık biz sigarayı alkolü bıraktık, sırf uyuşturucuya eğilmeye başladık. Bunu görüyorum. Çünkü diğerlerini tedavi etmek kolay ama uyuşturucu bağımlısını tedavi etmek çok masraflı ve çok azında başarıya ulaşabiliyoruz. O anlamda biz 'koruyucu sağlık' adında bir programla Beykoz'da sporla uğraşan gençlerimizi diğer gençlerimize örnek haline getirmeye çalışacağız. Beykoz'daki kulüplere gelen gençlerimizi her bakımdan donanımlı hale getireceğiz. Yöneticilerimiz de bize destek olacaklar ve mahalleleri kurtarma adına biz kulüpleri kullanacağız.

Bakın bu ilk slâydımızda dikkat ederseniz Anayasamızın 58. Maddesi var. Ne diyor: 'Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır'. Peki, bizim Yeşilay'ın amacı nedir: 'Yurdumuzda ahlaki ve kültürel bir kalkınma atmosferi içinde alkollü içki, sigara ve uyuşturucu madde kullanımını, özel sektör devlet organları ile de iş ve gönül birliği yaparak, en az miktara indirmektir'. Biz bu afişi takriben 2008 yılından bu yana okullara ve her yere veriyoruz, afişe ediyoruz. Sağlıklı nesil ve sağlıklı bir gelecek için sigaraya, alkole, uyuşturucuya hayır diyoruz."

Uyuşturucunun etkilerinden de bahseden Ziya Gümüş, bir tek kullanımda bile kısa süreli beyin hasarı oluşturabildiğine dikkat çekti. Kan basıncında ve nabızda artışın tetiklediği ani kalp durması vakalarının da yaşanabildiğini belirten Gümüş, uyuşturucu kullananlarda göz kızarıklığının önemli bir gösterge olduğunu söyledi.

Haber Merkezi

Yorumlar (3 Yorum)

MUATAFA (6 yıl önce)

lütfen cevap veriyorsanız yazdıklarımızın devamınıda yayınlayın

Hasan Kılıç (6 yıl önce)

Mustafa Babuz... Yorumunda habercileri suçluyorsun. Sen o toplantyı gazeteye çıkmak içinmi yaptın. Habercilerin işi gücü yokta sanamı ayrımcılık yapacaklar sen nesinki.... Toplantıya davetli olmayan kimdi Muharrem Kaşıtoğlu'mu yüzüne gelince öyle bakmıyorsunuz... Biraz büyük düşünün büyük....

MUSTAFA BABUZ (6 yıl önce)

sayın Bu önemli haberi yapan şahıs Kötü alışkanlıklarla ilgili bu çalışmayı bizzat kendim ve komisyon üyeleri arkadaşlarımla yaptım ve emek harcadım fakat haberiniz beni üzdü alakası ve olamayan davetli olmayan grupları yazarken neden taraflı yayın yapıyorsunuz bu konuda ilgili kişileri daha dikkatli olmaya davet ediyorum.Basın ayrımcı olmamalı

Yorum Yaz