Beykozlunun gözünden Türkiye erkekleri

  • 1
  • 28489
Beykozlunun gözünden Türkiye erkekleri
Beykozlunun gözünden Türkiye erkekleri
Beykozlunun gözünden Türkiye erkekleri
Beykozlunun gözünden Türkiye erkekleri
Beykozlunun gözünden Türkiye erkekleri
Beykozlunun gözünden Türkiye erkekleri

İzmir'in kızları güzel ama nerenin erkekleri yakışıklı? Dost Beykoz, ilçedeki yöre dernek başkanlarına kendi yörelerinin erkeklerini sordu

Türkiye'nin neresine gidilirse gidilsin, değişmeyen bir söz vardır: "İzmir'in kızları güzeldir" denir. Bu sözün kökeni araştırıldığında ise çok da sağlıklı bir bilgiye ulaşmak kolay değildir. “Bir zamanların tescilli güzelleri hep İzmir'dendi...” şeklinde bir 'şehir efsanesi' olsa da son yıllardaki tescilli güzellerin çoğunluğunun İzmir'den çıktığını söylemek pek de kolay görünmemektedir. Son Türkiye Güzeli Amine Gülşe; İsveçlidir. 2013 Türkiye Güzeli Ruveyda Öksüz İstanbullu, 2012 Güzeli Açelya Samyeli Danoğlu Almanya doğumlu; 2011 Güzeli Melisa Pamuk ise Hollanda doğumludur. Meşhur güzellerden Merve Büyüksaraç Ankara, Hande Subaşı Ankara, Azra Akın Hollanda; Ayşe Hatun Önal ise Adana doğumludur. Son yıllarda İzmirli olan tek güzel olarak akıllarda 2007 Türkiye Güzeli Selen Soyder kalmıştır.

‘Karslı mı? Giresunlu mu? Çankırılı mı? En yakışıklısı hangisi?’

Tüm bunlara rağmen, "İzmir'in kızları güzeldir" sözü genel kültürümüze işlenmiştir ve değişmesi de zor gibi görünmektedir. Dost Beykoz, 'Türkiye'nin güzel kızları İzmir'de ise yakışıklı erkekleri nerededir?' sorusunu düşündü ve ilçedeki yöre derneklerine giderek, bu sorunun yanıtını aradı. Beykoz'un yöre derneği başkanları ise oldukça ilginç yanıtlarla Dost Beykoz'u karşıladı. Kimisi 'Elbette bizim yörenin insanı yakışıklıdır' dedi... Kimisi 'Yakışıklı olanı da var, olmayanı da var' dedi... Kimisi de 'Önemli olan dış değil, iç güzellidir' diyerek, düşüncelerini ifade etti.

Kastamonu erkeği hastır, saftır… Karadeniz’in erkeği azıcık serttir… Artvinliyle evlilik ise ömre bedeldir… İşte Beykoz'daki yöre dernekleriyle yaptığı görüşmelerin sonuçları:

Sivaslılar Derneği Başkanı Özer Güneş

"Yani aslında öyle bir soru sordunuz ki, pek benim ilgi alanıma da girmiyor. Sivas'ta yakışıklı olan da vardır, olmayan da vardır. Ama bizim gençlerimiz temizdir. Sivas'ın erkeği güvenilirdir. Sözünün eridir. Yuvasına sadıktır. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim..."

Giresunlular Derneği Başkanı Fuat Kuş

"Giresunlu erkeği için yakışıklı diyebiliriz aslında... Benden belli olmuyor mu? Giresunlu erkeği diğer memlekettekilere oranla daha uysaldır. Bunu söyleyebiliriz. En belirgin farkı bu… Bir de geçtiğimiz günlerde bir araştırma sonucu yayımlandı, biliyorsunuz: 'Türkiye'de yaşam ömrü en yüksek il Giresun!' diye... Bizde fındık var, çay var... Dolayısıyla Giresunluyla evlenen kızların da ömrü uzun oluyor, diyebiliriz..."

