Ekonomi

Beykozlular Ramazan'da en çok ikinci el araba aldı

Beykozlular Ramazan'da en çok ikinci el araba aldı
2014.08.13 00:00
| | |
37767

Foto galeri Video galeri

"İkinci el otomobil alacaklar, özellikle teknik konularda bilgi sahibi tanıdıklarına, uzmanlara mutlaka aracı göstersinler. Güvendikleri yoksa da bizim gibi kurumsal firmaları tercih etsinler”

 

Ramazan ayında Satış rekoru!

Otomobiller günlük hayatlarımızın vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. İlk olarak 19. Yüzyılda icat edilen ve günümüzdeki haline gelerek de yaşamın vazgeçilmezleri arasında yer alan otomobiller, sağladığı kolaylıklar kadar fiyatlarıyla da adından söz ettiriyor. Günümüzde, fiyatı 1 milyon lirayı aşan yüzlerce modelde araç var. Ancak ‘orta sınıf’ olarak nitelendirilen ve ortalama bir gelire sahip insanlar, lüks olmayan araçlar satın alarak, gündelik yaşamlarını kolaylaştırmaya çalışıyorlar.

Otomobil piyasasında ‘sıfır kilometre’ araçlar kadar ‘ikinci el otomobiller’ de büyük bir rağbet görüyor. Dost Beykoz, orta sınıf ailelerin ikinci el otomobil alırken ‘nelere dikkat etmesi gerektiğini’ araştırdı ve müşteri memnuniyetinin en yüksek olduğu kuruluşlardan ikincielotomobilim.com adresine ulaştı. İkincielotomobilim.com’un Kavacık Şubesi Genel Müdürü Özcan Karakaş ile ikinci el otomobil alım-satımı konusunda akla gelebilecek her şeyi enine boyuna konuştu. Dikkatimizi çeken en önemli konu ise Kavacık Şubesi’nin geçtiğimiz Ramazan ayında 150 araç satarak, yaz ayında satış rekoru kırmasıydı. Genel Müdür Özcan Karakaş ise bu durumu şöyle anlattı: “Günümüzde artık ‘şu ayda ya da bu ayda ikinci el otomobil satışı daha çok olur!’ diye bir değerlendirme yapılamıyor. İkinci el otomobil, dört mevsim ve yılın 12 ayı satışı gerçekleştirilebilen bir ürün olarak karşımızda duruyor”

İşte o röportaj ve Özcan Bey’in bize anlattıkları…

Özcan Bey, ilk olarak size ikinci el otomobil ile ilgili piyasada yaşanan sıkıntıları sormak istiyorum. Sıfır otomobile göre çok daha riskli kabul edilebilecek ikinci el otomobil alım-satımında vatandaşlar nelere dikkat etmeliler? Siz ikincielotomobilim.com olarak bu risklerle baş edebilmek için ne tür uygulamalara gidiyorsunuz?

“Araç kilometre bilgisinin yanlış verilmesi ve ekspertiz ile ilgili sıkıntılar, tüketicilerin en çok karşılaştıkları sorunların içinde yer alıyor. Biz, Okar Otomotiv olarak bu sorunları minimize ediyoruz. Nasıl ediyoruz? Bir kere öncelikle yüksek modelde araç alıp satmaya gayret ediyoruz. Bizim alıp sattığımız araçlar genel olarak 2 ila 3 yaşındadır. Bunun ortalamasına '2 yaşındadır' bile rahatlıkla diyebiliriz. Kilometre olarak da yine alım satımda 100 bin kilometrenin altındaki araçları tercih ediyoruz. Genellikle çok yıpranmamış araçlar satın alıyoruz ve bu araçları müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz.

