Kültür

Beykozlular Sarıkamış Şehitliği’ndeydi

Beykozlular Sarıkamış Şehitliği’ndeydi
2014.07.26 00:00
| | |
7082

Sarıkamış Harekâtı’nın 96. yıldönümünde, donarak şehit düşen 90 bin Mehmetçiğimiz için Sarıkamış’ta düzenlenen törenlere “Beykoz Sarıkamış Şehitlerine Yürüyor” sloganıyla katılan ilçe sakinleri atalarını şehit düştükleri topraklarda ziyaret etti.

'Türkiye Şehitlerine Yürüyor' sloganıyla yurdun dört bir yanından 3000 kişinin katıldığı anma etkinliklerine Beykoz’dan da 60 kişilik heyet katıldı. Kahraman Mehmetçiklerin donarak şehit düştüğü toprakları gören Beykozlular, Şehitlere Saygı Yürüyüşü’ne de katıldı. Törenlerde Beykoz Belediyesi’ni Başkan Yardımcıları Yüksel Baki ve Metin Torun temsil etti.

Kars'ın Sarıkamış İlçesi'ne bağlı Kızılçubuk Köyü'nde toplanan ve Türkiye'nin dört bir tarafından otobüslerle gelen yaklaşık 3 bin kişi, Kars Valisi Ahmet Kara ve Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek'in işaretiyle saat 09.00'da yürüyüşe geçti. Sıfırın altında 5 derece soğukta yapılan yürüyüş öncesi katılımcıların bir kısmına Sarıkamış Belediyesi tarafından Sarıkamış Harekâtı sırasında askerlerin kullandığı ve içerisinde kuru ekmek ile buğday bulunan çantalar dağıtıldı. Geçen yıllara oranla karın az olduğu yürüyüşte, ellerinde bayraklar ve Atatürk'ün posterleri ile yürüyen katılımcılar 7 kilometrelik Şehit Kurmay Albay Faruk Sungur yolunu Türkiye Dağcılık Federasyonu temsilcileri önderliğinde takip ederek, 2 bin 800 rakımlı Soğanlı Dağları'nın zirvesinde ulaştı. Katılımcılar burada şehitler için saygı duruşunda bulunup, dua etti. Saat 10.30'da inişe geçen katılımcılar, Yukarı Sarıkamış Şehitliği'ne giderek yürüyüşü tamamladı.

Davutoğlu: “ Onların kefenleri topraktı, kardı”

Yukarı Şarıkamış Şehitliği’ne gelen kalabalığı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türkiye'nin 152 büyükelçisi ile birlikte karşıladı. Elinde Türk Bayrağı ve yanında eşi Sare Davutloğlu ile bir süre kalabalıkla yürüyen Davutoğlu, vatandaşlar tarafından kırmızı beyaz karanfillerle karşılandı.

Davutoğlu şehitlikte yaptığı konuşmada, vatanı korumak için dağlara gidenlerin geri dönüp arkalarına bakmadığını söyledi. Şehitlerin dizlerinde derman kesilene kadar yürüdüğünü belirten Davutoğlu “Onlar en büyük destanı yazdılar. Onların kefeni yok. Kefenleri toprağımızdı, karlardı. Onların arkasından cenaze namazları kılınmadı. Çünkü düştükleri toprak Allahuekberdi. Melekler dağın adını şahit olarak gösterdiler. Kimi Sarıkamış'ta soğukla karla, kimi Yemen'de kum fırtınaları ile savaştı. Bizlerde dünyanın her köşesinde bu bayrağı daha yükseklerde dalgalandıracağız. Ahmet Hamdi Tanpınar Erzurum'u anlatırken Balkan Savaşı’nda 65 bin olan nüfusun, İstiklal Harbi sonrası 8 bine düştüğünü yazmış. Burada 90 bin şehit verdik. Bu vatan uğruna gerekirse 900 bin daha veririz. Mücadelemize ve bu bayrağı taşımaya devam edeceğiz. Atatürk ve bütün şehitlerimizi saygıyla ve rahmetle anıyoruz." dedi.

Törenlerin ardından Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen tarafından ağırlanan Beykozlulara etkinlikler anısına yaptırılan atkı ve bere hediye edildi. Sarıkamış Şehitleri’nin yakın tarihe kadar ihmal edildiğine değinen Başkan İlhan Özbilen, vatanları için iklim koşullarını hiçe sayan bir neslin kahramanlarının burada olduğunu belirterek, törenler için yaklaşık 1400 km. yol kateden Beykozlulara teşekkür etti.

 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykozlular, Sarıkamış Şehitliği, 96. yıldönümü

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"