Kastamonulular Derneği Başkanı Süleyman Çalık

"Yani, kim çirkinliği kabul eder ki? Herkes kendisini güzel bulur. Ama diğer memleketlerden farkını soruyorsan şunu söyleyebilirim: Kastamonu erkeği hastır, saftır. Şapka Devrimi neden Kastamonu'da yapıldı? Çünkü Kastamonulular, devletine milletine bağlıdır. Öyle başkaldırmaz. Çanakkale'de on binlerce şehidimiz var. Bir köyde tüm erkekler Çanakkale'ye gidip cephede can verdiği için hiç erkek kalmamıştır, ismine de 'Ersiz' köy denmiştir. Sadece kadınlar var köyde... Ama bazı sözler de yanlış anlaşılmış, mesela 'Taş düşebilir, ayı çıkabilir' sözünün altında bir hikâye vardır. Zamanında madende çalışan birisi mola diye dışarı çıkmış, taşların düştüğünü görünce de öyle bir tabela yazmış: 'Taş düşebilir' diye. Yani insanları uyarmak için... Aslında tabelanın ne demek bile olduğunu belki de diğer memlekettekiler, ildekiler bile daha fark etmeden; Kastamonulu bir düşünceli adam bulmuştur bu işi. Kastamonulular iyi insanlardır. Kastamonulu erkekle evlenen kız pişman olmaz."

Artvinliler Derneği Başkanı Mehmet Uzun

"Herkes kendine göre güzledir. Artvin'in erkeği de güçlüdür, beceriklidir, dosttur. Merttir... Kesinlikle merttir, delikanlıdır. Kazık yemezsin... Artvin'de genel kural vardır. Tarih boyunca bakarsan her yerde bir vatan haini çıkmamıştır; bizde yoktur. Artvin'de İstiklal Mahkemesi'nde yargılanan tek Artvinli yoktur. Artvin’in coğrafyası zordur. Yaşamanın zorluğuna alışmış olmalı... Artvinliyle evlenen 'İyi ki Artvinliyle evlendim!' der. İsmet Acar'ın sözüdür: 'Ev alırken komşuya bak, komşunun da Artvinli olanına bak' diye... Artvin'de 2 tane hapishane vardı; en az suç işlenen il olduğundan 1'i kapandı. Diğerinde de bildiğim kadarıyla son 1 yıldır 2 kişi geldi, 1'i kız kaçırma mevzusundan... Artvin'de daha geçen yıla kadar trafik ışığı yoktu... Tek bir kaza da yaşanmadı. İnsanlar birbirlerine trafik ışığı olmamasına rağmen yol verirlerdi. Şimdi trafik ışığı geldikten sonra, ışığın konulduğu yerde kazalar başlamış ve oradaki vatandaşlar dilekçe vermişler: 'Kaldırın bu lambaları' diye. Işık yokken daha rahatmış Artvinliler..."

Kars-Ardahan-Iğdır Derneği Başkanı Metin Yıldız

"Bizim erkekler yakışıklıdır. En önemli özelliğimiz de Türkiye'nin küçük bir örneğini yaşatıyor olmamızdır. Biz, Kars-Ardahan-Iğdırlılar olarak Türkiye'nin tüm bölgelerinden etnik özellikleri bünyemizde barındırırız. Evin kapısında Türkçe konuşursun, içeri girer Kürtçe konuşursun. Bizim erkeklerle evlenen kızlar, nereli olursa olsun rahat eder. Yabancılık çekmez. Erkeklerimiz içtendir, samimidir. İçten sever, yürekten sever; gerçekten sever. Üstelik Kars-Ardahan-Iğdır erkeği karısını, çocuğunu kendinden fazla düşünür. Baba olarak fedakârdır."

Çankırı Derneği Başkanı Bilal Karabacak

"Çankırılı erkeğin yakışıklısı da var, yakışıklı olmayanı da var. Ama diğer memleketlerden ayıran özellikleri de var. Çankırılı erkek, evine bağlıdır. İşten eve-evden işe gider. Çankırılı erkekle evlenen kız, bu anlamda çok rahat eder. Ancak azıcık da Anadolu erkeğidir. Biraz serttir Çankırılı erkeği... Şunu da söylemek gerekiyor: Eğer Çankırı'ya giderse gelin hanım, orada da yabancılık çekmez. Eğer dışa dönükse, Çankırılı kadınlarla iyi anlaşır. Kendisini dışlanmış hissetmez"

Rizeliler Derneği Başkan Yardımcısı Sinan Kavrak

"Yakışıklılık derken... Tarkan'a bakacaksın, acaba yakışıklı mı değil mi anlayacaksın... Şaka bir yana önemli olan insanın yüreğinin güzelliğidir. Rize erkeği nasıldır; Rize erkeği Karadeniz gibidir... Kudurdumu kudurur... Rize erkeği, Rize'nin dağları gibidir... Kaçkar gibidir... Zordur... Rizeli erkek serttir. Vatan konusunda, din konusunda kanının son damlasına kadar savaşır. Gözünü kırpmadan canını bile verir. Ancak Rize'de hiyerarşi de vardır ve bu anlamda Rize'ye gelin gidip yerleşen ve Rizeli olmayan zorluk çekebilir. Ben özeleştiri yapayım: Rizeli erkek karısına hak ettiği değeri vermez. Rize'ye giden de Rizeli kadın da bu anlamda zorluk çeker. Rize'de kadın olmak zordur. Kadın olarak 'ana' değerlidir Rize'de... Analık önemlidir."

Doğu Karadenizliler Derneği Başkanı Emin Yavuz

"Şimdi bu yakışıklılık konusunda şunu söylemek gerekir ki, kalbi güzel olan herkes bana göre yakışıklıdır, güzeldir. Öyle yöre ayrımı yapmaya da gerek yok. Yoksa kıza bakarsın, güzeldir de eğer kalbi fesatsa ona nasıl güzel denilebilir? Ben doğma büyüme İstanbulluyum ama Doğu Karadeniz'e çok gittim, oradaki durumu analiz etme şansım oldu. Bir kere şunu diyeyim: Eskiyle yeni arasında büyük fark var. Yani eski kuşak biraz daha farklıymış. Mesela akraba evliliği çokmuş eskiden. Karadenizli bir erkek, evlenirken yine bir Karadenizliyle evlenirmiş. Şimdi artık eskisi kadar akraba evliliği de yok Karadenizli olması konusunda ısrar da yok. Burada şu da söylenmeli: Karadeniz olarak da değil, Doğu olarak bakmakta fayda var. Doğu'da kadın hep evde çalışan, bağda-bahçede çalışan kadın olarak kabul görmüş. Bu nedenle özellikle akraba evliliği Doğu'da daha yaygındır. Çünkü evlenecekken erkeğin annesi ister ki, töremizi, huyumuzu suyumuzu bilen bir gelin alalım. O da zorluk çekmesin, biz de çekmeyelim. Yine 'malvarlığı' konusu da önemli... 'Mal, yabancıya gitmesin!' kaygısıyla akraba evliliği çok yaygınmış. Hatta eskiden Karadeniz erkeğiyle kadını yan yana bile gidemezmiş. Kadın 5 metre gerisinden gelirmiş. Tabi, şimdi artık günümüzde bunlar kalmadı. Eskiyle yeni arasında böyle bir fark var. Yeni nesil Karadeniz erkeği bu anlamda daha farklı yetişmiş. Bir de Doğu Karadeniz'de hatta Karadeniz'de dikkat ederseniz, boşanma fazla yoktur. Karadeniz kadını fedakârdır, cefakârdır çünkü... Evini terk etmez. Ben bu anlamda da Karadeniz kadınına büyük saygı duyarım. Karadeniz erkeği için de 'vefa' çok önemlidir. Belki başka memleketin insanı kadını elden ayaktan düşü

nce terk eder ama Karadeniz erkeği öyle değildir. Kadın, elden ayaktan düştüğünde erkeği ona bakar. Sonsuza kadar bakar. Bu anlamda da Karadeniz erkeği vefalıdır."

Gümüşhaneliler Derneği Başkanı Şinasi Ata

"Gayet tabi yakışıklıdır Gümüşhaneli erkeği... En önemli özelliği de dürüstlüğüdür. Ama dürüstlüğü de sever. Yani dürüsttür de karşısındakinin de dürüst olmasını ister. Gümüşhane erkeğinin yüzde 90'ı evine bağlıdır. Ailesi için fedakârdır. Eğer bir kız Gümüşhane'ye gelin giderse, belki çok fazla sosyal anlamda zenginlik göremez ama dışlanmaz da... Gümüşhane’nin kadını içtendir. Samimidir. Dışlanmaz kesinlikle..."

Dost Beykoz / Özel Haber

Beykoz’u spor kenti yapacak
Önceki Beykoz’u spor kenti yapacak
AK Parti Beykoz İlçe Başkanı 2 ay sonra sokağa çıktı
Sonraki AK Parti Beykoz İlçe Başkanı 2 ay sonra sokağa çıktı
Yorumlar (1 Yorum)

murat sakal (10 yıl önce)

Güzel bir Haber olmuş ama Trakyalılar da Beykoz azımsanamayacak kadar var.Onlarıda ekleseniz iyi olurdu!

Yorum Yaz