İkinci el otomobil pazarına araç satın almak için giren müşteri, konuya uzmanı kadar hâkim olamaz. Bizler bunun bilincinde hareket ediyoruz ve gelen tüm araçları, satın alacak müşterilerden önce ekspertize (uzman kontrolü) tabi tutuyoruz. Tüm şubelerimizde servislerimiz var ve alınacak araçların teknik muayenesini gerçekleştiriyorlar. Burada aracın kaportasından tutun da boyasına, değişen parçalarına, şasesine kadar A'dan Z'ye kontrolünü sağlıyoruz. Motor şanzımanını kontrol ediyor ve yetinmeyip test sürüşlerini de yapıyoruz. Yürüyen aksamını ve elektronik donanımını kontrol ederek, aracı tanıyarak alıyoruz. Gelen müşterilerimizle de bu bilgilerimizi eksiksiz ve doğru bir şekilde paylaşıyoruz. Hâl böyle olduğun için de sattığımız aracı geriye alma garantisi verebiliyoruz çünkü bildiğimiz, tanıdığımız aracı satıyoruz

Süre olarak ne kadar bir süre gerekiyor sizden araç alabilmek için?

“Peşin de olsa kredili de olsa bizden 1 saat içerisinde aracınızı teslim alabiliyorsunuz”

Genel olarak ikinci el otomobil alacak kişilere ne önerirsiniz?

Ucuz araba peşinde koşmamalarını tavsiye ederim. Değerinde alsınlar ama masrafsız, sorunsuz araçları tercih etsinler. Aldıktan sonra da para harcamasınlar. Ucuz araç alıyorsunuz, sonra size bir dünya masraf çıkartıyor! Sonra ne oluyor? Canınız sıkılıyor, yolda kalıyorsunuz, bir de bu işlerle uğraşmakta zaman harcıyorsunuz. Arabadan soğuyorsunuz. Bunların hiçbirisine gerek yok.

İkinci el otomobil alacaklar, özellikle teknik konularda bilgi sahibi tanıdıklarına, uzmanlara mutlaka aracı göstersinler. Güvendikleri yoksa da bizim gibi kurumsal firmaları tercih etsinler”

Neden ikinci el otomobil? Tüketiciler niçin sıfır kilometre bir araç almak yerine ikinci eli tercih ediyorlar?

“Daha önce de arz ettiğim gibi bir kere bizim otomobillerimiz sıfıra çok yakın... Bazı araçlarımız 2014 model ve 3 bin - 5 bin kilometrede... Araçlar, üretici firmalar tarafından sağlanan garantiye zaten sahipler. Bizden aldıkları araçlarda bu garanti süresi zaten devam ediyor oluyor. Dolayısıyla tüketiciler bizden çok üretici firmanın garantörlüğüne itimat gösteriyorlar zaten...

İlk araç alındığında pek çok kişinin de bilebileceği gibi değer kaybı biraz fazla olur. Aracına göre yüzde 15-20 ve hatta yüzde 25 - yüzde 30 gibi bir değer kaybı yaşanır. Dolayısıyla tüketiciler de bu sıfıra yakın araçlardaki değer kaybını değerlendirmek istiyorlar”

O halde 'Cazibe noktası fiyattır' diyebilir miyiz?

Evet, kesinlikle... İkinci el otomobilde tüketiciyi çeken ana unsur fiyattır. Şunu da söylemek gerekiyor: Bugün için insanların yüksek modelde ve düşük kilometrede araç bulma şansları, düne göre daha yüksektir. Bu da günümüzde ikinci el otomobil alacakların sayısını ciddi olarak artırıyor”

Sektör içerisinde değişiklikler oldu mu? Olduysa, bu değişimler tüketiciye nasıl yansıdı?

“İkinci el otomobilde önemli değişiklikler de olmaya başladı. Artık bu iş bir standarda oturuyor. Çok sayıda distribütör, yetkili satıcılar, bayiler ve bizim gibi bağımsız firmalar bu işe girmeye ve bu işi büyük ölçekte yapmaya başladı. Rekabet yükseldiği için diğer mevcut firmalar da artık kendilerini gözden geçirmeye mecbur kaldılar. Onlar da belli hizmetleri vermeye başladı ve bu şekilde seviyeleri yükseldi. Piyasadaki herkes kaliteli hizmet vermeye gayret ediyor.

