Eğitim

Bir kırtasiye dükkanından ötesi

Bir kırtasiye dükkanından ötesi
02.06.2015 20:29
| | |
9909

Beykoz Kavacık'ta faaliyet gösteren Gülceren Kırtasiye, her yıl onlarca Beykozluyu iş sahibi yapıyor ve yüzlerce çocuğa resim sanatını öğretiyor.

Kavacık Otağtepe'de bulunan Gülceren Kırtasiye, yılsonu sergisini onlarca öğrencisiyle birlikte Kavacık Borsa İstanbul İlkokulu bahçesinde açtı. İşletmeciliğini Sevda Altıparmak'ın yaptığı Gülceren Kırtasiye, bir kırtasiyeden daha fazlasını adeta bir STK ciddiyetiyle gerçekleştiriyor. Beykoz'un en büyük STK'larından olan TEGV ve TOFD ile de birlikte çalışan; Hayvanları Koruma Derneği'ne gönüllü destek veren Gülceren Kırtasiye, dükkânın altında bulunan atölyesinden her yıl onlarca öğrenciyi mezun ediyor.

Derya ve Sevda Altıparmak kardeşler, Beykozlu öğrenciler ve velileriyle el ele vererek, hem çocuklara resim sanatını öğretiyor hem de annelerini meslek sahibi yapıyor. Birbirinden ünlü isimleri zaman zaman dükkânında ağırlamanın onurunu yaşayan Gülceren Kırtasiye İşletmecisi Sevda Hanım ise alçakgönüllü tavırlarıyla dikkat çekiyor. Sergi açılışında yaptıkları resimlerle ve gururla poz veren minikler ise yıl boyunca Gülceren Kırtasiye'nin atölyesinde hem eğleniyor hem de resim yapmanın inceliklerini öğreniyor. Beykoz'un yakından tanıdığı isimler olan İSMEK'in Kanlıca ve Yavuztürk şubelerinde görevli Resim Öğretmeni Fatma Güllü ile Ahşap-Seramik Boyama Öğretmeni Bilge Büyüktürk ise hem yetiştirdikleri öğrencilerin hem de meslek-iş sahibi yaptıkları velilerin gururunu birlikte yaşıyor.

‘Çocuklara resim, annelere boya kursu…’

Sevda Altıparmak... 1969 Kanlıca doğumlu ve Beykozlu bir ev hanımı... Daha önce 5 yıl boyunca öğretmenlik yapmış olsa da kızına bakacak kimse bulamadığından, yıllar öncesi kendisini 'hobi' amaçlı olarak kurslara katılmaya veriyor. Kızı büyüdüğünde ise bundan tam 10 yıl önce Kavacık Otağtepe'de kızıyla aynı adı taşıyan Gülceren Kırtasiye'yi kuruyor. Yalnızca kırtasiye dükkânı olsun istemediği dükkânında bir atölye inşa eden Sevda Hanım, kız kardeşi Derya Altıparmak ile birlikte Beykoz için son derece önemli bir işe girişiyor: Atölyede çocukların resim yapmasını üstelik de onları eğlendirerek öğreten Sevda Altıparmak, bu sırada ahşap-seramik kurslarına da anneleri dâhil ediyor. Sessiz sedasız çalışmalarını yıllarca sürdüren Sevda Altıparmak ve Gülceren Kırtasiye'yi bilenler, burada gerçekleştirilen işlerden duydukları hazzı ve memnuniyeti etrafındakilerle paylaşıyor. Gülceren Kırtasiye'nin ise bundan sonra hiçbir zaman dükkânından çocuk sesi ve kahkahası eksik olmuyor.

‘MFÖ Grubu üyesi Fuat Özkan da zaman zaman Gülceren Kırtasiye’ye geliyor…’

Geçtiğimiz Şubat ayında kaybettiğimiz Türkiye'nin yetiştirdiği en iyi edebiyatçılarından birisi olan Yaşar Kemal de sağlığında, resim yapacak malzemelerini Gülceren Kırtasiye'den temin ediyor. Yine Türkiye'nin en ünlü rock gruplarından birisi olan MFÖ'nün F'si Fuat Özkan da zaman zaman Gülceren Kırtasiye'ye gelerek alışveriş yapıyor, atölyedeki çalışmaları takip ediyor. Dost Beykoz ise Gülceren Kırtasiye'nin atölyelerinde yıl boyunca çalışarak, güzel resimlerini sergileyen öğrencilerin işlerini, zevkle takip ediyor.

Kavacık Borsa İstanbul İlkokulu bahçesinde gerçekleştirilen ve yine bizzat öğrenciler tarafından açılışı yapılan sergide ise şu isimlerin eserleri yer alıyor:

Buğday Balcıoğlu

Ayberk Özkan

Özge Güllü

Azra Giriş

Ceren Şeker

Çiğdem Özkan

Cansu Akbori

Elifsu Yoldaş

Elif Berra Şeker

İrem Yiğit Kanber

Pelin Karakaya

Serra Gören

Sude Kaya

Zeynep Gören

Zeynep Gündağ

Aycan Karayemişoğlu

Aybüke Karaman

Ceren Çorbacı

Doruk Şakul

Ecem Şahin

Esma Kurfeyiz

Lâl Tosun

Pelin Öker

Selin Alış

Simge Odabaşı

Yusuf Sakallıoğlu

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Kavacık, Otağtepe, Gülceren Kırtasiye, Borsa İlköğretim Okulu, Resim Sergi, Sevda Altıparmak, Fatma Güllü, Bilge Büyüktürk, Derya Altıparmak

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"