Kültür

Beykozlular şehitlerin izinde yürüdü

Beykozlular şehitlerin izinde yürüdü
2014.08.01 00:00
| | |
3124

Kars Sarıkamış Allahuekber Dağları'nda 98 yıl önce donarak şehit olan Mehmetçiği hatırlamak için düzenlenen, “Türkiye Şehitlerine Yürüyor” anma yürüyüşü 20 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleşti. Beykoz Belediyesi etkinlikte 3 otobüslük kafile il

Bu yıl 4.sü düzenlenen “Türkiye Şehitlerine Yürüyor” Anma etkinliğine,  İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile birlikte yurdun dört bir yanından 20 bini aşkın insan katıldı.   

98 yıl önceki aynı hava koşullarında gerçekleşen etkinliğe katılan Beykoz Belediyesi kafilesinde, Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan, Başkan Yardımcısı Yüksel Baki, Kültür Müdürü Adem Çalışkan, AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Şeref Sarıkaya, öğretmenler, öğrenciler ve STK temsilcileri yer aldı.  

1915 yılının aralık ve ocak ayında Enver Paşa komutasında Sarıkamış Harekâtı'nda donarak şehit düşen Mehmetçikler için harekâtın 98.yıldönümünde "Türkiye Şehitlerine Yürüyor" ve "Gençlik Şühedanın İzinde" adları altında düzenlenen etkinlikte atalarımız minnet duyguları ve hayır dualarıyla yâd edildi.   

Türkiye'nin dört bir yanından anma yürüyüşüne katılan binlerce vatandaş, sabahın erken saatlerinde yürüyüşün başlayacağı Kızılçubuk Köyünde bir araya geldi. Yürüyüşe katılan 81 ilden binlerce vatandaşa Azerbaycan, Kırgızistan, Çeçenistan, Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden katılımcılar da eşlik etti.

-6 C◦’de Yürüdüler

Etkinlik öncesinde Sarıkamış'ta başlayan yoğun kar yağışı  yürüyüşün gerçekleştirildiği 8,4 kilometrelik Şehit Kurmay Albay Faruk Sungur yolunu karla kapladı. Hava sıcaklığının sıfırın altında 6 dereceye kadar düştüğü anma yürüyüşü yaklaşık 3 saat sürdü. 40 santimi bulan kar yağışı altında yürüyen vatandaşlar, ellerinde Türk Bayrakları ve Atatürk posterleriyle Soğanlı Dağları'nı aşarak resmi törenin gerçekleştireceği Yukarı Sarıkamış Şehitliği'nde bir araya geldi.

Bu arada yürüyüşe katılan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Kars Valisi Eyüp Tepe ve beraberindekiler, yürüyüş yolunun 2 bin 400 rakımlık zirvesine geldiklerinde ise şehitler için dualar okuyarak saygı duruşunda bulundu.

Sarıkamış Şehitlerini 98. yılında anma etkinlikleri, Yukarı Sarıkamış Şehitliği'ndeki resmi törenle son buldu. Burada törende 9. Motorize Piyade Tugay Komutalığı'na bağlı askerler, tören geçişi yaparak vatandaşların alkışları arasında tören alanına geldi.Tören alanında bakanları karşılayan tiyatro sanatçısı Ahmet Yenilmez, Enver Paşa'nın, 'Eğer ben savaşta ölürsem' adlı vasiyetini Hafız Hakkı Paşa rolünde okudu akabinde ise protokol üyeleri şehitlikte bulunan anıta çelenkler sundu. 

Başkan Çelikbilek: “Sarıkamış Şehitleri Unutulmayacak”   

Kars’tan dönen Beykoz kafilesini belediye önünde karşılayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Sarıkamış ruhunun yeniden inşa edilmesi için etkinliğe destek verdiklerini ve bu etkinliğin düzenlenmesine öcülük ettiklerini belirterek,  böylelikle atalarımızın fedakârlıklarını genç nesillere aktardıklarını, bu anma programları neticesinde yeni nesillerin hiçbir zaman Sarıkamış’ı unutmayacağınını söyledi.  

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Yücel Çelikbilek, Sarıkamış Şehitleri, Suat Kılıç, İdris Naim Şahin

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"