Beykozlular TBMM’de komisyon kurdurdu

  • 0
  • 10323
Beykozlular TBMM’de komisyon kurdurdu
Beykozlular TBMM’de komisyon kurdurdu
Beykozlular TBMM’de komisyon kurdurdu
Beykozlular TBMM’de komisyon kurdurdu

Beykoz Uyuşturucuyla Mücadele Platformunun çalışmaları sonrası toplanan imzalar TBMM’ye teslim edildi.

Beykoz Kent Konseyi öncülüğünde kurulan Uyuşturucuyla Mücadele Platformu, ilçedeki STK’ların destekleriyle kurulmuş ve kısa zaman içerisinde 110 bin gerçek imza toplandı.

Vatandaşlarla bire bir görüşülerek toplanan imzalar, geçtiğimiz günlerde Platform üyeleri tarafından TBMM’de AK Parti, CHP ve MHP’nin önde gelen isimlerine teslim edilmiş, ardından da “Bu defa olacak” yorumları yapılmıştı.

Siyasi parti temsilcileri ise bugün parlamentoda konuyu gündeme taşıma kararı aldı. Tartışmalar devam ederken, “uyuşturucuyla mücadele” komisyonu kurulması teklif edildi ve Meclis’teki 4 partide bu konuda mutabık kaldı.

TBMM Genel Kurulunda, gelecek hafta, "uyuşturucu kullanımı ve uyuşturucuyla mücadele" konusunda araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin siyasi partiler arasında mutabakata varıldı.

Genel Kurulda, gündemdışı konuşmaların ardından grup önerilerine geçildi.

MHP'nin, kuraklık nedeniyle çiftçilerin uğradığı zararlar; HDP'nin "tutuklu muhaliflerin maruz kaldığı hukuksuzluklar" ilgili araştırma önergelerinin bugün ele alınması önerileri kabul edilmedi.

CHP ise "uyuşturucu kullanımıyla" grup önerisini geri çekti.

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, partiler arasında, bu komisyonun kurulması noktasında bir mutabakat oluştuğunu ve konunun gelecek hafta ele alınacağını söyledi.

- Dört parti “uyuşturucu komisyonu”nda mutabık kaldı

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, uyuşturucu madde kullanımının halk sağlığının yanında toplumun huzurunu ve güvenliğini tehdit eden ciddi bir problem olduğunu ifade etti.

Bu konuda 24. Dönem'de bir rapor hazırlandığını anımsatan Turan, ortak yaklaşımla, dört siyasi partinin ortak kanaatiyle, gelecek hafta yeniden bir komisyon kurulmasını talep ettiklerini söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, bu konuda konsensüs sağlanarak komisyon kurulmasının uygun olacağına ilişkin partiler arasında mutabakat sağlanmasının kendilerini de sevindirdiğini belirterek bu konuda geçen hafta öneri getirdiklerini hatırlattı.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, uyuşturucu kullanımının artışıyla ilgili HDP'nin defalarca önerge verdiğini belirterek bu anlamda komisyonun kurulmasının olumlu bir adım teşkil ettiğini dile getirdi.

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, bugün Danışma Kuruluna kendisinin katıldığını hatırlatarak, "CHP'nin grup önerisinin uyuşturucu ile mücadele konusunda olduğunu gördükten sonra bunu ortak bir öneri haline dönüştürme teklifimi ilettim. Kısa zamanda bu ortak iradenin çıkmasına ben de memnun oldum. Çok teşekkür ediyorum." dedi.

Haber Merkezi

Kavacıkspor zirveyi takibe devam ediyor
Önceki Kavacıkspor zirveyi takibe devam ediyor
Beykoz Din görevlileri bu gece final oynayacak
Sonraki Beykoz Din görevlileri bu gece final oynayacak