Makaleler

Bir parmak BAL

07.03.2016 19:01
| | |
3133

Bu sezon futbol liglerinde Beykozumuzu en üst ligde temsil eden takımımız Paşabahçespor kulübümüz.

Takımımız geçtiğimiz yıl başarılı bir sezon geçirerek tarihinde ilk defa Bölgesel Amatör Lige(BAL)yükseldi. Genç başkan Coşkun Okur önderliğinde BAL’e yükselen takımımız lige oldukça iyi başlayarak 4 hafta sonunda 9 puan almayı başarmıştı. Fakat daha sonra aldığı arka arkaya mağlubiyetlerle orta sıralara gerileyen takımımız Gökhan Baladin hocanın takımın başına gelmesiyle yeniden üst sıralara yükselmeyi başardı. BAL zor bir lig. İlginç bir statüsü var. Ligde 4.sırayı alsanız bile ligden düşebiliyorsunuz. Bu grupta Marmara Bölgesinden ve Karadeniz Bölgesinden takımlar bulunmakta. İstanbul bu ligde 5 takımla temsil edilmekte.  Paşabahçespor haricinde bu ligde 4 İstanbul takımı daha var. Statüye göre Paşabahçespor öncelikle son 2 sırada bulunmamalı. Yoksa ligden düşüyor. Takımımızın artık son 2 sırada olma ihtimali yok ama İstanbul takımları arasında son 2 sırada da olmaması lazım. Olursa maalesef yine küme düşüyor. Yani İstanbul takımları arasında en azından ilk 3 takım arasına girmesi lazım. Eğer 3.olursa Süper Amatör Ligden bir takımla BAL liginde kalması için play out oynayacak. Diyelim ki İstanbul takımları ligi ilk 5 sırada bitirsin.4. ve 5. küme düşüyor. 3. Play out oynuyor. 2.direkt olarak ligde kalırken ligi ilk sırada bitiren takım 3.lige çıkmak için diğer grup liderleriyle play off oynayacak. Anlayacağınız gibi oldukça karışık bir statüsü var bu ligin.

BAL ligi kağıt üzerinde amatör lig ama oynanan futbol olarak tamamen profesyonel bir lig. Çok ciddi bütçelerle mücadele eden takımlar var. İl takımları var. Milyonlarca lira harcayan takımlar var. Binlerce seyirciye oynayan, modern stadları olan takımlar var. Belediyelerin desteğini almış kulüpler var. Çok zorlu İstanbul takımları var.  Kısaca adı Amatör ama kendisi tamamen profesyonel olan bir lig. Takımımız bu ligde bütçesi en kısıtlı kulüplerden birisi. Gruptaki 14 takım içerisinde en az harcama yapan kulüplerden birisi.  Ayrıca tecrübe olarak ta rakiplerinden oldukça geride. Bu ligde 5-6 yıldır mücadele eden takımlar var.

Yukarıda yazdığım nedenlerden dolayı takımımızın işi hiçte kolay değil. Şu anda 35 puanla liderden 6 puan geride. İstanbul takımları içerisinde 3.sırada. Ligi bu şekilde bitirirse play out oynayacak. Hemen gerisinde diğer bir İstanbul takımı 32 puanlı Leventspor var.  Paşabahçespor’un kesinlikle Leventspor’un sıralamada altına düşmemesi lazım.  Paşabahçespor’un üzerindeki İstanbul takımının 39 puanı var.  Eğer  Paşabahçespor  bu rakibini geçerse direkt olarak ligde kalıyor. Her puan her gol  çok önemli.

Ama biz takımımıza sonuna kadar inanıyoruz. Paşabahçe stadında bazen sayıları binleri bulan seyircimiz var. Ama bu seyircinin her maç tribünleri doldurması lazım. Bu acemilik senesinde takımımızın yanında bulunmak zorundayız. Takımımızın ligde kalması için yönetimle beraber,tüm Beykoz spor camiasının takımımızın yanında bulunması lazım. Nasıl Küçükköyspor maçında tüm Beykoz spor kamuoyu Beykoz 1908 kulübümüzün arkasında durdu ve Paşabahçe Stadını doldurduysa Paşabahçesporumuzun maçlarında da takımımızı desteklemek için tribünleri doldurması lazım. Takımımıza sahip çıkıldığını göstermek için Coşkun başkanın yanında tribünlerde bulunması lazım. Bu güzel ilçeye BAL ligi yetmez. Bu ilçenin profesyonel liglerde temsil edilmesi gerekir. Bunun için Basın Kuruluşlarının, Sivil Toplum Kuruluşlarının, Beykoz Kulüplerinin ve taraftarların takımımızın ve oyuncularımızın yanında bulunmaları gerekir. Gerçekten bu sene geçiş senesi. Eğer küme düşmeden bu seneyi atlatabilirsek; önümüzdeki yıllar ilçemiz futbolu çok daha iyi olacaktır.

Son söz olarak Federasyon kayıtlarında Bölgesel Amatör Lig taraftarın dilinde BAL ligi olan bu ligde mutlak surette kalmayı başarmalıyız.

Kısaca bu yıl ağzımıza çalınan bir parmak (BAL) olmasın.

Sağlıcakla kalın. Görüşmek üzere.

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"