Makaleler

Birisi, 'eğitimsiz, cahil toplum' mu dedi?

19.02.2018 08:52
| | |
8617

Şu zengin toplum, krem tabaka mensuplarının en sıklıkla sarf ettikleri cümlelerden birisidir başlığımız…

"Azizim , şu eğitimsiz toplum var ya, cahil mi cahil, koyun sürüsü, makarnacı, eline üç kuruş verip her şeyi yaptırabilirsiniz… Hele ki seçim zamanlarında cahillikleri büsbütün ortaya  çıkmakta"

Toplumu hor gören, o toplumu oluşturan insanları cahil, okumamış, kitap yalayıp yutmamış , her şeye kanan insanlar olarak gören sözde iş adamları acaba o kendilerinin de ikamet etmekte oldukları ilçelerde, beldelerde, mahallelerde insanların en iyi şekilde okumaları için hangi katkıda bulunmuşlar, hangi öğrencinin elinden tutmuşlar, hangisine kol kanat germişler, hangi okulun bir ihtiyacını karşılamışlar bir kendilerine soruversin…

Beykoz İlçemiz kendi halinde, içine kapanık, geçim zorluğu altında inim inim inleyen insanlardan oluşmakta, nüfusun birçoğunu da zaten emekli kesimi oluşturmakta…okullarında eğitim anlamında yeterli eğitim alıp alamadıkları ise tartışma götürür…işte eğitim anlamında bu zengin takımının ilçemize ne kazandırdıklarını sorgulamak gerekmez mi?

İlçe genelinde bir tarama yapılsa ülke ekonomisindeki yüzdelik payı en yüksek kesimlerden birini bünyesinde barındırdığı ortaya çıkar. İşte o zengin abilerimiz, ablalarımız, amcalarımız insanlarımızı "Cahil" diye , "Okuma alışkanlığı olmayan kimseler", "Kahve kültürünün insanları", "Sokak kabadayısı ağızlı" göreceklerine "Acaba Ben ne yapabilirim de bu ilçe insanının her alanda kalitesini arttırabilirim" diye neden kafa yormazlar?

Mesela bu ilçedeki anlı şanlı iş adamlarımızın her biri bir Okulumuza "Hami" olsa, onun her ihtiyaçlarını karşılasa, dışarıdan bulacakları öğretmenlerin de yardımları ile her alanda bilgi birikimlerini, dershane masraflarını karşılasa kötü mü olur ? ya da çeşitli yarışmalar ile maddi-manevi katkı sunacaklarını belirtip insan bilgi kalitemizi arttırmak isteseler yanlış mı olur?

Mesela başarılı sporcularını eğitim hayatları boyunca Burs vererek ödüllendirmek akıllarından hiç geçmez mi? Bu ilçede değişik  spor dallarında Türkiye Çapında derece yapmış birçok öğrenci-sporcumuz bulunmakta, onlara ulaşmak sureti ile ilk adımları atsalar fena mı olur?

Spor Tesislerinin en modern şekilde hizmet verebilmesi için katkıda bulunsalar mesela, bir Spor Vakfı kursalar iyi olmaz mı? Bu ilçe çocuk ve gençlerini spora yönlendirecek, onları teşvik edecek projeler ortay koysalar kim hayır der?

Her hangi bir takımın altyapı antrenmanına gelip, "Bugün ben de sizlerle birlikte top oynayacağım" dese hangi antrenör 'hayır' der. Bakın burada kulüp yönetimlerine değil sporcular bire bir yardımlardan bahsediyorum. Kulüpler bazında ise en centilmen takımlara büyük meblağlarda teşvik edici ödüller verseler. Örneğin A Takımı katılmış olduğu tüm yaş kategorilerinde hiç kırmızı kart görmemiş olsa o kulübe bir minibüs alsalar…sporcularını en iyi kaliteden spor malzemeleri ile giydirseler.

"Bu adam da ne söylüyor yahu!" diyecekleri çok olacaktır, sonrasında viskiler eşliğinde "Azizim şu halk var ya şu halk cahil mi cahil, banal, ter kokan, ayakkabısına yan basan, dişlerini fırçalamadığı için ağzı kokan şu insanlar var ya 2 paket makarnaya tav olmakta, bol, bol da göbeğini kaşımakta, burnunu karıştırmakta…” 

Beykoz ancak içinde yaşayan tüm insanların bir birlerini sevmeleri, saymaları, saygı duymaları ile bir yere gelebilir, varlıklı ailelerin ihtiyaç sahiplerinin bir gece ansızın kapılarını çalıp sürpriz yapacakları günleri yaşarsa farklı bir kimliğe bürünebilir… Yoksa bu uçurum gün geçtikçe daha da derinleşecek içinden çıkılmaz bir hal alacak.

Anahtar Kelimeler: Cahil, Toplum, Eğitimsiz

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"