Yaşam

Bir yolcuyla İstinye’ye tekne gidiyor

Bir yolcuyla İstinye’ye tekne gidiyor
2014.08.14 00:00
| | |
9348

Her gün Paşabahçe-İstinye arası sefer yapan tekneler, yolcu olmadığı için zararına çalışıyorlar.

Ülkemizin üç yanı denizlerle çevrili. Ancak buna karşın denizlerden ülke olarak yeterince faydalanmıyoruz. Her gün sabah 7.30'danakşam 19.00'a kadar Paşabahçe - İstinyearası sefer yapan tekneler, günde ortalama 50 yolcu taşıyorlar. Gündüz saatlerinde seferlere tek tek bakıldığında, bu rakam 1'e hatta 0'a kadar düşüyor. Tek bir yolcusu olmadan boş olarak İstinye'ye gelen tekne sahipleri, büyük zarar ediyorlar.

Dost Beykoz, çağımızın ve kentimizin en önemli sorunlarından birisi olan 'ulaşım' sorununuBeykoz için ele aldı. Hemen her gün Anadolu Yakası'ndan Avrupa Yakası'na geçen binlerceBeykozlu için sabah trafiği çekilmez bir hâle gelirken, alternatif ulaşım yolları ya bilinmediğinden ya da başka sebeplerden göz ardı ediliyor. Alternatif yolların başında gelendeniz ulaşımıBeykozlu vatandaşlar tarafından yeterince kullanılmıyor.

Paşabahçe ve İstinye arası hafta içi ve Cumartesi günleri çalışan teknelerden birini, sabah8.15 seferini yaparken yakalıyoruz. Tekne, İstinye'ye 15 dakika içerisinde ulaşıyor. Ücret 2lira. Yolcu kapasitesi 36 kişi. Ancak bu tekneye şu an 15 kişi biniyor.

İstinye Park’ta Mağaza Müdürü olarak çalışan Ünal Dirlik6 yıldır bu yolu kullandığını anlatıyor. Leyla Özdelice ise Sarıyer'de çalıştığını söylüyor. 5 yıldır bu güzergahı kullandığını belirtiyor. "Saat 9.00'da işbaşı yapıyorum" diyor. Seher Denizli de aynı şekilde bu yolu kullananlardan...

Hemen tüm yolcular, Beykoz'dan ayrılmayı düşünmediklerini söylüyor. "Mümkün olsa işyerini Beykoz'a getirirdik" diyor. Herhangi bir sorun yaşamadıklarını, yalnızca yılın birkaç günü sis nedeniyle işe biraz geciktiklerini dile getiriyorlar. Yolcular kısacası, her sabah yaptıkları bu keyifli yolculuktan ve deniz havası almaktan memnunlar.

Öte yandan tekne sahipleri yolcu azlığından şikayet ediyor. "Daha fazla yolcu olsa, zarar etmezdik" diyorlar. Bunun nedenlerini masaya yatırdığımızda, şu tespiti yapıyor kaptanlar:

"Belediyemiz buraya bir prefabrik yer yapsa, yolcuların beklemesi için... Buraya gelen yolcular, o kapalı alanda yağmurdan, çamurdan, sarhoştan korunsalar... O zaman çok iyi olurdu." Bunu söyledikten sonra da ekliyor kaptanlar: "Beykoz Belediyesi bir yer yapmasa da en azından izin versin, biz yapalım. Parası neyse verelim. Yeter ki burası daha güvenli bir yer olsun. Yolcu buraya gelip beklemiyor, gidiyor."

Köprünün tamir nedeniyle bakıma alındığı geçtiğimiz aylarda, hemen her gün dolu takalarla karşıya geçtiklerini anlatıyor kaptanlar. "Tarık Akan, Yeşil Salkım, Burak Kut... Herkes burada sıradaydı. Ne zamanki köprü tamiratı bitti yine aynı döngüye girdik. Gelir gideri karşılamıyor. Beykoz-Yeniköy hattını yapmasak, orada müşteri olmasa, çok zor işimiz. Ancak buraya nöbete gelen tekne sahipleri de hep isteksiz geliyorlar. Yolcu yok" diye yakınıyorlar.

Bu sırada tekne gidiyor ve geri geliyor. “Dost Beykoz olarak, 9.30 seferini de takip edelim, bir iki röportaj daha yapalım” diyoruz. Olmuyor:

Paşabahçe - İstinye seferini yapan 9.30 seferine sadece 1 yolcu biniyor

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: İstinye, Motor, Paşabahçe, Tekne, Yolcu, Beykoz

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"