Spor

Beykozlu Sofuoğulları Türkiye’nin gururu oldu

Beykozlu Sofuoğulları Türkiye’nin gururu oldu
18.11.2018 18:07
| | |
3395

Beykoz Paşamandıra Mahallesi’nden Sofuoğlu Ailesi’nin fertleri Türkiye Karate tarihine adlarını yazdırmayı bir kez daha başardı.

Karate Milli Takımımız, 6-11 Kasım tarihlerinde İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen 24. Dünya Karate Şampiyonası’nda 2 gümüş, 4 bronz madalya kazandı.

Karatede sezonun en önemli organizasyonu olan 24. Dünya Karate Şampiyonası heyecanı, 6-11 Kasım tarihleri arasında İspanya’nın başkenti Madrid’de yaşandı.

Beykoz Paşamandıra Mahallesi’nden Sofuoğlu Ailesinin fertleri Türkiye Karate tarihine adlarını yazdırmaya devam ediyorlar. Son Şampiyonda da Karate Milli Takımında 2 Antrenör ve de iki sporcu ile gurur yaşattılar.

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na en yüksek kota puanını veren organizasyonda Karate Milli Takımımız Kadınlar Kata Milli Takımında Antrenör olarak Kübra Sofuoğlu görev yaparken Gizem Sofuoğlu ise müsabakalara çıkan isim idi. Erkekler Kata Milli Takımı Antrenörü olarak Metin Sofuoğlu görev üstlenirken Ali Sofuoğlu ise mücadeleye çıkan sporcumuz oldu.

Madrid’deki organizasyonda en dikkat çekici başarı, ferdi kata dalında Ali Sofuoğlu’dan geldi. Gençlerde Türkiye’ye ilk Avrupa Şampiyonası madalyasını getiren isim olan son iki yılın Avrupa ikincisi Milli katacı, iki dünya şampiyonluğu bulunan Venezuelalı Antonio Diaz’ı 5-0 mağlup etti.

Dünya üçüncülüğü sevinci yaşayan Ali, Türkiye’ye bu dalda ilk Dünya Şampiyonası madalyasını getiren isim oldu. Müsabaka sonunda ise efsane isim Antonio Diaz’a saygısını gösteren Ali Sofuoğlu, hem rakibinin hem de salonun alkışını aldı.

2015’de Avrupa Şampiyonu olarak Türkiye’ye bu dalda ilk final ve şampiyonluğu getiren Sofuoğlu Ailesinden Gizem Sofuoğlu ile birlikte Dilara Eltemur ve Rabia Küsmüş’ten oluşan Kadın Kata Milli Takımımız, Dünya Şampiyonası’nda da bu başarısını sürdürdü.

2018 Avusturya’da üçüncülük kürsüsüne çıkan Milliler, İspanya’da da Rusya’yı 5-0 mağlup ederek üst üste iki Dünya Şampiyonası’nda madalya kazanmayı başaran ilk kata takımı oldu.

Türk Karate Tarihine adlarını yazdıran Sofuoğlu Ailesinden Ali ve Metin Safuoğlu Amca çocukları iken, Gizem ve Kübra Sofuoğulları eşleri olmakta. Üst üste kazanılan bu başarılar Paşamandıra mahallesindeki akrabalarını ise sevince boğmakta.

Görünen o ki Sofuoğlu Ailesi evlilikler yolu ile perçinlenen başarıların ardından ileriki yıllarda çocukları ile b geleneği uzun bir süre devam ettirecek gibi.

Spor Servisi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Spor Haberleri, Karate, Sofoğulları, Paşamandıra Mahallesi

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"