Yaşam

Beykozlular Dikkat! Son başvuru: 20 Temmuz

03.07.2015 19:24
| | |
8021

Beykoz Belediyesi, ilçede bekar olup evlenmek isteyen ancak maddi zorlukları bulunan vatandaşları, Şölene davet ediyor.

Her yıl Ağustos ayında ilçede ikamet eden ve evlenmek isteyen Beykozlu Çiftlerin tüm nikâh masraflarını karşılayıp, evlendiren Beykoz Belediyesi, 2015 yılı için başvuruları kabul etmeye başladı. Evlenmeyi düşünen Beykozlu bekâr çiftler, 20 Temmuz 2015 tarihine kadar Beykoz Belediyesi’ne başvurularını yapabilecek. Geçtiğimiz yıl olduğu bu yıl da evlenecek olan Beykozluların masraflarını karşılayacak olan Beykoz Belediyesi, önce gelinlik ve damatlık giydireceği evlenecek çiftler için otobüs üzerinde Beykoz turu düzenleyecek. Çiftlerin düğün fotoğraflarını da ücretsiz olarak çekip kendilerine hediye edecek olan Belediye, aynı zamanda nikâh masraflarını da karşılayarak, önemli bir katkı sağlayacak. Başkan Yücel Çelikbilek öncülüğünde bu yıl da evlenecek çiftlere hediye olarak 'çeyiz' verilmesi beklenirken, yine Başkan Çelikbilek, çiftlerin nikâhını bu yıl da 'toplu' olarak kıyacak. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in AK Partililerin yanı sıra CHP'li Meclis Üyeleri'ni de davet ederek, 'Nikâh Şahitliği' yaptırması ve CHP İlçe Başkanı Şevket Arıkan ile MHP İlçe Başkanı Akif Taşdemir'e temsili olarak kıydığı nikâhta çiftin şahitleri olarak kürsüde yer vermesi bekleniyor.

‘Yıl sonuna kadar Belediye’nin evlendirdiği çift sayısı 50’yi aşacak!”

Maddi olanaksızlık nedeniyle Beykoz ilçe sınırlarında ikamet ettiği ve evlenmek istediği halde evlenemeyenlere Beykoz Belediyesi, Toplu Nikâh Şöleni düzenliyor. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında tam 34 Beykozlu çifte aynı anda nikâh kıyan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in bu yıl da en az 30 çifte nikâh kıyması bekleniyor. Bir sürpriz gerçekleştirerek, bu yılın 14 Şubat'ında Sevgililer Günü'ne özel olarak 22 çifte nikâh kıyan Beykoz Belediyesi, yılsonunda rakamı 50'nin de üzerine taşıyacak gibi görünüyor. Öte yandan Dost Beykoz'un araştırmaları sonucu, toplumsal bir iş yapan Beykoz Belediyesi yetkililerinin ve başta Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in dinen de önemli bir görevi yerine getirildiği anlaşılıyor. Çünkü uzmanlar, bilinenin aksine nikâhı 'bir sünnet' değil, 'farz' olarak kabul ediyor.

Dost Beykoz'un araştırmaları sonucu, Kur'an-ı Kerîm'de 'evlilik' ile ilgili 50'den çok ayetin olduğu anlaşılıyor. Özellikle Allah'ın Nur Suresi 32 ve 33. Ayetlerde evlilik ile ilgili önemli mesajlar verdiği görülüyor.

Diyanet Vakfı'na göre Nur Suresi'nin 32. ve 33. Ayetleri’nin Türkçe anlamında, şöyle deniliyor:

"Aranızdaki bekârları, kölelerinizden ve cariyelerinizden elverişli olanları evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lütfu ile onları zenginleştirir. Allah, (lütfu) geniş olan ve (her şeyi) bilendir. Evlenme imkânını bulamayanlar ise, Allah, lütfu ile kendilerini varlıklı kılıncaya kadar iffetlerini korusunlar. Ellerinizin altında bulunanlardan (köleler ve câriyelerden) mükâtebe(*) yapmak isteyenlerle, eğer kendilerinde bir hayır (kabiliyet ve güvenilirlik) görüyorsanız, hemen mükâtebe yapın. Allah'ın size vermiş olduğu malından siz de onlara verin. Dünya hayatının geçici menfaatlerini elde edeceksiniz diye, namuslu kalmak isteyen câriyelerinizi fuhşa zorlamayın. Kim onları zor altında bırakırsa, bilinmelidir ki zorlanmalarından sonra Allah (onlar için) çok bağışlayıcı ve merhametlidir."

  • Mukâtebe: Kölenin çalışarak belirli bir bedeli ödemesi üzerine azat olması konusunda efendisi ile arasında yapılan akit.

Prof. Mehmet Okuyan: “Elimde olsaydı, Evlendirme Bakanlığı kurardım!”

Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Okuyan ise öğrencileri ve vatandaşlarla bir araya geldiği bir toplantıda, evlilik ile ilgili olan ‘sünnettir' ifadelerine karşı çıkıyor. Nur Suresi başta olmak üzere Bakara ve diğer Surelerde de evlilik ile ilgili ayetler olduğunu hatırlatan Prof. Okuyan, evliliğin bir farz olduğunu anlatıyor ve ekliyor: "Aslında buradaki mesaj, 3. şahıslara verilmiştir. Dolayısıyla, Allah'ın sözlerinden yöneticiler de sorumludur. Ben yönetici olsaydım, Evlendirme Bakanlığı'nı kurardım. Çünkü bu evlilik konusu Allah'ın bir emridir."

Yaşamını Kur'an-ı Kerîm'i anlamaya ve anlatmaya adamış önemli biliminsanlarından birisi olan Prof. Mehmet Okuyan'ın bu sözleri, toplumsal anlamda güç durumda bulunan kişilere yardımcı olmanın yanında, anlaşılan o ki, Beykozlu yöneticilere büyük bir dini kazanç da sağlıyor. Başta Yücel Çelikbilek olmak üzere bekâr Beykozlu gençlerin evlenmesini sağlayan ve kolaylaştıran tüm Beykozlu yerel yöneticiler, aynı zamanda bir ibadeti de yerine getirmiş oluyor. Beykoz Belediyesi ise bu güzel ve örnek çalışmayı, her yıl olduğu gibi bu yıl da onur ve gururla tamamlayıp, ilçedeki onlarca bekâr vatandaşı dünyaevine göndermeye hazırlanıyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Toplu Nikah, Yücel Çelikbilek, Beykoz Belediyesi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"