Bunun yanı sıra İçişleri Bakanlığı'nın yayınlamış olduğu bir karar var ve Valilikler aracılığıyla da bu kuruluşlarla paylaşılıyor. Bu karar doğrultusunda artık şehir içlerine ve apartman altlarına ikinci el otomobil satışı için ruhsat verilmiyor! Bu işi artık şehir dışına taşıyorlar ve dolayısıyla da galerileri bir araya topluyorlar. Bunun güzel yanı ise artık tüketicilerinin daha fazla sayıda seçeneği bir arada görebilmesi olacak. Nasıl ki, alışveriş merkezlerine girdiğinizde pek çok market ve ürünü bir arada bulabilirsiniz; benzer şekilde araç alım-satımında da büyük satış merkezleri oluşturulacak. Avrupa Yakası'nda bu dediğimiz formatta bir yer yapıldı ve Anadolu Yakası'nda da şu an yapılmaya devam ediyor.

Şehir içinde düşünüldüğünde ise tıpkı bizim İkincielotomobilim.com’da olduğu gibi boş arazilerde, güvenliği sağlanmış, sigortası olan yerlerde konuşlanmak gerekiyor”

Peki, Özcan Bey, yılsonunda araç satışının arttığı ve yaz aylarında da düşük seviyede kaldığı yönünde genel bir inanış vardır. Bu durum devam ediyor mu?

“Önceleri bu dediğiniz durum vardı: İkinci el otomobil piyasası İlkbahar'da canlanır, Yaz aylarında tatil hareketliliği nedeniyle satışlar azalır ve yılsonunda yine satışlar artardı. Ancak günümüzde her şey o kadar hızlı değişiyor ki, bugün için durumun farklı olduğunu söyleyebiliyoruz. Örneğin geçtiğimiz Ramazan ayı Yaz'a denk gelmişti ve sıcaklar ila oruç ibadeti göz önüne alındığında, ikinci el otomobilde satışların düşeceği öngörülürdü. Oysa biz Ramazan ayında Kavacık'ta ofis rekorumuzu kırdık! 150'nin üzerinde satış gerçekleştirdik. Burada yaklaşık 6 yılı aşkın bir süredir hizmet veriyoruz ve ilk kez bu rakamlara geçtiğimiz Ramazan ayında ulaştık. Tabi burada makro ekonomideki hareketlilik ve seçim sürecini de hesaplar içinde göstermek gerekiyor. Bu etkenler de bizim satış rekoru kırmamızda önemli bir yere sahip. İlginç gelişmeler yaşanıyor: Bakıyorsunuz bir anda insanlar Kredi Derecelendirme Kuruluşları'na endekslenmiş bir halde bekliyorlar. Tüketim alışkanlıklarını bu kuruluşların raporlarına göre şekillendiriyorlar. Yoksa inanın ben şu anda size 'Şu mevsimde hareketlidir / Şu dönemde hareketsizdir' diyemem”

Dört mevsim satış var diyorsunuz yani?

Evet, çok doğru… Dört mevsim satış yapılabiliniyor artık... Eskiyi düşünürsek, örneğin yeni model araçlar hep Haziran ya da Temmuz gibi aylarda geliyordu. Artık yılın her ayı böyle bir haberi duyabiliyoruz.

Şunu da belirtmek isterim: Özellikle bu yıl, sıfır model araç satışlarında bir daralma yaşandı. Bakınız, yüzde 30'a varan bir düşüş oldu. ÖTV yükseldi ve döviz kurunda da yükselmeler kaydedildi. Sıfır kilometre araçlar Euro'yla yani dövizle geldiği için tüketiciler bu fiyat artışına tepki verdiler. Bu tepki de ikinci el otomotive olan talebin artmasıyla sonlandı. Böyle olunca da biz ikinci el otomobil satıcıları, geçtiğimiz yıl kazandığımız hareketliliği kaybetmemiş olduk.

Burada, ters orantıdan bahsedilebilinir mi? Sıfır kilometre araçların satışıyla ikinci el otomobil satışları 'ters orantılı' mıdır?

