Beykozlular, Kanlıca Yoğurdu'na doydu

  • Güncelleme: 11.02.2020 15:28
  • Okunma: 11451 kez
  • Yorum: 0
Beykoz'un meşhur lezzetlerinden Tarihi Kanlıca Yoğurdu, 4. Beykoz Kanlıca Yoğurt Festivali’nde binlerce İstanbulluyu bir araya getirdi.
Beykozlular, Kanlıca Yoğurdu'na doydu

Kanlıca Meydanı'nda düzenlenen konser, renkli yarışmalar ve eğlencelerin yer aldığı festivalde 10 bin kişilik yoğurt ikramı yapıldı.

Beykoz Belediyesi tarafından Tarihi Kanlıca Yoğurdu’nun tanıtımına katkıda bulunmak ve gelecek nesillere ulaştırmak amacıyla düzenlenen festival TRT Çocuk Tiyatrosu’nun Maysa ve Bulut Oyunu ve şişme karakterlerin animasyon gösterileriyle başladı.

Kanlıca Meydanı’nda lezzet tutkunlarının yoğun ilgi gösterdiği festivalde ballı ve pudra şekerli 10 bin kişilik yoğurt ikram edildi. Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, belediye başkan yardımcıları, ilçe protokolü de festivalin coşkusuna eşlik etti.

Beykoz Belediye Zabıtalarının güvenlik önlemi aldığı yoğurt dağıtımı sırasında vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. 10 bin kişilik yoğurt iki saat içerisinde tükendi.

Açılış gösterilerinin ardından Tarih Araştırmacısı-Yazar Mehmet Dilbaz alana gelen ziyaretçilere Kanlıca Yoğurdu’nun özelliklerini anlattı.

Araştırmacı Yazar Dilbaz, Kanlıca'nın geçmişte köy haline gelmesinde sonra hayvancılığın da yoğun bir şekilde yapıldığını, elde edilen süt ürünlerinin ise Mısır ve Üsküdar Çarşılarında satışa sunulduğunu söyledi.

"Kanlıca İskenderpaşa Cami, Boğaz'ın ilk camisidir"

Dilbaz, "En önemli şey kaliteli yem kekik ve küspe dediğimiz yemlerle beslenen hayvanların sütleri daha farklı ve kaliteli oluyormuş. Kanlıca yoğurdunun tadını veren buranın topraklarından beslenen hayvanlardan kaynaklanıyor. 19. Yüzyılın ikinci döneminden itibaren buradaki yalılar popüler olmaya başladı. Hayvancılıkla geçinen köye iskele yapılması sonrası buranın daha da popüler hale gelmesini sağladı. İskender Çelebi Kazasker tarafından yaptırılan cami 16. Yüzyılda boğaz hattındaki ilk cami özelliğini de taşıyor. Cami bir Mimar Sinan eseridir." dedi.

En iyi yoğurda altın ödülü  

Ev hanımlarının mayaladığı yoğurtların görücüye çıktığı ‘En İyi Yoğurt Yarışması’nda jüri 22 yoğurt arasından en lezzetli seçim yaptı.

Tadı, kıvamı ve görünümüyle en yüksek puanı alan ev hanımı Zakire Gül'e çeyrek altın ödülü verildi.

15-25 yaş arasındaki gençlerin en kısa sürede en fazla yoğurdu yemek için kıyasıya yarıştığı Yoğurt Yeme Yarışması da renkli görüntülere sahne oldu.

Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Umut Aktürk, 800 gramlık yoğurdu 53 saniyede bitirerek çeyrek altın kazandı.  

"En iyi yoğurt Kanlıca'da yenir"

Festival alanında katılımcılara hitap eden Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın: “Beykoz paçasıyla, ceviziyle, yoğurduyla leziz sularıyla asırlarca yerli ve yabancı ziyaretçilerden ilgi görmüş. Bu değerimizi korumak, daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu kültürümüzü gelecek kuşaklara aktarmak için renkli bir festival hazırladık. Bu festival önümüzdeki sene daha güzel olacak. En güzel yoğurt Beykoz'da yapılır, en iyi yoğurt Kanlıca'da yenir” dedi. 

Yarışmaların ardından Karadeniz Müziği’nin genç yorumcusu Ekin Uzunlar festivale katılanlar için albümlerinde yer alan şarkılarını seslendirdi.  

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Kanlıca, Yoğurt Festivali

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz