Beykozlunun Beykoz'da kalması hayal oldu

  • 0
  • 43119

TÜİK verilerine göre İstanbul’da bir yıllık sürede konut satışlarına en çok düşüş gösteren ilçe ise yüzde 39 oran ile Beykoz oldu.

Konut fiyatlarının bölgeye göre, imar planına ve ekonomik duruma göre değişiklik gösterdiği ifade edilen açıklamada, Beykoz'da düşüşün ekonomik nedenlerden kaynaklandığına vurgu yapıldı.

2B ödemelerinde aksaklıklar yaşandı

Beykoz halkının 2B ödemelerinde aksaklıklar yaşadığına dikkati çekilen açıklamada,  "Beykoz gibi bölgelerde 2B ödemelerinde zorlanmalar var. Bu nedenle bu borçları ile beraber taşınmazlarını satışa çıkaranlar arttı. Hal böyle olunca da konut fiyatları geriledi." ifadelerine yer verildi.

TÜİK'in verilerini değerlendiren Hürriyet Emlak Satış Direktörü Çağrı Bozay, Beykoz'da konut fiyatlarının reel seviyeye ulaştığını dile getirdi.

Fiyatların düştüğü bölgelerde ise özellikle Beykoz’da son 10 yıllık dönemde arsa fiyatlarının fahiş yükselişi nedeniyle pahalı konut üretimi yapıldığını ve günümüz ekonomik konjönktüründe yatırımcı kesimin ilgi gösterdiği Beykoz'da konut alımından çok, farklı finansal enstrümanlar vasıtasıyla paraların değerlendirdiğini gördüklerini söyleyen Bozay, "diğer bir deyişle talep edenin fiyat motivasyonu ile arz edenin fiyat motivasyonu birbirinden zaman içinde çok uzaklaştığı için bu dönemde reel fiyatlara doğru bir iniş olduğunu söyleyebiliriz." dedi.

Beykoz’da konut satışında yaşanan yüzde 39 oranındaki düşüşün ilçenin imar yapısından kaynaklandığının ifade edildiği açıklamada, “Piyasada bir durgunluk var. Daha önce tapuda 15-20 işlem olurdu. Şimdi 5’i geçmiyor. Beykoz’da eskiden 2 milyon dolara satılan villalar şu an 1 milyon dolara kadar düşmüş durumda.” dedi.

Haber Merkezi

Kavacıkspor Beykoz’daki hazırlık maçında yenildi
Önceki Kavacıkspor Beykoz’daki hazırlık maçında yenildi
Anadoluhisarı İdmanyurdu tek puanla yetindi
Sonraki Anadoluhisarı İdmanyurdu tek puanla yetindi