Makaleler

Bir Facebook reklamının düşündürdükleri

10.01.2017 21:31
| | |
4247

Merhaba Dostlar.

Geçtiğimiz günlerde Facebook üzerinde bir reklama denk geldim. Bu reklam Facebook reklam hizmetlerinin sunduğu bölgesel bir reklamdı. Yani bu sistemde reklam vermek istediğiniz konumu seçip oluşturduğunuz reklamı sadece o bölgedeki insanlara gösterebiliyorsunuz.

Reklamı veren şirket, ev veya araç almak isteyenlere kendi oluşturdukları sistemle bir ödeme planı oluşturup ev sahibi yaptığını belirtiyor. Sistemle bir alakam olmadığı için bir yorum yapamayacağım. Zaten bahsetmek istediğim konu da bu değil.

Şirket anladığım kadarıyla İstanbul’da her bölgeye ayrı ayrı reklam vermiş ama reklam içeriğini değiştirmemiş. Haliyle, Beykoz’da bu sistemle ev sahibi olabilirsiniz dendiği için reklama vatandaşlarımız farklı farklı yorumlar yapmışlar.

Bazı vatandaşlar imar konularından bahsetmiş, bazıları siteyi nereye yaptınız? Gelelim görelim demiş. Bazıları da kendileri ve Beykoz’la ilgili umutsuz bir gelecek portföyü çizmiş. Hasılı şirket normal bir reklam vermiş ama Beykoz halkının ruh hali yorumlara öyle negatif yansımış ki reklam farklı bir hal almış.

Tabi ki bu ruh halinin ortak bir geçmişi var. Yıllardır imarsız ve kaçak diye tabir edilen evlerde Beykoz halkı yaşamını sürdürmekte. Bu evlerde çoluk çocuk sahibi olup şimdi aynı evlerde torun sevenler yadsınamayacak kadar fazladır. Yani örnek olarak bundan 40 sene önce konuşulan ‘tapu’ veya ‘imar’ sözcükleri değerini hiç yitirmeden konuşulmaya devam ediyor. Bunların üzerine son dönemlerde de önce ‘kentsel dönüşüm’ sonra da 2B kavramları eklendi.

İmar ve tapu sorunu yıllardır Beykozluların psikolojisini zaten bozmuştu ama ben kendi adıma düşünüyorum hiçbirimanevi olarak son yılların meşhur konusu 2B kadar zarar vermemişti.

Çünkü, 2B arazileri araya nifaklar bile soktu. 50 yaşın üzerinde insanların akraba ve kardeşleriyle mahalle ortalarında kavga etmelerini mi dersiniz, birbirlerine ortalık yerde küfretmelerini mi, yoksa mahkeme kapılarında sürünmelerini mi? Ne tarafından tutarsanız elinizde kalıyor. Her 2B arazisi olan aynı sorunu yaşıyor demiyorum ama çok sayıda örnek var bununla ilgili.

Halbuki hatırlarım önceden bu bölgede tapusuz-imarsız yerlerinde oturan, kapısında eski araçları olan insanlar daha mutluydu. Şimdi çoğu Beykoz’u da terk etmiş durumda.

Bu sorunlara ek olarak, Beykoz geneli herkesin şikayet ettiği diğer sorunları yani çöp sorunlarını, başıboş köpekleri, mahalle aralarındaki fen işlerinin yetersizliği gibi konulara ise hiç girmiyorum. Keza, Beykoz geneli ulaşım sorununu da hep yaşadı. Düşünsenize başka ilçelerde insanlar kapısının önüne metro durağı geldi diye sevinirken, Beykoz halkı minibüs hattı geldi diye seviniyor.

Hasılı anlatmak istediğim, yukarıda bahsettiğim durumdaki Beykoz halkı o kadar dolmuş ki bir reklam paylaşımına bile dertlerini, gelecek planlarını yorumlar olmuş. Beykozlular ruhsal bunalım yaşıyor demiyorum ama yazdıklarımız ruh halimizi yansıtır olmuş.

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"