Bisiklet turunun Beykoz etabı 1 saatte geçildi

  • 0
  • 3057
Bisiklet turunun Beykoz etabı 1 saatte geçildi
Bisiklet turunun Beykoz etabı 1 saatte geçildi
Bisiklet turunun Beykoz etabı 1 saatte geçildi

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunda Beykoz sınırlarını da içeren son gün etabında Beykoz'un tanıtılması helikopter ve motor kamerası dışında neredeyse sıfır anlatımla gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Gençlik ve Spor Bakanlığının destekleriyle Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen Tour of Türkiye'nin sekizinci ve son gününde 130,5 kilometrelik İstanbul-Sultanahmet etabı yapıldı.

Ayasofya Meydanı'ndan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın verdiği startla başlayan yarışta Ahırkapı'dan Kennedy Caddesi'ne inen bisikletçiler, Avrasya Tüneli'nden geçerek Anadolu Yakası'na ulaştı.

Üsküdar, Harem, Kuzguncuk, Beylerbeyi, Çengelköy, Kuleli, Kandilli, Kanlıca'dan geçen sporcular, Beykoz'a devam etti. Beykoz'un ardından Anadolu Feneri'nden dönen parkuru takip eden bisikletçiler, sahilden 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde kadar geldi. Buradan Avrupa Yakası'na taşınan yarış, Barbaros Caddesi, Beşiktaş, Karaköy, Galata Köprüsü'nden geçerek yeniden Tarihi Yarımada'ya ulaştı. Dünyanın en iyi bisikletçilerinin 8 etap ve toplam 1235,1 kilometrelik mücadelesi, Sultanahmet'te sona erdi.

Yarış için Beykoz İlçesinde ulaşım dururken Üsküdar Sahil yolundan gelen sporcular Anadoluhisarı, Kanlıca, Çubuklu, Paşabahçe yönünden Beykoz'a ulaşıp Merkeze girmeden sağdan Beykoz Korusuna çıkıp Kaymakdonduran yolunda Alibahadır rampasına çıkış yaptı. Köy yollarının ardından dönüşte aynı güzergah takip edilerek Beykoz'dan çıkılıp Üsküdar istikametine gidildi.

TRT Spor Ekranlarından hem kara hem de hava çekimleri ile Beykoz'un eşsiz güzellikleri milyonlarca kişiye canlı yayın ile aktarılırken 2 sunucunun Beykoz'a ait bilgileri uzun zaman diliminde sadece 2-3 cümle ile geçiştirmeleri Beykozluları oldukça üzdü.

Oysa Beykoz'a daha girişte Küçüksu'dan Çubuklu'ya kadar etkinliğin organizatörü eski Milletvekili Hüseyin Besli'nin oğlu Ömer Faruk Besli'nin kendi firması "ceoevent" reklamıyla geçilirken, Çubuklu'dan sonraki kısımda da uzun süre Beykoz adına tek kelime edilmedi.

Göksu Irmakları ve Tarihi Çayırı, Küçüksu Kasrı, Anadoluhisarı Kalesi, Kanlıca Yoğurdu, Paşabahçe'nin Meşhur Camı, Beykoz Onçeşmeler, Beykoz Kasrı es geçildi. Antalya Babadağ etabı güzellemesi yapan sunuculara Beykozlular isyan etti.

Bu arada Anadoluhisarı geçişinde kapanan yola yakalanan gelin damat görüntüsü ise günün en ilginç karelerinden biri oldu.

Sultaniye Sahilinde helikopter çekimi için özel oluşturulan Beykoz Yazısı yine dikkat çeken yerlerden oldu.

Sprint finişine sahne olan etabı, 2.57.28'lik derecesiyle Belçika'nın Alpecin-Deceuninck takımından Jasper Philipsen kazandı. Belçikalı bisikletçi, TUR 2023'teki 4, toplamdaki 7. etap zaferine ulaştı.

Astana'nın Hollandalı sporcusu Cees Bol ikinci, İtalya'nın EOLO-Kometa takımından Giovanni Lonardi üçüncü oldu.

Spor Servisi

Beykoz Belçika’ya 2 gol avantajı ile gidecek
Önceki Beykoz Belçika’ya 2 gol avantajı ile gidecek
Çubuklu'da kentsel dönüşümü kim engelledi
Sonraki Çubuklu'da kentsel dönüşümü kim engelledi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz