Spor

Bisikletini al, kaskını tak, gel...

Bisikletini al, kaskını tak, gel...
11.02.2016 20:12
| | |
6381

Beykoz Bisiklet Derneği, ilçede yaşayan vatandaşları, 28 Şubat Pazar günü gerçekleştirecekleri Polonezköy gezisine davet ediyor.

Beykoz Bisiklet Derneği, ilçede yaşayan vatandaşları, 28 Şubat Pazar günü gerçekleştirecekleri Polonezköy gezisine davet ediyor.

Dünyanın birçok ülkesinde büyük imtiyazlar tanınmış olan bisiklet sürücülerine, Türkiye'de de yasalar ve yönetmelikler çerçevesinde ayrıcalık tanınmaya başladı. Yeni yol yapımında 'bisiklet yolu' da düşünülürken, belediye ve devlete ait toplu taşıma araçlarında da bisiklet taşınması 'serbest' ve 'ücretsiz' hale getirilmeye başlandı. Beykoz'da yeni yapılan Kanlıca-Çubuklu sahil yolunda da bir bisiklet yolu inşa edilirken, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek nezdinde ilçedeki vatandaşlara kısa mesafede araç kullanmama çağrısı yapılıyor. Dost Beykoz ise bu ayın sonunda Paşabahçe-Polonezköy arasında gerçekleştirilmesi planlanan Bisiklet turu için ilçedeki vatandaşlara aracılık ediyor olmanın mutluluğunu yaşıyor. Beykoz Bisiklet Derneği Başkan Yardımcısı Muhammet, turla ilgili olarak şunları söylüyor:

Muhammed Aras: “Tura katılacaklar mutlaka kask takmalı!”

"Biz, 28 Şubat Pazar sabah saat 10.00'da Paşabahçe'den hareket ederek, Soğuksu-Görele Mahallesi güzergâhlarından geçip, Polonezköy'e ulaşacağız. Parkur son derece bozuk zeminden oluştuğu için şehir bisikletlerine zarar verme olasılığı yüksek... Bu nedenle tura katılacak olan arkadaşlarımızın amortisörü olan dağ bisikletlerini tercih etmeleri uygun olacaktır. Ayrıca turumuza katılanların kask takması zorunludur. Herkese iyi pedal çevirmeler diliyoruz."

Paşabahçe'de Merkez Cami'nin hemen karşısında bulunan BisikletPro adındaki mağaza ve servis, aynı zamanda bir bisiklet fabrikasının yetkili bayisi... Yerli malı olan Arrow markalı ürünlerin yanı sıra yerli ve yabancı toplam 19 farklı markadan bisikletlerin satıldığı dükkânın bir başka özelliği de bir derneğe evsahipliği yapması... Başkanlığı'nı Ercüment Aras'ın ve Yardımcılıklarını da Selim Emanet ve Muhammet Aras'ın yürüttüğü Beykoz Bisiklet Derneği, her hafta Çarşamba ve Pazar günlerinde 'tur' düzenliyor. Kısa turlarda her hafta Çarşamba günleri akşam saat 20.00'de yola çıkılıp, Üsküdar'a gidiliyor. Uzun turlarda ise Pazar sabahları saat 10.00'da Paşabahçe’den başlayarak Kadıköy'e kadar pedal çevriliyor.

‘İlçedeki bisikletseverlere Beykoz Belediyesi sponsor olacak’

Beykoz Belediyesi ile Dernek olarak bir görüşme yaptıklarını da anlatan yöneticiler, özellikle Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu'nun kendileriyle yakından ilgilendiğini kaydediyor. Başkan Yardımcısı Kaşıtoğlu'nun ilçede bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla çeşitli sosyal faaliyetlerde kendilerine sponsor olabileceğini dile getirdiğini anlatan Beykoz Bisiklet Derneği Başkan Yardımcısı Muhammet Aras, şöyle diyor:

"Sayın Muharrem Kaşıtoğlu Beyefendi bizimle çok yakından ilgilendi. Beykoz Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek'in de özellikle kısa mesafelerde araç kullanmayıp, yürümeyi tercih ettiğini; bunu da her fırsatta vatandaşlara önerdiğini söyledi. Beykoz Belediyesi olarak bizim bu ilkbaharda düzenlemeyi planladığımız bisiklet yarışı projemizi de beğendiler. Gerekli toplantıları yaparak, bu konuda bizlere destek vermekten mutluluk duyacaklarını söylediler. Umarız bu konuda Belediyemiz bir karar alır. Biz ilçemizde bu konuda vatandaşlarımızın dikkatini çekmeyi çok istiyoruz."

'Beykoz'un ilk ve tek bisiklet dükkânı Paşabahçe'de...'

Dükkân içerisinde satılan bisikletlerden, kendi imal ettikleri olan bisiklet fiyatlarının 300 liradan başladığını dile getiren Dernek Başkan Yardımcısı Muhammet Aras, profesyonel kullanım için düşünülen bisikletlerin ise bin lira ila 17 bin lira arası olduğunu söyledi. Dükkâna gelen vatandaşların öncelikle fiyat sorduğuna da dikkat çeken Muhammet Aras, alıcının gerçekte neyi düşündüğünü öğrendikten sonra kendileri için daha doğru kararı verdiklerini ifade etti. Paşabahçe'de bulunan dükkânlarının Beykoz'daki ilk ve tek bisiklet dükkânı olduğunu kaydeden Aras, Dernek olarak yaptıkları faaliyetlerden de bahsetti.

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı'yı makamında ziyaret ettiklerini dile getiren Beykoz Bisiklet Derneği Başkan Yardımcısı Muhammet Aras, düşünce ve faaliyetlerinin Kaymakam tarafından hayranlıkla dinlendiğine dikkat çekti. Bisiklete binmenin 'yüzme' sporundan sonra tüm kasları çalıştıran ikinci spor dalı olduğunu da vurgulayan Muhammet Aras, geçtiğimiz 30 Ağustos'ta Zafer Bayramı şerefine İstanbul'dan Ankara'ya 2 buçuk günde gittiklerini söyledi. Bisikletlerin belediye ve devletin toplu taşıma araçlarında 'ücretsiz' olarak taşındığına da dikkat çeken Aras, İstanbul'da sabah 10.00'dan akşam 16.00 arasında metro, tramvay ve marmaray gibi araçlarda bisikletlerin 'ücretsiz' taşındığına işaret etti. Beykoz Bisiklet Derneği Başkanı Muhammet Aras ayrıca 'katlanabilir' bisikletlerin ise günün 24 saati ücretsiz taşındığını sözlerine ekledi.

Dost Beykoz / Özel Haber

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yerel Gazete, Beykoz Bisiklet Derneği, Paşabahçe, Muhammed Aras, BisikletPro

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"