Yaşam

Beykozlu sporcu Aykan Düşme azmiyle örnek oluyor

Beykozlu sporcu Aykan Düşme azmiyle örnek oluyor
26.09.2016 20:14
| | |
3663

İnce bağırsağının yüzde 85'i ve safra kesesi alınan Beykoz’un 15 yaşındaki delikanlısı Aykan Düşme, U-15 Hentbol Milli Takımı'nda forma giyiyor.

Doğduğu andan itibaren sürekli operasyon geçirmek zorunda kalan 10. Sınıf öğrencisi Aykan Düşme, 15 yıldır yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen sürdürdüğü spor yaşantısını Dost Beykoz'a anlattı. 

Beykoz Anadolukavağı'nda ikamet eden Milli Sporcu Aykan Düşme, "Doğduğum zaman bu çocuk yaşamaz demişler ama ailemin desteği ve azmimle U-15 Hentbol Milli Takım kampına katılma şansı yakaladım" şeklinde konuştu.

"Yedi ameliyat geçirdim üçü sekiz saat sürdü" 

Doktorları doğduğu zaman her hangi bir sıkıntısı olmadığını söylemelerine rağmen daha sonra organlarıyla ilgili sıkıntıları olduğu ortaya çıkan Beykoz Belediyespor Hentbol oyuncusu Aykan Düşme şunları söyledi: 

"Doğduğumda sağlıklı olduğumu söylemişler ama ince bağırsağım akciğerin üzerine yapışmış. Cerrahpaşa'da bütün ameliyatları olduktan sonra o zaman bu işi yapan uzman doktorlar 'bu çocuk yaşamaz' demişler. Ben bugün burada olmamı sadece Allah'ın hikmetine bağlıyorum. Bağırsaklarım büyümemiş, çürüyünce karnım şişmiş, tekrar Cerrahpaşa'ya gittik. Yedi ameliyat geçirdim üçü sekiz saat sürdü. İnce bağırsağımın yüzde 85'ini çöpe atmak zorunda kaldılar" şeklinde konuşan Aykan Düşme 125 gün boyunca Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tedavi gördüğünü ve son olarak da Gastroloji'de bölümünde tedavi görmeye başladığını belirtti.

"Bir günde 500 şınav ve 500 mekik çekmeye başladım"

Daha sonra 15 yaşındaki Aykan, şöyle devam etti: 

"Bağırsak kısa olduğu için absorbe olmuyor. Hollanda'dan gelen mamaları makine aracılığıyla vermeye başladılar. Birkaç ay daha bu devam etti. Bu seviyeye gelip de yaşayan çocuk olmadığını söylüyorlar. Bu yaşananları tabii ben ailemden dinliyorum. Fakat tam atlattık derken bu defa sürekli serum ve mamayla beslendiğim için safra taşı oluştu. Bu durumun büyümeyi engelleyeceğini söylediler. Buradaki hocalarımızın tavsiyesiyle ortaokul zamanımda Marmara Üniversitesi Anadoluhisarı Kampüsü'nde ablamla birlikte jimnastik eğitimine başladık. Ablamın başarısı benimde hırs yapmama neden oldu ve her gün 500 şınav 500 mekik çekmeye başladım" dedi. 

Beykoz Belediyespor'da başlayan Hentbol serüveninden de bahseden Düşme, babasının yoğun tavsiyeleri sonrası alt yapıda oynamaya başladığını kaydetti.

"Bu seviyeye gelmemin temelinde azim ve istek var"

Düşme, şöyle devam etti: 

"Beykoz Belediyespor Hentbol Takımı'nı yeni kurmuştu o zamanlar babam tavsiye etti. 'Burada ciddi yatırımlar yapılıyor Milli olma şansın bile var dedi.' Hemen aldılar Şubat ayında İzmir'de turnuvalara götürdüler. Darbe girişiminin olduğu sabah safra kesem de şişme oldu. Babamı da önceki gün aramışlardı 'U-15 Milli Takım listesinde adı var' diye. Hemen hastaneye gittik. Benimle ilgilenen Profesörümle görüştük en son Kavacık'taki özel hastanede ameliyat oldum. Darbe olayından dolayı kamp biraz daha ertelendi, Ankara'dan İzmir'e alındı. Tamamen şansıma oldu. Bu seviyeye gelmemin temelinde azim ve istek var. Tabii Allah'ın lütfu her şeyin önünde." şeklinde konuştu. 

Önceliğinin her zaman eğitimi olduğunu kaydeden Düşme, sporun kendisi için sadece bir yaşam biçimi olduğunu söylüyor. 

Gencebay Gür / Dost Beykoz

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber Gazetesi, Aykan Düşme, Hentbol

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"