Makaleler

Beykozspor müzesi ve Beykoz milletvekili

2014.07.28 00:00
| | |
41683

Evet, 104 Yıllık Çınar’dan bahsediyoruz yani Beykoz Spor Kulübü’nden…
Bu kez futbol ya da basketbol takımlarının müsabakalarına ilişkin bir değerlendirmede bulunmayacağım. Derdimiz, sıkıntımız ve konumuz Beykoz Spor Kulübü’nün İbrahim Kelle Caddesindeki Binasının durumunun ne olacağı. Bu konuyu geçtiğimiz günlerde gerçekleşen BİSK kahvaltısında Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e de sordum. Konuyu Gençlik Spor Bakanı Suat Kılıç’a 2 kez anlattığını söyledi. Hatta, “Konu Bakan Beyin ne kadar gündeminde bilemem!” diyerek kendi açısından olaya açıklık getirdi.
 
Sayın Bakanın medyaya yansıyan Türkiye’nin dört bir yanında yapılmakta ve yapılacak olan stat projelerine ilişkin çalışmaları var. İnşallah bir gün vakit bulur da Türk Sporunda Beykozspor adı ile bilinen bir asrı aşan mazisi olan bir kulüp var ve bu kulübün yıllardır kullanmakta olduğu bizim de yetkimiz olan bir binası vardı. Acaba ne halde şimdi? sorusunun cevabını arar. Evet, Başkan Çelikbilek 2 kez mesajı iletmiş de o mesaja ne zaman dönüleceği meçhul.
 
Değerli dostlar bizim yani bu ilçede oturanların en büyük sıkıntısı ne söyleyeyim mi bir tane bile Beykoz’dan çıkma bir milletvekilimizin olmayışı. Geçmiş dönemlerde evi Beykoz’da olan birçok siyasetçi, milletvekili vardı da Beykoz’la ilgileri yoktu. Aklıma ilk gelen isimlerden biri Kahramanmaraş Milletvekili olup Burunbahçe’nin üst tarafındaki evinde ikamet eden Ali Doğan oldu. Sonrasında Ülker Grubunda CEO olmuştu. Beykozlu olarak tanıdığımız isim ise çok uzun yıllar öncesinde yine Anavatan Partisi’nden seçilip meclise giden Kavacıklı Osman Ceylan idi. Bu sebeple Beykoz öksüz-yetim-gariban-sahipsiz… Siz bunlara ne ilave ederseniz edin ancak gerçek ortada.
 
Bilirsiniz ki siyasi mevzulara girmekten hiçte hazzetmem ancak, Bir tane Beykoz’dan çıkacak milletvekilimiz olmayacak mı? demekten kendimi alamıyorum. Yazık yahu… İstanbul’dan seçilme garantili yerlere yaza yaza bitiremediler adayları, anlı şanlı İsimleri. 2B konusu, işsizlik konusu, o konu bu konu sürüsüne berekette muhatap olacak kimse yok.
 
ATATÜRK KUPASI ÖNÜNDE FOLKLOR EĞİTİMİ!
 
Başa dönecek olursak ben Beykoz Spor Kulübü’nün eski yaşlı binasında çok bulundum. Kulüp müdürleri ile birçok kez muhabbetim oldu. Sıkıntılı anlarımda o köhnemekte olan binanın Müze Bölümüne geçer; kupaları, madalyaları ve şiltleri inceleyerek dertlerimden uzaklaşmayı yeğlerdim. Tamam birisi geldi, Ben bu binayı adam akıllı bir şekle sokacağım, sonrasında yıllarca kullanılacak bir Kulüp Binası ortaya çıkacak niyetiyle bir şeyler yapma gayretinde oldu. Sayın Zeki Aksu’yu sevin ya da sevmeyin, Beykoz’u düşürdü, şöyle yaptı, böyle yaptı diyebildiğiniz kadar deyin de o kulüp binasının suçu ne? Oraya harcanan paralar milli bir servet değil mi? O kulüp binasında Beykozspor tarihine geçmiş, ilçenin en büyük sosyal aktivitelerinden birisi olan spor dalında değişik yarışmalarda getirenlerin kupa, madalya, şilt ve başarı belgesi şimdilerde hangi depoda çürümekte. Onların alın teri, yıllarca çalışıp çabaladıktan sonra kazandırdıkları Beykoz’u sevince boğan birinciliklerinin, şampiyonluklarının göstergeleri nerede? Ve de Recep Şahin Köktürk Spor Salonunda hafta sonu Folklorcuların çalışmalarını takip eden Büyük Atatürk Kupası, ki folklor eğitimi alanlar bile bu kupa ne ola ki acep? Sorusunu eminim ki yöneltmekte. O Kupa ne zaman yeniden açılacak kulüp müzemize konacak.
 
 
Kabaca Beykoz Spor Kulübü binanın yer sahibi Beden Terbiyesi İl Spor Müdürlüğünden izin almış, bina yıkılmış, sonrasında demir kolonlar ile güzel bir ana gövde ortaya çıkarılmış. Sonrasında maddi sıkıntı belirmiş yarım kalmış. Ve ilgili kurum da, Sen burayı yıktın da yapamadın dercesine elinden almış her şeyi.
 
KONUYU BAKAN BEY NEZDİNDE TAKİP EDECEK BİR MİLLETVEKİLİMİZ YOK MU?
 
Kimseye sormadan araştırmadan anladığım durum vaziyet bu. Şimdi bir ara binanın Beykoz Belediyesine devredileceği, onun da bir bölümünü Beykoz Spor Kulübüne tahsis edip değişik şekillerde binayı değerlendireceği konuşuldu. En azından Kulüp Müzesini açmak bu kadar mı zor? İlgili bakanlık buraya bir inceleme heyeti gönderip son kararı verse bu kadar zor mu?
 
Zor çünkü konuyu takip edeceğiniz bir bölge milletvekili pardon Beykoz’dan çıkan bir milletvekili yok. Ankara’ya değişik vesilelerle giden heyetleri de çay-kahve içip gönderiyorlarmış, ben diyenlerin yalancısıyım. TBMM çatısı altında değişik illerden ilçelerden vatandaşların taleplerini gündeme taşıyan milletvekilleri var. Çok affedersiniz ancak, herhangi bir Anadolu ilçesindeki bir tek vatandaşın tavuğu çalınınca meclis gündemine gelmediği kaldı.
 
Hey kardeşim ne saçmalıyorsun biz hangi gündemlerle uğraşıyoruz, senin yüce Meclisten talebine bak, milletvekillerinden vakitlerini ayırıp ta ‘Beykozspor Kulüp Binası ne olacak?’ sorusunu gündeme taşımasını en azından ilgili Bakana Soru sormasını bekliyorsun. Hepten saçmaladın. Ben saçmalamazsam, sen saçmalamazsan, o saçmalamazsa çözülür mü sorunlar!!! Sahi bir Beykoz Milletvekilimiz ne zaman olacak a dostlar…

Anahtar Kelimeler: Talip Ercan, Beykoz, Dost Beykoz

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"