Makaleler

Bir Yassı Ada celsesi

2014.07.22 00:00
| | |
7434

Bundan 64 yıl önce tanık olduğum aşağıdaki olayı siz okurlarımıza aktarıyorum;

27 Mayıs 1960 tarihini takip eden süreçte Yassı Ada Mahkemeleri’nde ki duruşmalar halka açık tutulmuştu. Radyolardan halk duruşmaları izleyebiliyordu. Aynı zamanda dileyenDolmabahçe de saatli kulenin bulunduğu meydandaki irtibat noktasına başvurup kaydını yaptırıyor ve askeri deniz ulaşım aracı ile duruşmalara izleyici olarak katılabiliyordu. Herkesgibi ben de başvuruda bulundum. Dolmabahçe’de ki Saatli Kulenin bulunduğu noktadan hareket eden deniz ulaşım aracı ile Yassı ada’ya vardık. Hangarımsı büyük bir salondan içeri girdik. Giriş kapısının hemen sağ tarafında halkın izlemesi için ayrılmış anfideki yerimi aldım.        

Az sonra Adnan MenderesCelal Bayar olmak üzere tüm yargılananlar bulunduğumuz yere göre sol taraftaki salona giriş yerinden itibaren gözüktüler. Tek sıra halinde önümüzdengeçerek tam karşımızdaki kürsünün önündeki yerlerini aldılar. Hâkim Salim Başol’unradyolardan ezberlediğimiz (Sanıklar getirildiler. Bağlı olmayarak yerlerini aldılar) sözleri ilecelseyi açtı.        

Benim tesadüf ettiğim celsede sanık bakanlar savunmalarını yapıyorlardı. Savunma sırası gelen her bakan söze başlarken önce Başbakan Adnan Menderes’i çok ağır bir dille suçluyor sonradan şahsına ait savunma kısmına geçiyordu. Sanki Adnan Menderes’i ne kadar suçlarlar ise kendileri de o kadar aklanmaya kavuşacakmiş gibi… Bakanlardan bir tanesi savunmasına başlarken Adnan Menderes’i o kadar ağır şekilde suçladı ki, mevcut suçlama karşısında Hâkim Salim BaşolAdnan Menderes’e hitaben (Bak senin için ne diyor ?) diye sordu. Ayağa kalkan Menderes’in cevabı ; (Sayın hâkimim, bu bakan vaktiyle en iltifatkar bakanlarımdan biri idi. Şimdi böyle söyleyebilir) dedi ve yerine oturdu. Bir anda salon derin bir sessizliğe büründü. Ortalıkta çıt çıkmıyordu

SONUÇ OLARAK; 

Adnan Menderes’in açıkladığı gibi ikbal dönemi esnasında bakanlarının başvekile son derecede iltifatkar olmaları, siyaset âleminin cilvesi olmaktadır. Neticede ibret vericigeçmişten ders almayanlar, tarihin tekerrürünün kurbanı olmaktan kurtulamazlar.

Anahtar Kelimeler: Ferda Kazancıbaşı, Dost Beykoz, Yassı Ada, Dolmabahçe

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"