“Yok, aslında öyle diyemeyiz. Belki sıfır kilometre otomobillerin satış rakamlarının aşağı yönlü hareketi bize olumlu olarak yansımıştır ama aslında doğru orantının kurulduğu anlar da vardır. Sıfır kilometre otomobilin çok satılması da bizim satışlarımızı tetikler. Çünkü sıfır kilometre araç satışları takastaki hareketliliği de artıran bir durumdur. Oradaki hareketlilik yüksekse, insanların ekonomik olarak iyi oldukları ve mutlu bir ivmeyi yakaladıkları anlamına geliyor ki, kuşkusuz bu durum ikinci el otomobil satışına da olumlu bir şekilde yansıyor”

İnternet, teknolojinin en önemli göstergelerinden... Ancak internet aracılığıyla yapılan ikinci el otomobil satışında çok sayıda vatandaşın mağdur olduğunu haber alıyoruz. Sizin bu konuda tüketicilere önerileriniz nelerdir?

“Bu da çok önemli bir konu… Tüketiciler internet sitelerinden doğal olarak alışveriş yapıyorlar ve konforundan yararlanıyorlar. Bunu ben de dahil hepimiz yapabiliyoruz. Mecrada çok önemli markalar da oluşmuş durumda. Ben bu noktada yaşanan bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum:

Bir internet sitesinde 'Çok büyük fırsat!' başlığı altında bir araç teşhir ediliyor. Aracın yerine başka bir fotoğraf reklamda paylaşılıyor. Piyasa değeri örneğin 55 bin lira iken ilanda 45 bin lira deniliyor! Tabi bir anda telefon kilitleniyor! Bu siteleri takip eden çok sayıda insan var ve doğal olarak arıyorlar. Oysaki amaç 'Kaparo dolandırıcılığı' denilen bir tuzağa vatandaşları düşürmek! Çok da değil 2-3 saat içerisinde vatandaşlardan kaparo alınıyor, toplanıyor; sonrasında ise ne telefona ne de satıcı kişiye ulaşılamıyor. Böyle sahte ilanlar olabiliyor.

Vatandaşların burada dikkat etmesi gereken asıl konu ikinci el aracın satış fiyatıdır. Siz 55 bin lira piyasası olan bir aracı 45 bin liraya satamazsınız! Zaten gerçekten iyi niyetli bir satıcı olsa fiyatını o kadar düşürmesine de gerek olmadığını bilir! 55 bin liralık bir araca 53 bin ya da 52 bin liralık bir etiket verirseniz, kısa sürede satmanız çok kolay olur”

İkinci el otomobil alırken kredi olanakları nelerdir?

“Şimdi krediden önce şunun altını çizmekte yarar görüyorum: Bizim işimiz eskiye oranla çok kolaylaştı. Tüketici açısından da satıcı açısından da büyük kolaylıklar söz konusu... Örneğin noter işlemleri büyük bir sorundu geçmişte. Oysa şimdi noter işlemleri tek bir noktadan tamamlanabiliyor. Ruhsat konusunda da bir sorun yok: Ruhsat artık adresinize geliyor. Yine ruhsat ücretleri de aracın fiyatına göre değişim gösteriyordu: 200 ila 300 liradan başlıyor ve bin liraya 2 bin liraya kadar çıkıyordu. Oysa şimdi bunlar 100 liraya sabitlendi. Ruhsat işlemleri için 100 lira ödemek yeterli oluyor.

Devir alıp verme konularında geçmişte yaşanılan pek çok sorun artık yaşanmıyor. İşlemler genel olarak online olduğu için masraf ve zamandan tasarruf edebiliyorsunuz. Bu, sizin sorduğunuz kredi kullanımında da böyle: Burada yarım saate 1 saate kadar sizin adınıza kredi işlemleriniz tamamlanabiliyor. Araç alımında kredi kullanımı ise ikinci el otomobillerde biraz farklı… Elinizde nakit olmadan araç sahibi ne yazık ki artık olamıyorsunuz. Mutlaka yüzde 25 gibi bir rakamı ödemeniz gerekiyor. Anlaşmalı bankalar ise araç kasko değerinin en çok yüzde 75'i için kredi kullandırabiliyorlar. Tabi araç fiyatı yükseldikçe bu oran düşüyor.

