Bir Cumhuriyet çınarı daha devrildi

  • Güncelleme: 29.04.2014 00:11
  • Okunma: 5611 kez
  • Yorum: 0
Beykoz'u kendilerine yurt edinen vatandaşlarımızdan hayatta kalan 2 isimden biri olan Hüsniye Sakal Hakkın Rahmetine kavuştu.
Bir Cumhuriyet çınarı daha devrildi

Kurtuluş Savaşının ardından Selanik Türkleri ile İstanbul'daki Rumların yer değiştirmesinin ardından, yaşanan mübadele döneminde Beykoz'u kendilerine yurt edinen vatandaşlarımızdan hayatta kalan 2 isimden biri olan Hüsniye Sakal Hakkın Rahmetine kavuştu.

1913 yılında Selanik-Drama Doğumlu olan son Muhacir Hüsniye Sakal, Cumhuriyet tarihi boyunca tüm Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık yapanların dönemini yaşamıştı.

Osmanlı İmparatorluğu vatandaşlığından, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığına geçiş sürecinin en canlı tanıklarından biri konumunda olan Hüsniye Sakal'ı Dost Beykoz olarak, 2011 yılında Mahmutşevketpaşa Köyü'ndeki evinde ziyaret etmiş, bayram vesilesi ile yapılan ziyarette, 4. kuşak torunlarından Yusuf İslam Sağdıç'ın Sünnet gününde de heyecanlı halini aile bireyleri ile birlikte görüntülemiştik.

Hüsniye Sakal Mahmutşevketpaşa Köyü'nde Selanik den göç eden mübadele zamanı insanlarından Beykoz'da hayatta kalan 2 isimden biri konumundaydı.

Hatta Selanik'i anımsayan, hatırları olan ve bunu aile fertlerine aktarabilen tek kişi olarak bilinmekteydi. Sakal'ın vefatının ardından Mehmet Batalay, Köyde Selanik Mübadelesinden hayatta kalan tek isim oldu. Hüsniye Sakal Mahmutşevketpaşa Köyü Camii'nde kılınan Cenaze Namazının ardından Köy Mezarlığına defnolundu.

Dost Beykoz / Talip Ercan

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz