Kültür

Beykozlu sanatçı İsmail Türüt'e Almanya’da İsrail engeli

12.06.2015 16:23
| | |
12751

Video galeri

Beykoz Çavuşbaşı'nda ikamet eden Karadenizli türkücü İsmail Türüt'ün konseri Alman yerel mahkemesi tarafından iptal edildi.

Türk Toplumu Derneği tarafından Almanya’ya davet edilen sanatçı İsmail Türüt’ün vereceği konser, yerel mahkeme tarafından iptal edildi. ‘Yasak’ kararının, son albümünde yer alan İsrail katliamlarını eleştirdiği ‘Kan Gölü’ isimli türküsü sebebiyle alındığını bildiren Türüt, özel açıklamalarda bulundu.

‘Demokrasi’den ve ‘İnsan Hakları’ndan bahsedilen Avrupa’nın göbeğinde on binlerce gurbetçi ile birlikte sanatçıların mağdur edilmesine şahit olduğunu söyleyen Türüt, şunları söyledi: “Bu yasak kararı ‘Kan Gölü’ isimli türkümüzün içerisindeki birtakım ifadelere dayanılarak alınmış ve tarafımıza konserimize sayılı saatler kala açıklandı. Mahkeme başkanının kararında, ‘Bu adam tereddütsüz İsrail düşmanı, biz ise tereddütsüz İsrail yanlısıyız. Bu adamın burada konser vermesi Alman yasalarına uygun değildir.” 

HAYRETLER İÇİNDEYİM

“Bu konserde tereddütsüz İsrail düşmanlığı yapılacak’ gibi ifadelere yer verilmiş. Hayretler içerisindeyim. Katillere düşman olmak, özgürlüklerin beşiği olmakla nitelendirilen Almanya’da ‘yasak’ sebebi olmuş. Ben İsrail düşmanı filan değilim. Katillerin düşmanıyım. İsrail bugün de katil yarın da katildir. Sanatçının bir görevi de katile ‘katil’ demektir. Bakın Almanya’daki başka konserlerime değil, yalnız o bölgedeki o konserime ilişkin böyle bir karar veriliyor, ‘bu adam sakıncalı, çıkamaz’ deniliyor. Avrupa’nın göbeğinde konser verdirmediler. Bu nasıl bir iştir ben de fazla bir şey anlamadım açıkçası”
 

ÖZGÜR BASIN İSRAİL’E KADAR

Mahkemenin karar metninde, İsrail’i eleştirdiği ‘Kan Gölü’ isimli türküsünden mısralara yer verildiğini söyleyen Türüt şöyle devam etti: “Tabi sonuç itibariyle on binlerce insan mağdur edilmiş oldu, dernek mağdur edilmiş oldu, bizler mağdur edilmiş olduk. Ve belki de en önemlisi ‘sanat’ mağdur edilmiş oldu. Karar dernek başkanına tebliğ edilmiş. O da doğal olarak bana konser verdiremezdi. Kararı halka okuyunca halk isyan etti, ‘kimse bize karışamaz’ şeklinde bir hareketlenme oldu. Fakat başkan, ‘şu anda çıkarabilirsiniz ama bir daha bize burada faaliyet göstertmezler’ diyerek izahatta bulundu. Ben de halkın önüne çıkarak bir konuşma yaptım. Bizi davet eden arkadaşların çalışmalarına zarar gelmemesi adına bir konuşma yaptım. Bu arada basına da bir açıklama yaptım fakat Avrupa’nın göbeğinde sanatçının sesi kısılırken, konserler ‘uyduruk’ gerekçelerle iptal edilirken sağolsunlar ‘özgür’ Avrupa basınından çıt çıkmadı.”  

IRKÇILIK SUÇLAMASI

“İnsan haklarından, demokrasiden bahseden Avrupalılara bakın. Hani bunlar demokrasi havarisi ya. Nedir suçum? İsrail Düşmanı imişim. Bizi mağdur ettiler, perişan ettiler, bir de Almanya’nın göbeğinde... ‘Irkçılıkla’ suçladılar bizi. Ben de dedim ki, ‘Irkçılık konusunda yeryüzünde konuşacak en son millettir Alman milleti. Sizin atalarınızın zulmünden kaçanlara benim atalarım kucak açtı beyler!’ dedim. Bunlar hoşlarına gitmedi tabi…”

KONSOLOSLUĞA VE BASINA SİTEM

Yaşadıkları mağduriyetin ardından Almanya’daki Türk makamlarından gerekli ilgi ve desteği göremediklerinden de yakınan Türüt, yaşananlardan haberdar olmasına rağmen işin içerisinde İsrail olması sebebiyle konuyu gündeme getirmekten çekinen ‘Türk’ medyasına da tepki gösterdi.

Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, İsmail Türüt, Konser, Almanya, İsrail, Kan Gölü

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"