Bizim sattığımız araçların yaklaşık yüzde 60'ı kredili olarak satılıyor. Ancak sıfır araçta bu oranın daha yüksek olduğunu söylemek gerekiyor. İkinci el otomobillerde fiyat sıfıra oranla düşük olduğu için tüketiciler kimi zaman tamamını nakit olarak ödemekten çekinmiyorlar. Ancak genel olarak ikinci el otomobil satışında kredi kullanma oranının kademeli olarak yükseldiği de söylenebilir. Yine kredi faiz oranlarına bakıldığında ise yüzde 1 ila yüzde 1,10 gibi bir oranda kredi çekilebildiği görülüyor ki, bunun ikinci el otomobil alacak kullanıcılar için şahsen ben, son derece uygun olduğunu düşünüyorum”

Son olarak da pazar durumunu ve şirketinizin pazardaki hareketini değerlendirebilir misiniz Özcan Bey?

“Elbette… Pazar durumuna bakarsak da ikinci el otomobil pazarının, sıfır araç pazarına üstünlüğünü gözlemliyoruz. İkinci el oto pazarı sıfır aracın yaklaşık olarak 3 - 3 buçuk katı kadar büyüklükte... Rakam olarak söylersek, örneğin geçtiğimiz yıl 2013'te sıfır araç satışı 800 bin adet olmuşsa, ikinci el otomobil satışı da 2 buçuk ila 3 milyon adet arasında seyretmiştir. Bu durum yalnızca ülkemiz için geçerli değildir: Benzer şekilde ABD ya da Avrupa pazarında da benzer oranlar gözlenebilmektedir. Burada ise 'otomobil satmak için otomobil alanların' da 'satış' olarak kaydedilmesi önem arz etmektedir. Bu şekilde olduğunda bir araç için 2 ila 3 kez 'satış' sonucuna ulaşılması mümkündür. Bu fazlalıklar çıkarıldığında ise yine Türkiye'de 2 milyona yakın bir araç pazarının ikinci el otomobil sektöründe var olduğu söylenebilir.

Bize gelince... Okar Otomotiv yaklaşık 25 yıllık bir firma. Bizim ‘ikincielotomobilim’ markamız ise 6 yıl önce ilk olarak Adana'da kuruldu. İstanbul Kavacık Şubesi ise İstanbul'daki ilk şubemiz. Beykoz Kavacık Şubemizin bu anlamda 'bir okul' olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. İkincielotomobilim.com'un diğer şubelerinden gelen çalışanlar, Beykoz Kavacık ofisimizde bir dizi eğitime tabi tutulurlar. Burada tecrübelerimizi ve sıcak satış sırasındaki duruşumuzu onlarla paylaşırız. Yine alınıp satılan araçlarla ilgili kontrol bölümümüzdeki teknik bilgileri de konuyla ilgisi olan diğer şube personellerimize gezdiririz.

Kavacık ofisi olarak 20 kişilik bir kadromuz var. Hemen karşıda bulunan Kavacık Plus'ta biraz daha lüks otomobil satışımız var ancak bunlar için 'super lux' diyemeyiz. Orta kararda bir lüks araç... Okar Otomotiv olarak da alt markamız olan ikincielotomobilim.com olarak da geleceğe yönelik hedeflerimiz var ve pazar içindeki yerimizi, müşteri memnuniyetimizi ilk sırada tutmaya devam ederek büyütmek istiyoruz.

Pazar içinde yer alabilmek, tutunabilmek ve daha iyi neticeleri hedefleyebilmek için teknolojiyi kullanmak çok önemli. Biz de ikincielotomobilim.com olarak bu duruma titizlikle önem veriyoruz. İnternet sitemizin kullanımını takip edip artırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Sosyal medyada oldukça etkili ve iddialıyız: fb/ikincielotomobilim adlı sayfamız 250 bin beğeniye doğru hızla ilerliyor. Dediğim gibi amacımız hem müşteri memnuniyetimizle özel bir yer tuttuğumuz pazarda kalıcı olabilmek hem de pazar içindeki payımızı önümüzdeki 5 ila 10 yıllık planlar içerisinde daha da büyütebilmektir”

Dost Beykoz / Özel Haber

Anahtar Kelimeler: Beykoz, İknci el otomobil, Fiat, Marka, Model, Kavacık, Şube, Müdür, Özcan Karakaş, ikincielotomobilim.com

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"